Pionien kasvatus

Multaa sormissa

Sain ohjeen, jonka mukaan pionit pitää istuttaa happameen maahan, optimi pH 5,5-6,5.
Mistäs tavallinen multasormi voi päätellä maansa happamuuden, kun ei jaksa ruveta lähettämään multaa tarkistettavaksi asiantuntijoille.
Toinen ohje oli samassa artikkelissa, että maan tulee olla vettä läpäisevä eikä kompostilla lannoitettu. Mahtaisikohan olla järkevää lisätä multaan hiekkaa ja soraa läpäisevyyden lisäämiseksi?

Nyt alkaa olla monen sortin pioneja taimitarhoissa, mikäli puutarhalehtiin on uskominen.

4

9649

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sari

      Suomenkielinen nimi: Pioni (Jalopioni)
      Latinankielinen nimi: Paeonia

      Korkeus: 80-120 cm
      Kukinta-aika: kesä-heinäkuu
      Talvenkestävyys: erittäin kestävä
      Valontarve: aurinkoinen
      Kasvualusta: tuore ja syvämultainen
      Maalaji: multa- tai savimaa
      Kasvualustan ravinnepitoisuus: ravinteikas
      Lisääminen: jakamalla
      Istutusetäisyys: 100 cm

      Muuta: Pioni istutetaan lähelle maan pintaa siten, että silmujen päälle tulee 3-5 cm multaa. Pioni vaatii kasvurauhan. Siirtäminen ja jakaminen vähentää seuraavan kesän kukintaa. Uudelleenistutus on ajankohtaista vasta 15-20 vuoden päästä istuttuksesta. Pionia voi lisätä myös siemenestä, mutta se on äärimmäisen hidasta. Siemenet vaativat sekä lämpö- että kylmäkäsittelyn, ja senkin jälkeen itämiseen voi mennä jopa 4 vuotta. Pioni kasvaa parhaiten voimakkaassa maassa. Jos pioni ei kuki, ja se on saanut kasvaa rauhassa samassa paikassa jo pari vuotta, syy kukkimattomuuteen on yleensä liian laiha maa. Pionia voidaan lannoittaa läpi kesän esimerkiksi juuristoalueelle levitetyllä ruohosilpulla. Heinäkuun puolivälin jälkeen ruohosilppua ei enää lisätä, jotta kasvu ei jatkuisi liian myöhään syksyyn.

      Ei tässä ainakaan sanottu mitään happamasta maasta.Enkä itse ole koskaan mitään happamuuksia tarkistellut ja hyvin ovat kukkineet.

      Niitä myydään sellaisia happamuusmittareita tai ph-mittari, mikä se oikea nimi lienee, kysäise kaupasta. Meillä on sellainen, mutta enpä sitä ole koskaan käyttänyt.

    • kukkamaria

      kasvaa happamassa maassa. Eli siksihän nurmikkoakin täytyy kalkita (tekee emäksisemmäksi), jotta se kasvaisi ja kestäsi taiston sammalta vastaan. Havut, rodot ja mustikka mm.kaipaavat hapanta maata.

      Puutarhamyymälöissä on myytävänä erikseen Havu-rodo multaa, jota voit halutessasi käyttää. Myös happamanmaan kasveille on erillinen lannoite olemassa ja sitähän voisit ainakin kokeilla.

    • Kielo

      Minulla on itselläni pioneja enkä koskaan ole happamoittanut maata.Lannoitteena käytetty yleislannoiteita syys-ja kevälannoiteita sekä karjanlantakompostia.Happamuutta olen kyllä lisännyt syyshortenssia pensailleni ihan tavallisen piimän avulla.Piimää suoraan kasvualustalle ja kovasti ovat tykänneet.
      Onnea pioneiden kasvatukseen.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      132
      4369
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      76
      3645
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      68
      2260
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      223
      1721
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      118
      1607
    6. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      247
      1136
    7. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      795
    8. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      746
    9. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      20
      736
    10. Unelmoitko asumisesta ja elämisestä tai lomasta Lapissa?

      Unelmoitko Lapista, ja ehkä voisit asua ja elääkin siellä? Lappi kiehtoo niin suomalaisia kuin ulkomaalaisiakin: lumi,
      Sinun unelmalomasi
      6
      725
    Aihe