Miten 400 - sarjan volvosta irtoaa startti ja solenoidi. ne onvat jotenkin vaihteiston kyljessä kiinni, paikka on aika ahdas joten sinne ei oikein kunnolla näe.
Monellako pultilla on kiinni ja miten irtoaa, saako yläpuolelta irti.
Autossa on boschin startti.
Startin ja solenoidin irroitus
10
1299
Vastaukset
- Putte
Ja ensin akun miinus irti,sen jälkeen johdot startista irti,ja kolme pulttia,se on siinä,kädethän siinä hiukan likastuu.
- STARTTI
Startti,ja solenoidi on samassa paketissa,ja ei vaihteiston,vaan koneen kyljessä kiinni.
Auto ylös,tai mies alas,johdot(ensin akun miinus)ja sitten startista plussa,ja herätejohto,on abiko,yleensä,ja pultit auki,pieni taiteilu,koska ahdas väli,niin sillai,vanha kädessä,uusi takaisin päinvastaisessa järjestyksessä.
Ei saa yläpuolelta auki,ja niin,kuin tuntuu,oletko varma,että selviät tästä hommasta.
Jos et niin vie sellaiselle,joka on homman tehnyt.- vfdvfd
eli solenoidi ja startti lähtee yhtenäisenä pakettina irti moottorin kyljestä?? vai lähtevätkö molemmat irti erikseen?
Onko startissa 2 kiinnityspulttia ja solenoidissa 1? Minkäkokoinen pultin kanta on?
Onko startin kannen päässä olevat 2 kotelon ulkopuolelle tulevaa pulttia kannen kiinnityspultit? - Putte
vfdvfd kirjoitti:
eli solenoidi ja startti lähtee yhtenäisenä pakettina irti moottorin kyljestä?? vai lähtevätkö molemmat irti erikseen?
Onko startissa 2 kiinnityspulttia ja solenoidissa 1? Minkäkokoinen pultin kanta on?
Onko startin kannen päässä olevat 2 kotelon ulkopuolelle tulevaa pulttia kannen kiinnityspultit?Katsoa,eli altapäin sinne pääsee,ja näkee ne pulttikoot,ym.
Ei tässä kaikkea kukaan jaksa muistaa,se solenoidi,sen saa irti,kun ottaa koko startin pois.
Vie se auto huoltoon,jos homma on noin vaikea,että täytyy kartta melkein piirtää.
Mene sinne auton alle,ja katsele omin silmin. - Mämmikoura
vfdvfd kirjoitti:
eli solenoidi ja startti lähtee yhtenäisenä pakettina irti moottorin kyljestä?? vai lähtevätkö molemmat irti erikseen?
Onko startissa 2 kiinnityspulttia ja solenoidissa 1? Minkäkokoinen pultin kanta on?
Onko startin kannen päässä olevat 2 kotelon ulkopuolelle tulevaa pulttia kannen kiinnityspultit?Jos kyseinen asia tökkii,niin ei täällä kukaan voi vastata selventävämmin,kuin nuo kaksi edellistä.
Jos et käsiäsi voi likastaa,ja nähdä vähän vaivaa,niin ei tämä nettifoorumi sitä korjaa,eikä vaihda,sen tekee mies itse/nainen,tai korjaamo. - Varsinaissuomi
vfdvfd kirjoitti:
eli solenoidi ja startti lähtee yhtenäisenä pakettina irti moottorin kyljestä?? vai lähtevätkö molemmat irti erikseen?
Onko startissa 2 kiinnityspulttia ja solenoidissa 1? Minkäkokoinen pultin kanta on?
Onko startin kannen päässä olevat 2 kotelon ulkopuolelle tulevaa pulttia kannen kiinnityspultit?Eli misä peukku o persses,vai suus,ei kai tääl kukka sul kuvi ruppe laittama,ja pultinkannoi miettimä.
Kai iso(vai olekko kuiteskaan)ihmne ny tommose asia pysty selvittämä itteki,onk kaks,vai kolm pultti,voi taivahan taatto,men ja kato,mitä siäl auto al o,siäl o muuto pali tavara.
- Pulas
Kyl on mulkkuja vastauksia
- voivoivolvoa
Tyypillistä volvoilijoille
- höpökkittt
Ei kait jokaisen miehen tarvi osata autoa korjata? Onko se häpeä mielestänne jos mies ei tiedä kaikkea autoista?
- S40
Onhan se häpeä jos ei perusjuttuja tiedä ja omatoimisuutta hieman kehiin elikkä koittakaa ny itekkin vähän tutkia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst14610947Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58623856Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i393763Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat1873592PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1003441Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,933262Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.691914Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?
Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis151237Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt154915Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun264889