Traktorimönkijä asfaltille

Anonyymi

Pääsin kokeileen ekaa kertaa elämässäni traktorimönkijää. Linhain 500 neliveto
2018 tai 2019mallia.
Ajoin hieman pellolla ja 10km hiekkatiellä. Iski hieman kuume saada itselle tuollainen.
Millainen tuo on laadultaan? Monessa paikassa niitä ainakin myydään uutena.
Mitä mahtaa kuluttaa jos ajelee pelkästään maantiellä 50-60vauhteja?
Suosittele jotain muuta mallia mikä olisi hyvä pelkästään maantieajoon..

Hae laitteesta auton korviketta jolla pääsisi töihin ja kauppaan. Pitkät yli 50km matkat kulkisin perheen autolla eli kakkosauto hävitetään jos mönkijä tulee taloon.

3

2125

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ole sjanut ympäri vuoden Can Am 500 outlanderilla, joka on tieliikenne mönkkäri. Onhan se ollut auton korvike ja ympäristö on tullut tutuksi. Marja ja sienipaikkoja on löytynyt. Talvella helppo ajella kalapaikoilla. 25 astetta pakkasta ja hyvät ajovehkeet, niin lämpimänä olen pysynyt. Autoiliolta meinaa aamulla tippa silmät päästä, kun niissä pakkasissa ajelee. Kesällä kiva ajella taas shortseissa ja ei tartte laitella ajopukuja päälle. 80-90km/h on sopiva vauhti. 100km/h rupee jo kone huutamaan, mutta ajettavuus pysyys hyvänä. Pariin vuoteen on tullut kilometrejä 14000km ja säilyttänyt ulkona koko ajan ja hyvin on lähtenyt käyntiin.

    • Anonyymi

      Itellä tuollanen rattorimönkijä. Käyttö viikottaista muttei mitään pitkää pätkää. Kulkee just sen 60km/H mut mielummin ajan hieman alle koska viidenkympin jälkeen alkaa renkaat ujeltaa oudosti. Olen ajanut joskus 220km päivässä mut yleensä reilusti alle 30kilsan lenkkejä.
      Talvella -10 sellanen raja etten kyllä lähde mihinkään. Sormet jäätyy ja naama.
      Leikkiminen luisussa talvella kyllä ihan parasta. Kesällä voisi sileemmät kumit olla paikallaan

    • Anonyymi

      Kyllä itse petyin mönkijän ominaisuuksiin! Se tärinä ja koneen kovat kierrokset tappaa mukavuuden täysin! En tiedä jos moottori olis luokkaa 800-1000kuutioo miten sitten mutta nämä pienemmät ei ei.
      Tämä mun tekele on cf moto 450 ja pitäs olla ihan jees laite mut ei tällä viitsi turhaa ajella asfaltilla. Soralla ja poluilla menee kyllä makiasti kun kierrokset vaihtelee!
      Polaris 570 oli parempi mut siinäkin renkaat jyrrää pahasti. Pienellä modauksella saattais saada hyvänkin. Renkaiden tasapainotus tai vaihto.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      43
      3663
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      2334
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      32
      1925
    4. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      18
      1658
    5. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      17
      1649
    6. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1578
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1437
    8. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      84
      1388
    9. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      22
      1379
    10. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      89
      1262
    Aihe