Onko totta että Uudessakaupungissa on niin hyvä työllisyystilanne että kukaan aidosti työhaluinen Ukilainen ei ole enää työttömänä?
Onko totta
13
199
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä se totta on. Täällä ei notku korvauksilla kuin kaikkein pahimmat sosiaalipummit, ihme on jos noilta työnvieroksujilta ei saada tukia pois että menisivät töihin.
Muualta pitää työntekijöitä haalia vaikka täällä makaa ukkoja ja akkoja tyhjänpanttina. - Anonyymi
Tämä niin totta. Yli 3kk. työttömänä olleille tämmöisessä työllisyystilanteessa joutaisi ottaa kaikki tuet pois ja kaupunki kustantaisi heille aamupuuron vaikka a kiltassa. Eihän nämä mitään kuluta, niin puuro päivässä riittäisi. Nämähän elää juo ja narkkaa veronmaksajien rahoilla.
- Anonyymi
YT:t jo käynnissä, odottakaahan kun tulee brexit ja Trumpin pakotteet, niin olette kaikki työttömiä, pääsette itse sinne puurokuurille. Toivottavasti on asunto ja auto ostettu velaksi, mukava maksella työttömänä.
- Anonyymi
Ensiksi tammikuuhun saakka ja sitten lisää. Veikkaanpa että lomautukset jatkuvat ainakin kesäkuulle asti.
- Anonyymi
Miksei autotehdasta velvoiteta ottamaan paikkakuntalaisia työttömiä töihin, haalivat vaan muualta Suomesta ja jopa ulkomailta. Eihän niillä pitäisi olla varaa valita kun mukamas kova pula työvoimasta.
- Anonyymi
Kyllä laiska keinot keksii. Aivan varmasti vähänkään työstä kiinnostunut Ukissa töitä saa. Se vaan on niin, että tukiaisilla on kivempi kaljotella kuin herätä aamuvuoroon linjalle.....en tästä autotehdasta syyttäisi, vaan laiskoja yksilöitä.
- Anonyymi
Ei kannata levittää negatiivista uutista kokoonpanotehtaan yt-neuvotteluista. Siitä on haittaa koko Suomelle. Kansa pitää autotehdasta suomalaisen vientiteollisuuden veturina.
- Anonyymi
Autotehdas ei ole välittänyt paskaakaan entisistä työntekijöistä, hakevat vaan aina uusia. Touhu oli ainakin ennen niin kusipäistä ja kuulema nykyäänkin, että nauretaan vaan kun kaatuu.
Jos ette nuoleskele tarpeeksi, niin turha odottaa työpaikkaa takaisin lomautusten ja irtisanomisen jälkeen. Kannattaa häipyä heti jos saa mualta työtä. - Anonyymi
Meinaatko tosissasi että mersujen myyntiin vaikuttaa s24-ugi -palastan kirjoittelut? Lukeeko ne näitä keskusteluja USA:ssakin?
- Anonyymi
Itse kuulin tehtaan laittaneet YT neuvottelut pystyyn kostoksi viikottaisista työsuojelun yllätys tarkastuksista
- Anonyymi
Eipä tehdä mersuja enää myyntiin koska organisoitte työsuojelutarkastuksia joka viikolle. Ihan sama miljoonille. Kuullostaako järkevälle?
- Anonyymi
Valitettavasti aloittajan väittämä ei pidä paikkaansa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial281838Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1571802Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3521565- 1471181
Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2131164Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221128- 111014
- 285995
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt4989Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks49938