Hyvä imuri?

Marita

Olen ostamassa uutta imuria ja haluan hyvän. Hyvästä imurista joutuu maksamaan, mutta silti hintavissakin imureissa on hurjia eroja. Tiedän että Miele on hyvä merkki, mutta onko kokemuksia muista merkeistä.

Meillä oli koekäytössä Kirby niminen imuri, ovelta ovelle myyjältä, en suosittele. Hankala käyttää.

10

11529

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tahvo, vanhempi imuroittija

      Kokeileppas tuota Marita, kyllä Mielekin hyvä on!

      • Saara S

      • se on
        Saara S kirjoitti:

        Katso imurivertailu ennen kuin ostat
        http://www.imuri.info/

        Saara on ajan hermolla.
        Ei ole kun 5-vuotta vanha ketju.


    • ahkera siivooja

      Minulla on Volta Bolido ja olen ollut tyytyväinen. Maksoi pari vuotta sitten noin 230 euroa.
      Edellinen imurini oli Siemens enkä tykännyt ollenkaan, maksoi kuitenkin aika paljon.

    • siivooja

      jos hyvää imuria etit, niin käy kysymässä siivousliikkeestä kunnon pilleri-imuria...

    • make

      Jos haluat hyvän imurin niin osta Miele, Electrolux, Volta, Siemens tai Philips. En suosittele Citymarketin Hoovereita, Panasonickeja enkä mitään merkkiä Severin-imureita.

      Jos mahdollisuus lykätä ostoa huhtikuuhun, ilmestyy Kuluttajalehdessä imurien vertailu, josta varmaan apua hankinnassa. Viime kerralla voittaja oli Miele, hinta jotain 200e paikkeilla sekä Siemens Dynapower, joka 100e kalliimpi. Itse imuroin nyt Siemens Dynapowerilla, joka toiminut hyvin. Mm. Electrolux Oxygen-imureissa ollut paljon vikoja.

      Aikaisempi imurini oli Volta Bolido, joka muuten hyvä ja hiljainen imuri, mutta pölypussia sai vaihtaa yhtämittaa.

      Jos nyt saisin valita ostaisin Mielen, joka pieni ja ketterä, Voltalta on myös tulossa uusi malli, joka ei vielä kaupoissa.

      Kannattaa katsoa, että imurissa on:
      * HEPA-suodatin (pestävä tai vaihdettava)
      * Johto 9m
      * Helposti säädettävä suulake (jossain vakiovarusteena myös parkettisuulake, joka kätevä kaikkeen imurointiin)
      * Pikkusuulakkeissa on paljon eroja eri merkkien kesken
      * Teleskooppiputki on melkein välttämätön
      * Ääntä kannattaa testata kaupassa
      * Tsekkaa myös imurin keveyttä, kannettavuutta, putken ja letkun painoa, paksuutta sekä käteen sopivuutta
      * Valitse kivan värinen ja omaan asunnon koko huomioiden ketterä malli

      Mikäli esim. eläin- tai allergiakoti, kiinnitä erityistä huomiota, että imurissa on aktiivihiilisuodatin hepa-suodattimen lisäksi, turbosuulakkeesta on apua eläinten karvoja imuroidessa.

      Kannattaa katsoa myös kauppojen mainokset, sillä tarjouksesta voi saada hyvänkin imurin pienellä rahalla, ei kuitenkaan alle 150e=)

      Tuo jonkun kirjoittajan pilleri-imuri, eli Eurocleanin tai Nilfiskin pannukakkuimuri, joksi ammattisiivoojat sitä kutsuvat, on kyllä tavalliseen kotikäyttöön turhan iso ja raskas,joten voit unohtaa sen=)

      • Marita

        Tulipa paljon tietoa. Ostosta ei voi enää lykätä, mutta enköhän hyvän imurin näistä nykyisistäkin malleista löydä. Luulen että kallistun joko Mielen tai Voltan kannalle. Ja sitten ostoksille :o)


      • varmaan

        tarkoittaa, eli eli Eurocleanin tai Nilfiskin pannukakkuimuria, joka hatturasianakin tunnetaan. On noi ammattikäyttöön tarkoitetut vaan ihan toista luokkaa, kuin tavalliset koti-imurit. Pannari tosiaan kallis ja ehkä iso kotikäyttöön, mutta on niitä hyviä pienempiäkin. Ne ei maksakaan kuin sen, mitä vähemmän lelu koti-imuri.

        Noissa ammatti-imureissa ei vaan ole yleensä johdon sisääkelausta (koska se ei kestä ammattikäytössä) ja se voi tuntua hankalalta. Miten vaan, mutta itse en ostaisi kuin ammattikäyttöön tarkoitetun imurin.


      • make
        varmaan kirjoitti:

        tarkoittaa, eli eli Eurocleanin tai Nilfiskin pannukakkuimuria, joka hatturasianakin tunnetaan. On noi ammattikäyttöön tarkoitetut vaan ihan toista luokkaa, kuin tavalliset koti-imurit. Pannari tosiaan kallis ja ehkä iso kotikäyttöön, mutta on niitä hyviä pienempiäkin. Ne ei maksakaan kuin sen, mitä vähemmän lelu koti-imuri.

        Noissa ammatti-imureissa ei vaan ole yleensä johdon sisääkelausta (koska se ei kestä ammattikäytössä) ja se voi tuntua hankalalta. Miten vaan, mutta itse en ostaisi kuin ammattikäyttöön tarkoitetun imurin.

        Itsekin ammattisiivoojana käytän Nilfiskin Panther-imuria, joka tosi hyvä.

        Kotikäyttöön sopisi varmaan Numaticin Henry-imuri, joka tosi hauska, ainoa imuri jolla kasvot. Lisäksi johtokela löytyy, mutta on käsikäyttöinen. Vesi-imurina mullakin töissä Numatic Charles. Tämä on siis britti-imuri, koskakohan tulee Camilla-pölynsyöjä tai Elisabeth-pölkkäri=)
        Lisätietoja-->
        www.alfacleaning.fi


    • Anonyymi00011

      Ei tarvitse enää miettiä mitä arkuun tai tuhkaus pesään
      imuri

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      66
      799
    2. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      159
      790
    3. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      22
      777
    4. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      103
      760
    5. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      27
      718
    6. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      93
      677
    7. Kerro minulle totuus

      Minä haluan kuulla sen nyt. Kenen kanssa sinä olet nykyisin, ja miksi jätit minut? 🐒
      Ikävä
      192
      650
    8. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      22
      592
    9. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      61
      582
    10. Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!

      Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks
      Suomussalmi
      35
      544
    11. VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN

      Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisika­laumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa
      Iisalmi
      40
      539
    12. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      78
      490
    13. 39
      465
    14. sinulle....

      Olen ymmärtänyt, ettei minua haluta enää takaisin. Mitään pahaa en koskaan halunnut sinulle. Ikävä että kuvittelit niin.
      Ikävä
      75
      457
    15. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      455
    16. Useita poliisiautoja kunnantalolla

      Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.
      Ähtäri
      9
      439
    17. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      437
    18. Jos näkisimme vielä joskus

      ... mihin veisit miut treffeille? 😊
      Ikävä
      70
      433
    19. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      54
      428
    20. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      407
    Aihe