Pionien kasvatus

Multaa sormissa

Sain ohjeen, jonka mukaan pionit pitää istuttaa happameen maahan, optimi pH 5,5-6,5.
Mistäs tavallinen multasormi voi päätellä maansa happamuuden, kun ei jaksa ruveta lähettämään multaa tarkistettavaksi asiantuntijoille.
Toinen ohje oli samassa artikkelissa, että maan tulee olla vettä läpäisevä eikä kompostilla lannoitettu. Mahtaisikohan olla järkevää lisätä multaan hiekkaa ja soraa läpäisevyyden lisäämiseksi?

Nyt alkaa olla monen sortin pioneja taimitarhoissa, mikäli puutarhalehtiin on uskominen.

4

9797

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sari

      Suomenkielinen nimi: Pioni (Jalopioni)
      Latinankielinen nimi: Paeonia

      Korkeus: 80-120 cm
      Kukinta-aika: kesä-heinäkuu
      Talvenkestävyys: erittäin kestävä
      Valontarve: aurinkoinen
      Kasvualusta: tuore ja syvämultainen
      Maalaji: multa- tai savimaa
      Kasvualustan ravinnepitoisuus: ravinteikas
      Lisääminen: jakamalla
      Istutusetäisyys: 100 cm

      Muuta: Pioni istutetaan lähelle maan pintaa siten, että silmujen päälle tulee 3-5 cm multaa. Pioni vaatii kasvurauhan. Siirtäminen ja jakaminen vähentää seuraavan kesän kukintaa. Uudelleenistutus on ajankohtaista vasta 15-20 vuoden päästä istuttuksesta. Pionia voi lisätä myös siemenestä, mutta se on äärimmäisen hidasta. Siemenet vaativat sekä lämpö- että kylmäkäsittelyn, ja senkin jälkeen itämiseen voi mennä jopa 4 vuotta. Pioni kasvaa parhaiten voimakkaassa maassa. Jos pioni ei kuki, ja se on saanut kasvaa rauhassa samassa paikassa jo pari vuotta, syy kukkimattomuuteen on yleensä liian laiha maa. Pionia voidaan lannoittaa läpi kesän esimerkiksi juuristoalueelle levitetyllä ruohosilpulla. Heinäkuun puolivälin jälkeen ruohosilppua ei enää lisätä, jotta kasvu ei jatkuisi liian myöhään syksyyn.

      Ei tässä ainakaan sanottu mitään happamasta maasta.Enkä itse ole koskaan mitään happamuuksia tarkistellut ja hyvin ovat kukkineet.

      Niitä myydään sellaisia happamuusmittareita tai ph-mittari, mikä se oikea nimi lienee, kysäise kaupasta. Meillä on sellainen, mutta enpä sitä ole koskaan käyttänyt.

    • kukkamaria

      kasvaa happamassa maassa. Eli siksihän nurmikkoakin täytyy kalkita (tekee emäksisemmäksi), jotta se kasvaisi ja kestäsi taiston sammalta vastaan. Havut, rodot ja mustikka mm.kaipaavat hapanta maata.

      Puutarhamyymälöissä on myytävänä erikseen Havu-rodo multaa, jota voit halutessasi käyttää. Myös happamanmaan kasveille on erillinen lannoite olemassa ja sitähän voisit ainakin kokeilla.

    • Kielo

      Minulla on itselläni pioneja enkä koskaan ole happamoittanut maata.Lannoitteena käytetty yleislannoiteita syys-ja kevälannoiteita sekä karjanlantakompostia.Happamuutta olen kyllä lisännyt syyshortenssia pensailleni ihan tavallisen piimän avulla.Piimää suoraan kasvualustalle ja kovasti ovat tykänneet.
      Onnea pioneiden kasvatukseen.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      60
      1691
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1179
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      138
      963
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      15
      811
    5. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      632
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      608
    7. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      90
      568
    8. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      55
      567
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      508
    10. Mies Naiselle pyydän...

      älä satuta minua.
      Ikävä
      47
      495
    Aihe