Juha Mieto arvostelee HolmenkoLLenin kutsuvieraana Lahden doping skandaalissa kärynneitä. He eivät vieläkään tunnusta totuutta, jonka kaikki tietää.Mieto mainitsee Isometsä , Myllylä. Kirvesniemi julkisuudessakaan eivät kadu tekoaan.Norja puhtaana pystynyt nousemaan suureksi hiihtomaaksi esimerkillään puhtaana huipulle.
Mieto kokeneena korostaa rehellistä tunnustusta karpaaseilta niin nuorilla olisi toivoa esiintyä puhtaaana kansainvälisellä tasolla.
Nuoret nousuun: K.p
Mieto kokeneena korostaa rehellistä tunnustusta karpaaseilta niin nuorilla olisi toivoa esiintyä puhtaaana kansainvälisellä tasolla.
Nuoret nousuun: K.p
Vastaukset 10
Vanhimmat
miedon suuhun, älä vittu tuu kertoon tänne satuja meillä muillakn on televisio ja silmät sekä korvat päässä.Mee sinne norjaas homohessinesi.
mainitsi haastattelussa,että ei sillä pärjää kun
sanoo ,minä yritän parhaani,pitää lähteä voittamaan.
Siihen aikaan kun Mieto hiihti silloin valmentajat
ja urheilulääkärit sanoivat,yritän parhaani,ja
työsivät piikit hiihtäjien persuksiin.En väitä
että Miedolle olisi niin tehty,hän on niin sisukas
pohoojolaine.Mutta eräskin 15 km maailman mestari
on sanonut,se oli kuin lentämistä suksilla.
Kaikki huippuhiihtäjät käyttävät harjoitusaikanaan
jotain apukeinoja oli ne sitten sallittuja tai ei.
jälkiviisaita. Mieto oli hyvä hiihtäjä, mutta menettää maineensa joutavilla kannanotoillaan.
Paljastaa ihmisen luonteesta jotakin arvostuksen puutetta kanssa ihmisiin. On helppoa heittää huulta, kun ei tarvitse, eikä pysty millään näyttämään asian oikeellisuutta. Kukas muuten on kieltänyt Juha Miedolta valmennustyön? Sehän lähtee sieltä yksilön tasolta omassa seurassa ja jos tulosta tulee, niin sekä hiihtäjä että valmentaja saavat mainetta. Ei kukaan synny hiihdon ykkösvalmennusryhmään. Töitä ja näyttöjä vaan Mieto!
Hyvä Mietaa, olet harvoja suoraselkäisiä, et nuoleskele etkä nöyristele dopingin edessä. Tosiasiat on tunnustettava, muuten häpeä Suomen hiihdon yllä jatkuu vuosikymmeniä. Jo nyt suurin osa urheilun seuraajista on kokonaan kyllästynyt maineensa pilanneeseen hiihtoon. Märkäpesäke on yhä aukaisematta.
Mietaan puhe on näköjään herättänyt nöyristelijät. He haluaisivat dopingin urheiluun ja kuntosaleille ja kouluihin. Samalla urheiluun pikkuhjiljaa levittäytyisi kaikenlainen rikollisuus, huumeet ja Suomen nuorison terveys rappeutuisi. Ja maailmalla naurettaisiin suomalaisille. Onneksi hiihtoon on pikkuhiljaa tulossa myös nuoria mieshiihtäjiä mm. Mietaan jalanjäljissä.
Loppuosassa olet aivan oikeassa mutta tiedät varsin hyvin,että kaikilla on samat aineet mutta toiset jää kiinni ja toiset ei siinä se ongelma on.
Ei kukaan vanhemmista hyväksy lapsilleen dopingia jo terveydellisistä syistä se on varmaa.
"Tosiasiat on tunnustettava"...
Ei kait tässä ole neljään vuoteen muuta
tehtykään, kuin tosiasioita kaiveltu.
Suomalaisen hiihdon kärkinimet kärähtivät luvattomista aineista Lahdessa 2001. Sen jälkeen hiihtäjiä on jatkuvasti mollattu. On se kummallinen juttu, että eräille nuo menneet ylittävät vieläkin uutiskynnyksen. Kaikkea muuta kuin rakentavaa ja kannustavaa.
Norskit vie mietoa kuin pässiä narussa!
Norskit on tyhmiä jos ne kuvittelee että mieto pystyy eväämään meiltä sananvapauden.
Minkälainen perseennuolija Jussista on tullu.
Jätkä on valmis myymään maansa muutamasta hotelliyöstä ja aamupalasta.
Muuttas ääliö sinne Norjaan. Saa saatana hävetä silmät päästään, kun itte on oikia pohjalainen.
Jos vielä takasin tuloo niin kurmuuteaan Jussia oikein kunnolla.
Vois muuttaa ainakin kirjansa Ilomantsiin siellä ne suomen takinkääntäjien parhaimmisto asuu.
Ei ne Jussinkaan pussissa puhtaat jauhot olleet silloin aktiiviaikana. Ei olis niillä puuroilla mitään asiaa nykykisoihin.
Voi vide vai ei muka ole ihan tarpeeksi keskusteltu tästä aiheesta. Vuosia suomen hiihdon päälle lokaa mätetty ja nyt tämä parta jooseppi puhuu tämmösiä. Tälle "kaverille" on huudettu hurraata finlandian laduilla mutta ei tule tapahtumaan jatkossa kun tuntuu olevan norjalaisten hyvä ystävä. YÖK Mieto.
Mietaaki sai enemmän kuuluisuutta sadasosastaan kuin jos olisi voittanut.Nyt tämä umpikolloo menöö ja puhuu pehemoosia suomaalasten vetelistä housuusta ja syyttelyistä.Ketä suomalaaset ovat viime aikoona syyttäny?Taitaa äijä pelijätä,että omat jauholaarit palijastuu.Mietaa itte on käyttäny kaikki maailman rohdot niin hyvähän siinä on sitte puhua muille,että pitää psyykata ittensä hurmostilahan..Muistaakseni Mietaa aktiiviaikoina löysi vikoja enemmän muista kuin itsestänä jos homma meni perseelleensä.Siellä se ny nöyristelöö norijalaasia.