niin mä en todellakaan ymmärrä miks erilaisii ihmisii kiusataan/haukutaan.. must erilaisuus on rikkaus.. aatelkaapa millast tää elämä ois jos me kaikki oltais samanlaisii..? ei hyvä..
mä hyväksyn kaikki, nekin jotka ei mua ymmärrä.. tai vaikken pitäiskää niist.. ite oon ollu monta vuotta kiusattu.. HUOM. vain erilaisuuteni takii.. kaikki kiusaajat menkää itteenne ja miettikää asioit..
jos kiusataan, nii siit pitää mennä välittömästi HETI sanoo.. muuten se sattuu paljo, paljon enemmän.. ja sit se vaivaa sua ja koht sä et jaksakkaan enää mitään.. masennut, ajattelet koko ajan kuolemaa, viiltelet ittees.. yms..
tiedän tasan tarkkaan mist puhun..
kiusaamisessa ei oo mitään järkevää, ei yhtäkään.. niil kiusaajil ei oo kaikki ihan kotona.. ne vaa yrittää saada huomioot ja jakaa muille pahaa oloaan kiusaamisella..
mä hyväksyn kaikki, nekin jotka ei mua ymmärrä.. tai vaikken pitäiskää niist.. ite oon ollu monta vuotta kiusattu.. HUOM. vain erilaisuuteni takii.. kaikki kiusaajat menkää itteenne ja miettikää asioit..
jos kiusataan, nii siit pitää mennä välittömästi HETI sanoo.. muuten se sattuu paljo, paljon enemmän.. ja sit se vaivaa sua ja koht sä et jaksakkaan enää mitään.. masennut, ajattelet koko ajan kuolemaa, viiltelet ittees.. yms..
tiedän tasan tarkkaan mist puhun..
kiusaamisessa ei oo mitään järkevää, ei yhtäkään.. niil kiusaajil ei oo kaikki ihan kotona.. ne vaa yrittää saada huomioot ja jakaa muille pahaa oloaan kiusaamisella..
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kiusaajissa on varmaan itsessään niin paljon vikaa, et se on helppo peittää haukkumalla jotain muuta... mua kiusattiin koko ala-aste...
Kiusaajat ovat tunnevammaisia.
Normaalisti jo pienelle lapselle pitäisi tulla huono omatunto silloin kun hän on ollut ilkeä jotakuta kohtaan.
Kiusaajat tarvitsisivat psykiatrin apua. Kuinka joku voi jaksaa kiusata viattomia päivästä toiseen tuntematta pistoa sydämessään?
...mitenkään kiusaajia puolustelematta sanon tämän. Kiusaajaa voidaan itseäänkin kiusata tai hän on voinut olla joskus kiusattu ja haluaa nyt jollekin syyttömälle uhrille kostaa mikä on ihan pimeetä ja sairasta. Lisäksi kiusaamalla heikompiaan saa huomiota ja kiusaaja voi luulla, että muita haukkumalla hän saa "mainetta" ja kohottaa egoaan ja saa kovan jätkän tai muijan imagon. Usein kiusaajilla on huono itsetunto ja sitä pitää jotenkin yrittää pönkittää. Hyvähän se on että yrittää itsetuntoaan nostaa mutta siihen ei tarvitse muita vetää mukaan vaan etsiä jotain terveempiä keinoja kuin muiden kiusaaminen sillä se ei oo oiken eikä tervettä ja siihen pitäisi puuttua...
Kun olin ala-asteella niin minuakin kiusattiin, joka päivä uselta taholta ja monin eri tavoin joista yleisimpiä oli nimittely, haukkuminen, paskan puhuminen ja se että minut usein jätettiin kaiken ulkopuolelle. Sama jatkui vielä yläasteellakin. Se tuntui kyllä silloin pahalta ja aivan erityisen pahalta se tuntui kun vanhemmat erosivat ja kun isän alkoholiongelmaa juoruttiin koulussa. Jotenkin vaan joka päivä yritin kestää ja ajatella että ei se pidä paikkaansa mitä musta puhutaan koska ite mä asiani paremmin tiedän ja se uskoo kaiken paskan mitä sanotaan joka on niin tyhmä. Kun mut jätettiin kaiken kivan ulkopuolelle, koitin ajatella että nuo on niin sisäänpäin lämpeneviä dorkia ettei ne tajua mun arvoa eivätkä tiedä kuinka hyvä tyyppi mä oon. Eivät onnettomat tiedä mitä menettivät...;)
Tätä juttua voisin jatkaa vielä vaikka kuinka pitkään mutta mulle voi mailata. Osoite on tuolla profiilissa :) Kiusatuille haluan sanoa että pää pystyyn vaan, olette vähintään yhtä arvokkaita kun muut ympärillänne olevat ihmiset :)
..sitä jaksaa ihmetellä kuinka ihmisillä todella on tapana syrjiä ja kiusata hiemankin erilaisia ihmisiä. Mitä ihmeen väliä silläkin mahtaa olla, jos toisella on vaikka silmälasit tai jos toinen ei käytä ihan muodin mukaisia vaatteita tai jos vaikkapa sattuu olemaan hieman ylipainoinen.
Itse edustan noita kahta ensimmäistä: silmälaseja ja ei aivan muodin mukaista pukeutumista. Ne taisivat koitua mun haitakseni ala-asteella. olin varsinkin silloin kiusattu. Sitä kautta viimeistään olen oppinut arvostamaan jokaista ihmistä täällä maanpäällä. Olen myös sitä mieltä, että pahin kiusaajani jota en voi nykyään sietääkään, on kuitenkin ihmisenä yhtä arvokas kuin minäkin. Ja hänellä on oikeus yhtä hyvään elämään kuin muillakin. kaikki tekevät joskus erehdyksiä, mutta ne pitää pystyä antamaan anteeksi ainakin sen verran, että pystyy antamaan toiselle ihmiselle mahdollisuuden omaan hyvään ja tasapainoiseen elämään.