siis voiko/saako laatoittaa muovimaton päälle.kyseessä on erillis vessa jossa on pönttö ja lavuaari.
muovimaton päälle
laatottaminen
81567
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
jos vessassa ei ole viemäriä niin voi ja jos matto on liimattu pohjaansa.Muutenkin voi mutta taloyhtiö voi vahingon sattuessa kiukutella.
Siis tarkoitus oli viemärikaivoa.
Itse olin vähällä tehdä sen virheen, että olisin laatoittanut muovimaton päälle. Satuin kuitenkin huomaamaan lattialla yhden sokeritoukan, josta päättelin että jossain on ylimääräistä kosteutta. Revin vanhan muovipäällysteen pois ja sieltä paljastui vesivahinko. Taloyhtiö piikkasi lattian auki, vaihtoi putket ja valoi uuden lattian. Jos olisin alkanut laatoittaa vanhan muovipäällysteen päälle, niin sinne olisi vesivahinko jäänyt muhimaan entistä isommaksi. Muovipäällyste on märissä tiloissa niin epäluotettava materiaali kuin vaan voi olla. Eikä sen asentajilla useinkaan ole ollut ideaa käyttää edes asianmukaisia kosteussulkuja.
"Muovipäällyste on märissä tiloissa niin epäluotettava materiaali kuin vaan voi olla"
Aina on vai?
Ammattilaisen tekemä maton laitto on takuulla veden pitävä, eipähän ole sauma riskejä, joita laatoituksessä on aina.
"Eikä sen asentajilla useinkaan ole ollut ideaa käyttää edes asianmukaisia kosteussulkuja."
Matto on itsessä jo kosteus sulku joten se ei tarvitse mitään ylimääräistä mönjää.
"Muovipäällyste on märissä tiloissa niin epäluotettava materiaali kuin vaan voi olla"
Siitä syystä että mitä muovipäällysteen alle pääsee, ei sieltä haihdu pois. Laattojen saumat on sentään hengittävää materiaalia.
"Eikä sen asentajilla useinkaan ole ollut ideaa käyttää edes asianmukaisia kosteussulkuja."
Näin meidän -67 valmistuneessa kerrostalossa: 32 huoneistoa joissa kaikissa kylpyhuoneiden vesitiiviys alusta alkaen päin h****ttiä. Olisipa silloin asennettu laatat, niin ei tarvis tänä päivänä maksella haurastuneista muovipäällysteistä aiheutuneita vesivahinkoja!
Sitä minun tuskin enää tarvii perustella, miksi en suosittele laatoittamaan muovipäällysteen päälle. Ammattilaisetkin sen kieltää ja usein (onneksi) myös taloyhtiö.
Melkolailla tyhmä pitää olla mikäli laatoituksen muovi maton päälle laittaa. Korjannut juuri tämmöisen tapauksen. Itse matto on paljon turvallisempi kuin laatta, tietenkin niin kauan kun se on ehjä. Eihän mikään vuotava pinnoite ole hyväksi olkoon sitten laatta tai matto, kun kosteus kerran alle pääsee ei se sieltä ilman pinnoitteen avaamista pois tule.
"Siitä syystä että mitä muovipäällysteen alle pääsee, ei sieltä haihdu pois."
Ei tietenkään haihdu, kuka niin tyhmä on ettei tiedä miten käy kun matto on rikki.
"Laattojen saumat on sentään hengittävää materiaalia."
Meinaatko että kosteus poistuu sieltä itsestään? Mikä olettamus. Lisää menee kokoajan jos saumat vuotaa.
Tuskin se kosteus saumoista pois haihtuu mikäli käytät tiloja normaalisti päin vastoin, kun se sinne on päässyt siellä on ja pysyy.
Älä laatoita muovimaton päälle. Kiinnityslaastissa olevat liima-aineet haurastuttavat ajan myötä alla olevaa muovimattoa. Eli ensin matto pois ja sitten vasta laatat.
Arvon ihmiset, muistakaa että seinässä/lattiassa oleva muovimatto on suunniteltu ns. "viimeiseksi pinnaksi". Sen toimivuus ja kestävyys(kovettuminen,haurastuminen)alkaalisessa kosteudessa laattalaastin alla on aina riskitekijä, myös laatoituksen paino(~20kg/m2)voi aiheuttaa ongelmia-pois vaan !!