Olemme uusimassa keittiön täydellisesti kerrostaloasuntoon.
Kannattaako tehdä samalla vesieristys ja minne.
Kannattaako tehdä samalla vesieristys ja minne.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
ainakin kylpyhuone...
vesieristystä pesukoneen ja tiskialtaan kohdalle lattiaan metri seinästä ja (väli)seinään parikymmentä senttiä tason yläpuolelle asti. Ja lattia aivan pikkasella kaadolla keskelle.
Välitilakaakelin alla passaa käyttää myös kosteussulkulitkua.
Ulkoseinälle ei sitten mitään vedeneristyksiä.
Itsekin harkitsin vesieristystä pesukoneen ja tiskialtaan alle, mutten loppujen lopuksi laittanut, kun en saanut asiaa itselleni perustelluksi. Jos hanan putki vuotaa ja tiskialtaan alla on vesieristys, eikö vesi kulkeudu sellaiseen kohtaan, jossa vesieristystä ei ole?
... pesukoneen ja pesualtaan alle, koska näin saadaan hälytys heti kun vettä lähtee vuotamaan ei toivottuihin paikkoihin. Lisäksi voi laittaa astianpesukoneen alle oman altaan (ja siihen kosteusanturin). Välitilalaatoituksen alle ei laitettu vesieristettä koska meillä ei ainakaan ole tapana suihkutella keittiössä seinille.
kai laitoit vesieristyksen vielä sängynkin alle jos sattuu laskemaan alleen tai käyt makuuhuoneessa suihkussa!!!