Totaaliväsymys on määräävä tekijä, myös Dermatomyosiitissa ja Kipuoireyhtymässä

Anonyymi

Fatiikkia, eli totaaliväsymystä, on voimakkaana, myös Dermatomyosiitissa ja kipuoireyhtymässä, borrelioosissa ym vakavissa harvinaissairauksissa, vaikka julkisuudessa, siitä puhutaan "vain" CFS:n yhteydessä.

Voiko olla jotenkin lääkebisneksiin liittyvä, poliittinen, äärioikeistolainen asia, että niin on, koska CFS-lääkärinä- ja tutkijana julkisuudessa esiintynyt Olli Polo, oli äärioikeiston ehdokkaana vaaleissa ?

Väsymysoireet ovat erittäin voimakkaita, siis monissa muissakin sairauksissa, kuin siinä "pelkällä" väsymysoireyhtymän nimellä kulkevassa diagnoosissa. Siksikin on epäreilua, ettei fatiikista puhuta, esim. juurikin Dermatomyosiitin ja Kipuoireyhtymän yhteydessä.

3

122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lisätään vielä, että huomenna tiistaina 20.8.2019, on A-studiossa aiheena väsymysoireyhtymä.

      Sen tiimoilta löysin tämän tärkeän linkin:

      http://borrelioosi.net/foorumi/viewtopic.php?f=2&t=17&start=150

      Olisi tärkeää, että kaikki totaaliväsymysoireita sairastavat, joilla ne oireet ovat määrävinä tekijöinä sairaudenkuvassa, saisivat oikeutta ja näkyvyyttä sairauksilleen. On vähän sellainen tunne, että jotkut tahot ovat "omineet" totaaliväsymyksen, fatiikin itselleen, vain yhteen diagnoosiin CFS:ään kuuluvaksi ja rajanneet tiukasti muut fatiikki-potilaat pois. Se ei ole oikein ja siinä on jotain outoa.

      Tämän kirjoittaneelle kunnollinen kipulääkitys, Tradolan Retard, on paras toimintakyvyn ylläpitävä, auttaa nukkumaan väsymystä pois ja antaa toimintakykyä arjessa, eli auttaa hoitamaan arjen asioita, joista ei muuten tulisi mitään.

      Siksikin on erittäin raskasta, että lääkebisnes / terveydenhoito, on viime aikoina julkisuudessa uhkaillut ja pelotellut lääkkeiden saatavuudella - se on vaikuttanut kiristämiseltä ja sillä on ollut heti, tulehduksia, kipuja ja fatiikkia pahentava vaikutus.

      Tradolan Retard on erittäin hyvä kipulääke, ainakin Dermatomyosiittiin, Kipuoireyhtymään ja kroonistuneeseen borrelioosiin, ainoa joka pitää suht toimintakykyisenä, ja auttaa jaksamaan arjessa.

    • Anonyymi

      Kovista kivuista kärsiville, Tradolan ei todellakan ole mikään "opiaattijohdannainen" tai "huume", vaan ainoa mahdollisuus, elää ns. normaalielämää, ilman jatkuvia kovia kipuja, eli pystyä nukkumaan, kävelemään, käymään vaikkapa marjassa ja sienessä, kirjastossa, ruokakaupassa.

      Lääkebisneksillä on kovat keinot, jos potilaat eivät hyväksy niiden toimintatapoja, joten olisiko oltava terveysministeriöön yhteydessä tästäkin asiasta, että kunnon kipulääkkeiden saatavuus turvattaisiin ja se olisi varmaa ja tasaista. Potilaiden oikeudet tärkeitä oikeuksia.

    • Anonyymi

      Lisätään vielä, että kroonisesti sairaiden kipupotilaiden kohdalla, ei ole mitenkään relevanttia, puhua mistään "lääkeriippuvuudesta" tms, kun kyse on totaalisesti elämänlaadusta ja toimintakyvystä.
      Vakavien sairauksien kanssa eläminen, on jo itsessään raskasta, ei siihen tarvittaisi enää epävarmuutta avun saannissa, kivuhoitoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      598
      2385
    2. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      410
      1892
    3. Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa

      Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H
      Suomalaiset julkkikset
      23
      1730
    4. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      64
      1448
    5. JM lukkoliike

      Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran
      Jämsä
      19
      1366
    6. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      65
      1291
    7. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      122
      1174
    8. Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."

      Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka
      Eläke
      22
      940
    9. Pankin avajaiset

      Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti
      Kuhmo
      16
      928
    10. Miten kesäsi meni?

      Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?
      Ikävä
      66
      843
    Aihe