Mitenkäs nuo auton valot sais parhaiten suunnattua ilman testeriä
Vastaukset 7
- Anonyymi
Naapurin kaarasta peilaat toleranssiin!
- Anonyymi
Ei ollut 40 vuotta sitten vaikeaa. Auto tasaiselle tielle, valot päälle ja Pahvin- tai kovalevyn palanen valojen eteen niin että vain yhden valon pystyi suuntaamaan kerralla. Silmä sanoi lopun, varsinkin apukaukovaloja suunnattaessa. Lyhyet valot voi suunnata myös seinän avulla. Ei tuosta maalla niin isoa numeroa tehty.
- Anonyymi
Aja seinää vasten tasaisella alustalla. Pitkät tulee osoittaa suoraan eteenpäin. Lyhyet laskee 1cm/m. Eli esim 3m päässä valokeilan tulee olla 3cm alle polttimon korkeuden. Näin oman auton virallisesa korjsuoppaassa.
Muista myös ylimääräiset kuormat pois autosta ja tankki noin puolitäyteen. - Anonyymi
Oikean korkeuden näkee kun ajelee pimeällä.
- Anonyymi
Huollon suuntauksen jälkeen heti samalla kuormalla (eli mahdollisimman vähällä) omaan talliin, parkkipaikkaan jos seinä vastassa ,yms. Piirtää tarkasti valokuvion ylärajan seinään tussilla. Mielestäni noin metrin päästä puskurista seinään piirtyy varsin riittävän tarkka raja ja noudattaa tätä etäisyyttä tietysti tarkasti joka kerta. Hyötyä jos vaihtelee polttimot itse jne. Tietysti jos pidät autoa vaikka 15v niin jousitus väsyy ja laskee ajan kanssa hieman ja seinämerkinnät vaatinee joskus tarkennusta.
- Anonyymi
Sen sijaan että piirtelee tussilla sotkuja seiniin voi myös ihan vaan mitata mittanauhalla sen kuvion korkeuden. Tuloksen voi raapustaa ylös vaikka auton manuaaliin kynällä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sen sijaan että piirtelee tussilla sotkuja seiniin voi myös ihan vaan mitata mittanauhalla sen kuvion korkeuden. Tuloksen voi raapustaa ylös vaikka auton manuaaliin kynällä.
Ihanan siisti poika, hyvä juttu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän521043Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll20965Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl513831- 49791
- 45712
- 37649
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30616Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE181595Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan59568Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37560