Pionien kasvatus

Multaa sormissa

Sain ohjeen, jonka mukaan pionit pitää istuttaa happameen maahan, optimi pH 5,5-6,5.
Mistäs tavallinen multasormi voi päätellä maansa happamuuden, kun ei jaksa ruveta lähettämään multaa tarkistettavaksi asiantuntijoille.
Toinen ohje oli samassa artikkelissa, että maan tulee olla vettä läpäisevä eikä kompostilla lannoitettu. Mahtaisikohan olla järkevää lisätä multaan hiekkaa ja soraa läpäisevyyden lisäämiseksi?

Nyt alkaa olla monen sortin pioneja taimitarhoissa, mikäli puutarhalehtiin on uskominen.

4

9675

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sari

      Suomenkielinen nimi: Pioni (Jalopioni)
      Latinankielinen nimi: Paeonia

      Korkeus: 80-120 cm
      Kukinta-aika: kesä-heinäkuu
      Talvenkestävyys: erittäin kestävä
      Valontarve: aurinkoinen
      Kasvualusta: tuore ja syvämultainen
      Maalaji: multa- tai savimaa
      Kasvualustan ravinnepitoisuus: ravinteikas
      Lisääminen: jakamalla
      Istutusetäisyys: 100 cm

      Muuta: Pioni istutetaan lähelle maan pintaa siten, että silmujen päälle tulee 3-5 cm multaa. Pioni vaatii kasvurauhan. Siirtäminen ja jakaminen vähentää seuraavan kesän kukintaa. Uudelleenistutus on ajankohtaista vasta 15-20 vuoden päästä istuttuksesta. Pionia voi lisätä myös siemenestä, mutta se on äärimmäisen hidasta. Siemenet vaativat sekä lämpö- että kylmäkäsittelyn, ja senkin jälkeen itämiseen voi mennä jopa 4 vuotta. Pioni kasvaa parhaiten voimakkaassa maassa. Jos pioni ei kuki, ja se on saanut kasvaa rauhassa samassa paikassa jo pari vuotta, syy kukkimattomuuteen on yleensä liian laiha maa. Pionia voidaan lannoittaa läpi kesän esimerkiksi juuristoalueelle levitetyllä ruohosilpulla. Heinäkuun puolivälin jälkeen ruohosilppua ei enää lisätä, jotta kasvu ei jatkuisi liian myöhään syksyyn.

      Ei tässä ainakaan sanottu mitään happamasta maasta.Enkä itse ole koskaan mitään happamuuksia tarkistellut ja hyvin ovat kukkineet.

      Niitä myydään sellaisia happamuusmittareita tai ph-mittari, mikä se oikea nimi lienee, kysäise kaupasta. Meillä on sellainen, mutta enpä sitä ole koskaan käyttänyt.

    • kukkamaria

      kasvaa happamassa maassa. Eli siksihän nurmikkoakin täytyy kalkita (tekee emäksisemmäksi), jotta se kasvaisi ja kestäsi taiston sammalta vastaan. Havut, rodot ja mustikka mm.kaipaavat hapanta maata.

      Puutarhamyymälöissä on myytävänä erikseen Havu-rodo multaa, jota voit halutessasi käyttää. Myös happamanmaan kasveille on erillinen lannoite olemassa ja sitähän voisit ainakin kokeilla.

    • Kielo

      Minulla on itselläni pioneja enkä koskaan ole happamoittanut maata.Lannoitteena käytetty yleislannoiteita syys-ja kevälannoiteita sekä karjanlantakompostia.Happamuutta olen kyllä lisännyt syyshortenssia pensailleni ihan tavallisen piimän avulla.Piimää suoraan kasvualustalle ja kovasti ovat tykänneet.
      Onnea pioneiden kasvatukseen.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      72
      4124
    2. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      93
      3552
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      3279
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      50
      2765
    5. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      2279
    6. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      36
      2058
    7. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      22
      1992
    8. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      20
      1514
    9. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      12
      1460
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      32
      1456
    Aihe