Sain ohjeen, jonka mukaan pionit pitää istuttaa happameen maahan, optimi pH 5,5-6,5.
Mistäs tavallinen multasormi voi päätellä maansa happamuuden, kun ei jaksa ruveta lähettämään multaa tarkistettavaksi asiantuntijoille.
Toinen ohje oli samassa artikkelissa, että maan tulee olla vettä läpäisevä eikä kompostilla lannoitettu. Mahtaisikohan olla järkevää lisätä multaan hiekkaa ja soraa läpäisevyyden lisäämiseksi?
Nyt alkaa olla monen sortin pioneja taimitarhoissa, mikäli puutarhalehtiin on uskominen.
Pionien kasvatus
4
9657
Vastaukset
- sari
Suomenkielinen nimi: Pioni (Jalopioni)
Latinankielinen nimi: Paeonia
Korkeus: 80-120 cm
Kukinta-aika: kesä-heinäkuu
Talvenkestävyys: erittäin kestävä
Valontarve: aurinkoinen
Kasvualusta: tuore ja syvämultainen
Maalaji: multa- tai savimaa
Kasvualustan ravinnepitoisuus: ravinteikas
Lisääminen: jakamalla
Istutusetäisyys: 100 cm
Muuta: Pioni istutetaan lähelle maan pintaa siten, että silmujen päälle tulee 3-5 cm multaa. Pioni vaatii kasvurauhan. Siirtäminen ja jakaminen vähentää seuraavan kesän kukintaa. Uudelleenistutus on ajankohtaista vasta 15-20 vuoden päästä istuttuksesta. Pionia voi lisätä myös siemenestä, mutta se on äärimmäisen hidasta. Siemenet vaativat sekä lämpö- että kylmäkäsittelyn, ja senkin jälkeen itämiseen voi mennä jopa 4 vuotta. Pioni kasvaa parhaiten voimakkaassa maassa. Jos pioni ei kuki, ja se on saanut kasvaa rauhassa samassa paikassa jo pari vuotta, syy kukkimattomuuteen on yleensä liian laiha maa. Pionia voidaan lannoittaa läpi kesän esimerkiksi juuristoalueelle levitetyllä ruohosilpulla. Heinäkuun puolivälin jälkeen ruohosilppua ei enää lisätä, jotta kasvu ei jatkuisi liian myöhään syksyyn.
Ei tässä ainakaan sanottu mitään happamasta maasta.Enkä itse ole koskaan mitään happamuuksia tarkistellut ja hyvin ovat kukkineet.
Niitä myydään sellaisia happamuusmittareita tai ph-mittari, mikä se oikea nimi lienee, kysäise kaupasta. Meillä on sellainen, mutta enpä sitä ole koskaan käyttänyt. - kukkamaria
kasvaa happamassa maassa. Eli siksihän nurmikkoakin täytyy kalkita (tekee emäksisemmäksi), jotta se kasvaisi ja kestäsi taiston sammalta vastaan. Havut, rodot ja mustikka mm.kaipaavat hapanta maata.
Puutarhamyymälöissä on myytävänä erikseen Havu-rodo multaa, jota voit halutessasi käyttää. Myös happamanmaan kasveille on erillinen lannoite olemassa ja sitähän voisit ainakin kokeilla. - Kielo
Minulla on itselläni pioneja enkä koskaan ole happamoittanut maata.Lannoitteena käytetty yleislannoiteita syys-ja kevälannoiteita sekä karjanlantakompostia.Happamuutta olen kyllä lisännyt syyshortenssia pensailleni ihan tavallisen piimän avulla.Piimää suoraan kasvualustalle ja kovasti ovat tykänneet.
Onnea pioneiden kasvatukseen. - Anonyymi
Täältä löytyy ohjeita Pionin hoitoon. :) https://www.suomela.fi/piha-puutarhakukat-taimetnain-pioni-kestaa-maljakossa-48360/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p294977Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1564788Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su2174784Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1194590Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil133680Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema192364Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32148- 661677
Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill241594- 1981305