Tämä aloittelijan palsta näyttää muuttuneen vähitellen arvostelupalstaksi. Milloin kysymykset ovat vastaajille vain pilkkujen ja pisteiden puutosta tai aloittelija kysyy mukamas liian itsestäänselviä kysymyksiä?
Toivottavasti suomi24 perustaa erikseen arvostelupalstan jonne kaikki "kaikentietävät" kerääntyvät väittelemään kuka tietää enemmän tietokoneista
Koittakaa kestää aloittelijat, aina löytyy joku asiallinen vastaaja joukosta.
Toivottavasti suomi24 perustaa erikseen arvostelupalstan jonne kaikki "kaikentietävät" kerääntyvät väittelemään kuka tietää enemmän tietokoneista
Koittakaa kestää aloittelijat, aina löytyy joku asiallinen vastaaja joukosta.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Jos haluaa ongelmaansa vastauksen, täytyy se pystyä ensin mahdollisimman hyvin kuvaamaan. Mitä selkeämpi kysymys, sitä helpompi auttaa.
Mutta jos kysymys on tyyliin, "missäonlähinmaitokauppa,josasuusuomessa", niin siihen on vaikea vastata ja kysymystä ei kehtaa edes lukea.
Joo, pilkkuvirheistaä on turha arvostella, mutta jos kysymys on tyyliin: "APUA, MUN ÄÄNIKORTTI EI TOIMI, MISSÄ VIKA?" niin onhan tohon vaikea vastata muuta kuin kuittaamalla jotain koska ei ole vastaajan kontolla ensin tiedustella koneen tyyppiä, äänikortin merkkiä, käyttistä ym...
Toinen turha arvostelun kohde on myös se jos joku kertoo aloittelijalle tämän kysyessä konevaihtoehdoista esim. Macista tai linux-pc:stä, niin johan on useampi idiootti heti kirkumassa propellihatuista ja Micro$oftin markkinaosuuksista, vaikka kyseiset järjestelmät olisivat parempia kaikkeen paitsi pelikäyttöön. Mutta näitä arvostelijoita ei voi ottaa tosissaan, silllä tekeehän se nyt jokaisesta asiantuntijan kun kokemus koneista rajoittuu XP:hen, peleihin ja waretukseen...
"- - kuittaamalla jotain koska ei ole vastaajan kontolla ensin tiedustella koneen tyyppiä, äänikortin merkkiä, käyttistä ym..."
Toi lause kertoo just sen, että et ymmärrä aloittelijan tilanteesta yhtikäs mitään. Fiksu vastaaja ymmärtää, että kysyjä on aloittelija. Fiksu vastaaja kysyy tarvittavat lisäkysymykset eikä rupee nälvimään ja osoittamaan omaa tyhmyyttään.
kiitos! Taitaa mennä asia vielä typojenkin viilailuksi:) Harmittaahan se hemmetisti, kun saa itsestään järkevältä tuntuvan kyssärin aikaiseksi, esikatselee, korjailee, ja typot kukkii tekstissä.
Ja joku kehtaa tulla narisemaan..
Kaikki nyt vaan eivät ole sanaseppoja, emmekä kaikki edes tiedä miten kysyä, kun olemme vasta aloittelemassa. Elikkä annetaan nyt kaikille mahdollisuus esittää asiansa, niinkuin parhaiten osaavat?
Ensimmäisen "apua" -otsikon ja tekstin "mun kone ei toimi" jälkeen oppii seuraavalla kerralla laittamaan otsikon, josta käy selville edes JOTAIN ongelmasta ja vähän pitemmälti selvittelemään mikä käyttöjärjestelmä/ohjelma on kysessä ja missä on vika/mitä on tullut tehtyä!
Kuka tässä yrittää kestää? Ensimmäinen kirjoittaja vai joku uusi linjoille tullut?
Puhut asiaa. Minä jatkan tähän vielä omia ajatuksiani asian tiimoilta.
Minun mielestäni se, että on vasta-alkaja, ei oikeuta kirjoittamaan ihan mitä sattuu puutaheinää, onhan vasta-alkajillakin järki päässä.
On eri asia olla vasta-alkaja tietokoneasioissa ja eri asia olla vasta-alkaja kommunikoinnissa.
Ensin mainitulle pitää antaa ns. tyhmät kysymykset anteeksi, niille ei saa nauraa, eikä vinoilla, kukaanhan ei ole seppä syntyessään, eikä osaa välttämättä muotoilla kysymystään parhaalla mahdollisella tavalla. Itse en puutu koskaan sellaisiin seikkoihin.
Viimeksi mainittua ryhmää (onko sellaisia? nykynuoret eivät ainakaan ole) on joskus syytä hiukan ojentaa, kun viestissä on muuta sellaista huomautettavaa, joka ei liity tietotekniikaan ja siinä vasta-alkajuuteen. Tällaisia asioita ovat esim. otsikoiden puuttuminen, välimerkkien puuttuminen, hulvaton isoilla kirjaimilla kirjoittaminen, epäkelvot nimimerkit, sekavan puhekielen käyttö ja tietysti nuo mainitsemasi ongelmaa koskevien perustietojen puuttuminen jne.
Näillä mainituilla asioilla ei ole mitään tekemistä sen seikan kanssa, että on aloittelija tietotekniikassa. Ne ovat perusasioita, joiden pitää olla kunnossa kaikilla, myös aloittelijoilla, kirjoittipa millä palstalla tahansa.
PS. Oletko huomannut, että estojuttuun on tullut sinulle vastaus?
tyhmyyttä. En muista että koulussa yksikään ilkeisiin luonteisiin kuuluva opettaja olisi saanut meidän käytökseen mitään - ainakaan positiivista - muutosta.
Vinoilija vaan yllyttää huonoon käytökseen.
Kaikki luettu.
OK sitten.
---
tullut vasta-alkaja..:D
Pena
Et siis ole nimimerkki 'kaulin'?
No, jos olet vasta-alkaja näillä linjoilla, niin salli minun antaa sinulle pari hyvää neuvoa näin urasi alussa.
Kun kirjoitat näillä keskustelupalstoilla, niin kirjoita viestin otsikkoon (32 merkkiä, välit mukaan lukien) asia, josta viesti kertoo.
Käytä myös oikeata mimimerkkiä, kuten esim. 'Ville', 'Kalle', 'avulias', 'tietämätön', 'Liisa', 'Maija' tai jotain muuta kunnollista nimimerkiksi sopivaa.
Samaa nimimerkkiä on sitten käytettävä koko keskustelun ajan, jotta muut tietävät kenen kanssa keskustelevat (eihän muutenkaan elämässä vaihdeta nimeä vähän väliä).
Sellaiset sanat kuin 'en tiiä', 'mitenkäs', 'auttakaa', 'moi', 'dfgdf', 'juuri linjoille' eivät kelpaa. Ajattelepa, miten tällaiselle nimimerkille voi vastata? Näinkö:"Sinulle, en tiiä, haluaisin sanoa, että..." ?
Jos olisi kunnollinen nimimerkki, niin edellä mainittu lause kuuluisi esim. näin: "Sinulle, Kalle, haluaisin sanoa, että..."
Ymmärtänet varmaan hyvän nimimerkin tarpeellisuuden.
Vielä yksi asia. Otsikkoa ja nimimerkkiä ei pidä käyttää osana tekstiä, eli ne on pidettävä erillään tekstistä.
Edellä kirjoitettu koskee lähinnä ensimmäistä viestiä ketjussa.
Lykkyä tykö sinulle it-urallasi.