Wallas 1800B nokeaa

Tunteekohan joku tämän ikivanhan lämmitinmallin sielunelämää? Ihmettelin hävinnyttä lämmitystehoa ja avasin polttimen. Sehän oli noesta tukossa. Viime syksynä oli vielä ihan noeton, eikä sitä nyt niin kovin montaa yötä ole käytetty. Tästä päättelisin että saa liian vähän paloilmaa tai liikaa polttoainetta. Mutta mutta… tuossa 1800B -mallissahan paloilma puhalletaan samalla moottorilla kuin lämmitettävä ilma, ja hyvin tuntuu puhaltelevan. Ei siis varmaan ilmasta kiinni. Polttoainetta pumppaillaan järeällä (auton?) polttoainepumpulla, enkä keksi millä tuon pumppaustehoa voisi ylipäänsä säätää. Sillehän menee jatkuva 12 voltin jännite. Ei siis ole säädettäviä potikoita kuten uudemmissa malleissa. Osaisiko joku vinkata mistä voisi olla kyse?
6410
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Tarkistapa nyt heti alkuun että paluuvirtaus tankkiin menee juohevasti ilman joutsenkauloja.
Teitkö sille mitään viime syksynä?

Äänestä
  • Paluuletku menee kyllä jatkuvasti laskevana tankkiin.

    Viime syksynä putsasin pumpun katkojan kärjet, kun oli lopettanut toimintansa. Polttimenkin samalla avasin, mutta siellä näytti kaikki olevan kunnossa, ei ollut silloin kummemmin nokeakaan.

    Nyt kun sen nuohosin niin taas tuottaa hyvin lämpöä, mutta kun en muuten mitään muuttanut niin oletan sen kohta taas tukkeutuvan. Sen verran hankalassa paikassa tuo lämmitin, että ei jaksaisi kovin montaa kertaa kaudessa tuota jumpata. Uudet tiivisteetkin joutuu joka kerta askartelemaan, kun en ole keksinyt materiaalia joka kestäisi käytön jälkeen avaamisen ehjänä.

    Äänestä

Onko Sinulla alkuperäinen ohjekirja? Siinä ohjeistetaan trimmaamaan nämä 2 keraamista huopakiekkoa kumpainenkin 7mm paksuiseksi. Huoltosarjassa ne ovat useimmiten liian paksut (raakalevystä stanssatut?). Liiallinen polttoaineen höyrystyminen tuppaa nokeamaan. Kiljahteleeko pakoputki horisevalla äänellä? Se on ainakin selvä merkki ettei paloarvot ole kohdallaan. <liekki lepattaa silloin lämmönvaihtimessa asti.
Entäs se iso asbestikiekko joka tiivistää polttimen reikälieriön ja messinkivaipan runkoon? Onko ehjä ja tiivis. On tärkeätä ettei paloilma kulje muualta kuin suunitelluista kohdista.
Olethan tietoinen siitä että ne kaksi eristysrengasta hehkurenkaan ylä-ja alapuolella ovat tässsä mallissa 1,5mm paksuudeltaan. Uudemmissa mitta on 1mm. Väärä mitta<taas pakoputki huutaa.

Äänestä

Alkuperäinen ohjekirja löytyy ja sen mukaisesti trimmasin ne huopakiekot. Hehkunrenkaan ylä- ja alapuolelle tulevat renkaat leikkasin 1,5 mm klingeriittilevystä.

Pakoputki ei kiljahtele mutta kevyttä horinaa kuuluu kyllä. Samantapaista ääntä piti edellisenkin veneen Wallas, joten en ole osannut olla siitä huolissani.

Polttimen ylhäältä tiivistävä asbestikiekko on kyllä pinnaltaan vähän kärsinyt, joten ihan satavarma en ole tiiveydestä. Voisi tietysti uusia seuraavalla purkukerralla, mikäli keksisi jostain korvaavan. Mitähän siihen uskaltaisi laittaa? Lienee klingeriitille liian kuuma paikka? Wallakseltahan tähän ei enää varaosia saa.

Kiitos kun jaksat neuvoa näiden kanssa!

Äänestä

Valitettavasti oma 1800B vaihtui Safireen, kun mukavuudenhalu vei voiton ja uskoin B:n olevan elinkaarensa päässä. Varaosia 1800B:lle kannattaa etsiä Ruotsin puolelta, koska ainakin huoltosarjoja olisi sieltä tiettävästi löydettävissä.

Äänestä

Saako Wallas 1800 Sailiin johdettua lämmitettävän ilman letkulla ulkoilmasta ulkotilasta, eli onko sisään tulevalle ilmalle letkuliitos, vai pelkkä ritilä-aukko siinä laitteen kyljessä?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Tunteekohan joku tämän ikivanhan lämmitinmallin sielunelämää? Ihmettelin hävinnyttä lämmitystehoa ja avasin polttimen. Sehän oli noesta tukossa. Viime syksynä oli vielä ihan noeton, eikä sitä nyt niin kovin montaa yötä ole käytetty. Tästä päättelisin että saa liian vähän paloilmaa tai liikaa polttoainetta. Mutta mutta… tuossa 1800B -mallissahan paloilma puhalletaan samalla moottorilla kuin lämmitettävä ilma, ja hyvin tuntuu puhaltelevan. Ei siis varmaan ilmasta kiinni. Polttoainetta pumppaillaan järeällä (auton?) polttoainepumpulla, enkä keksi millä tuon pumppaustehoa voisi ylipäänsä säätää. Sillehän menee jatkuva 12 voltin jännite. Ei siis ole säädettäviä potikoita kuten uudemmissa malleissa. Osaisiko joku vinkata mistä voisi olla kyse?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu