muistakaa taas tämä seikka,kevättalvella kertyy sinne katoille taas sitä lunta,huolehtikaa lumienn poistamisesta katoiltanne,etenkin kenellä loivat katot ,ettei katolle kertynyt lumikuorma vaurioittaisi rakenteita.Itsellänikin omakotitalossa,katto aika loiva eikä lumet sielta valu,päinvastoin joskus tuntuu se kerää noitten naapurikattojenkin lumet.Eli naapuriapua tai itse katolle lumitöihin.
Omakotiasukkaat!!
Corleone
101236
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Onneksi asun kerrostalossa, jossa on tasakatto, mutta eihän se tietenkään estä lumen TIPPUMISTA. Onneksi tuolla alhaalla on pihaistutuksista tehty raja, miten lähelle saa ikkunoita mennä, joten se lumi tippuu sitten siihen välikköön :)
Säikähtää vain aina kamalasti jos lumikeko tipahtaa ikkunalaudalle :D
Oon ihmetelly miksi pitää kerätä sitä lunta katolle kantavuuden rajolle asti,mikään ei estä välillä lapioimasta lunta pois ettei sitä kertyisi liikaa.Ei tarvii olla niin laiska,jos ei itse pysty niin kyllä jostain löytyy ystävä auttamaan.Riittävästä turvallisuudesta on kuitenkin syytä varmistuttava.
... mutta toisaalta, jos katto on korkealla ja jäässä, niin ketä huvittaa lähteä silloin lapioimaan? Mutta onko sulakaan sitten yhtään sen parempi. Ehkä niiden voisi antaa vain sulaa tai tehdä kunnon esteet lumelle ettei ne tipu.
Jos on vaara että lumi putoo päälle on hyvä rakentaa putoamissuoja eli yksinkertainen este.Jos lumikuormaa on liikaa niin kyllä se alas tulee,joko sisään tai pihan puolelle.Jos kattorakenteet kärsii on vaarana vesieristyksen rikkoutuminen ja sen aiheuttamilla kustannuksilla tilaa vaikka yrityksen luomaan lumet pois katolta jopa useaan kertaan.Sitä paitsi märkä lumi painaa monikerroin enemmän kuin pakkaslumi.
Jokainen ottaa itse riskin........
voi vain antaa ja odottaa lumien juhannukseen mennessä tippuvan,vaarana katto saattaa ennen pettää,kerrostalojenkin kattoja tyhjennettävä lumesta,ei silloin kyse huvittaako vai ei mokoma työ,sevain tehtävä.
> Sitä paitsi märkä lumi painaa monikerroin enemmän
> kuin pakkaslumi.
Jos katolle on kertynyt 40 senttiä pakkaslunta ja sitten tulee suojasää, muuttuuko lumi painavammaksi?
Omakotitalon harjakatolle ei koskaan kerry niin paljon lunta, että sitä pitäisi sieltä lähteä poistamaan. Suurempi riski on siinä, että putoaa katolta tai rikkoo katon lunta luodessaan.
jos tosiaan niin onnellisessa asemassa,on katto senverran jyrkkä että lumet tulee itsekseen eikai sinne silloin tarvitse mennä.sen katolla olevan lumen määrän voi tarkistaa omakotitaloissa tarvitseeko tyhjentää vai ei.Tietenkin kolat ja lapiot oltava sellaiset ettei niillä riko sitä kattoa,ja käyttää voimaa sopivasta.Tärkeä seikka huolehtia siitä ettei putoa katolta lumitöissä,lainaa vaikka valjaat millä sen ehkäisee.
enää,koko elämäni asuin omakotitalossa ja vasta muutaman vuoden kerrostalossa.Olihan ne kesäaamut ihania terassilla ja se kevään tuoksu pihatöihen jälkeen.Mutta muuta hommaa oli niin paljon että kerrostalossa on nyt hyvä elää.
Moi!
Miten on kannattaako tota lunta ruveta tyhjentämään katolta? Onko koskaan mikään katto romahtanut /kärsinyt okt rakennuksissa lumen painon takia?
Täällä hollolassa lunta on kyllä aika paljon, mutta missä se raja kulkee? Ei viitsisi turhaan mennä römyämään katolle, voi saada enemmän vahinkoa aikaan kuin hyötyä??
Koko talven lumet on kyllä tuolla ylhäällä...