Totaaliväsymys on määräävä tekijä, myös Dermatomyosiitissa ja Kipuoireyhtymässä

Anonyymi

Fatiikkia, eli totaaliväsymystä, on voimakkaana, myös Dermatomyosiitissa ja kipuoireyhtymässä, borrelioosissa ym vakavissa harvinaissairauksissa, vaikka julkisuudessa, siitä puhutaan "vain" CFS:n yhteydessä.

Voiko olla jotenkin lääkebisneksiin liittyvä, poliittinen, äärioikeistolainen asia, että niin on, koska CFS-lääkärinä- ja tutkijana julkisuudessa esiintynyt Olli Polo, oli äärioikeiston ehdokkaana vaaleissa ?

Väsymysoireet ovat erittäin voimakkaita, siis monissa muissakin sairauksissa, kuin siinä "pelkällä" väsymysoireyhtymän nimellä kulkevassa diagnoosissa. Siksikin on epäreilua, ettei fatiikista puhuta, esim. juurikin Dermatomyosiitin ja Kipuoireyhtymän yhteydessä.

3

115

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lisätään vielä, että huomenna tiistaina 20.8.2019, on A-studiossa aiheena väsymysoireyhtymä.

      Sen tiimoilta löysin tämän tärkeän linkin:

      http://borrelioosi.net/foorumi/viewtopic.php?f=2&t=17&start=150

      Olisi tärkeää, että kaikki totaaliväsymysoireita sairastavat, joilla ne oireet ovat määrävinä tekijöinä sairaudenkuvassa, saisivat oikeutta ja näkyvyyttä sairauksilleen. On vähän sellainen tunne, että jotkut tahot ovat "omineet" totaaliväsymyksen, fatiikin itselleen, vain yhteen diagnoosiin CFS:ään kuuluvaksi ja rajanneet tiukasti muut fatiikki-potilaat pois. Se ei ole oikein ja siinä on jotain outoa.

      Tämän kirjoittaneelle kunnollinen kipulääkitys, Tradolan Retard, on paras toimintakyvyn ylläpitävä, auttaa nukkumaan väsymystä pois ja antaa toimintakykyä arjessa, eli auttaa hoitamaan arjen asioita, joista ei muuten tulisi mitään.

      Siksikin on erittäin raskasta, että lääkebisnes / terveydenhoito, on viime aikoina julkisuudessa uhkaillut ja pelotellut lääkkeiden saatavuudella - se on vaikuttanut kiristämiseltä ja sillä on ollut heti, tulehduksia, kipuja ja fatiikkia pahentava vaikutus.

      Tradolan Retard on erittäin hyvä kipulääke, ainakin Dermatomyosiittiin, Kipuoireyhtymään ja kroonistuneeseen borrelioosiin, ainoa joka pitää suht toimintakykyisenä, ja auttaa jaksamaan arjessa.

    • Anonyymi

      Kovista kivuista kärsiville, Tradolan ei todellakan ole mikään "opiaattijohdannainen" tai "huume", vaan ainoa mahdollisuus, elää ns. normaalielämää, ilman jatkuvia kovia kipuja, eli pystyä nukkumaan, kävelemään, käymään vaikkapa marjassa ja sienessä, kirjastossa, ruokakaupassa.

      Lääkebisneksillä on kovat keinot, jos potilaat eivät hyväksy niiden toimintatapoja, joten olisiko oltava terveysministeriöön yhteydessä tästäkin asiasta, että kunnon kipulääkkeiden saatavuus turvattaisiin ja se olisi varmaa ja tasaista. Potilaiden oikeudet tärkeitä oikeuksia.

    • Anonyymi

      Lisätään vielä, että kroonisesti sairaiden kipupotilaiden kohdalla, ei ole mitenkään relevanttia, puhua mistään "lääkeriippuvuudesta" tms, kun kyse on totaalisesti elämänlaadusta ja toimintakyvystä.
      Vakavien sairauksien kanssa eläminen, on jo itsessään raskasta, ei siihen tarvittaisi enää epävarmuutta avun saannissa, kivuhoitoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      55
      3972
    2. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      18
      2601
    3. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      138
      2563
    4. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      15
      1993
    5. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      16
      1466
    6. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      73
      1347
    7. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      106
      1344
    8. Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa

      Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks
      Lieksa
      154
      1057
    9. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      93
      1037
    10. Kuin sonnilauma

      Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon
      Kuhmo
      21
      998
    Aihe