niin meneeko ihan kaikilla se hormonitasapaino sekaisin ja tuleeko siitä johtuen jopa enemmän finnejä ku oli ennen aloittamista? sain ainakin tällasen käsityksen ku luin muiden kommentteja.. et en tiiä nyt kannattaako aloittaa niiden käyttö?
kun lopettaa e-pillereiden käytön..
...
4527
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Itse aloin käyttämään e-pillereitä ja finnit vähenivät eli iho parempi siltä osin.
Kun lopetin niin tuli samanlaiseksi kuin ennen e-pillereitä. En huomannut, että olisiko niitä epäpuhtauksia ollut enemmän. Jos oli niin en tosiaan huomannut.
Ja jos joillakin pillereitten lopettamisen jälkeen on kausi, että iho pahemmassa kunnossa kuin ennen pillereitä, niin se kyllä aika nopeasti tasoittuu.
Että ei kannata ihon takia olla huolissaan. Aloita vain pillerit, sillä ehkäisy on tärkeä asia hoitaa.
sopiiks ne pillerit alkoholin kans? vai pitääks vähän varoa..? ja ku aloittaa kuukautisten ensimmäisenä päivänä nii pitääks niitä käyttää seuraavien kuukautisten saakka?? ja sit pitää 7 päivän tauko? vai aloittaa sit heti ku ne kuukautiset loppuu ( jos ne vaikka kestää 5 päivää)?
tarkoitin et pitääks sen tauon olla just 7 päivää?
Tauko on tasan seitsemän päivää. Lue käyttöohje tai kysy lääkäriltä tai älä käytä ollenkaan.