Moi,
Onko kellään kokemuksia/tietoa kyseisestä paatista?
Jami
Quasar 30?
11
4748
Vastaukset
- Teak
Koska kukaan ei vielä ole vastannut mitenkään, kerron omat tietoni, vaikka ne ovat vähäiset.
Quasareita valmistettiin (ainakin) 90-luvun taitteen tietämillä erilaisina osavalmisteina. Niinpä veneyksilöiden viimeistelytaso ja sisustusratkaisut voivat vaihdella paljonkin.
Veneen suunnittelu (toivottavasti edelleen muistan oikein) perustuu takavuosikymmenten IOR-mittasääntöön, joista puhuttiin myös ns. tonnariluokkina. Olisikohan nuo kokonaispituudeltaan 30-jalkaiset/9metriset olleet ns. puolitonnareita.
Purjehdusominaisuuksista minun lienee viisainta olla sanomatta paljonkaan. Olen kerran käynyt Quasarissa, mutten edes liikkeellä. Olemukseltaan vene on urheilullinen, ja jos sisustuksen suhteen on oltu maltillisia, se lienee kevyehkö ainakin aikansa mittapuun mukaan. Jos vene aikanaan on varusteltu kilpailekäyttöön, se saattaa olla lomaveneilijälle liian monimutkainen.
Aika ajoin näitä aluksia näemmä kaupataan käytettyinä,ja hinnat vaikuttavat kokoon nähden alhaisilta. Jos olet ostoaikeissa, ei varmastikaan ole huono ajatus pyytää alan ammattilaista arvioimaan kyseistä yksilöä. Se voi hyvinkin maksaa itsensä takaisin nopeastikin - esimerkiksi purkautuvana ostopäätöksenä.
Toinen asia, mikä ostohintaa pohdiskellessa on syytä otta huomioon, on mahdolliset kunnostus- ja varustelutarpeet. Sellaisiin kuluu nopsasti tuhansia euroja. - Arc
Pari muistikuvaa, seisomakorkeutta ei ole (ei ihan sitä vain pikkuisen vajaata, mitä 30-jalkaisissa joissakin on), tilaa muuten hyvin kylläkin. Nopeahko? Merikelpoinen ainakin siinä mielessä, että se pörssinumeron vene on purjehdittu Trelleborgista Suomeen.
- se paatti
jonka on suunnitellut joku (en muista nimeä) helsinkiläinen arkkitehti 80-luvulla (aloitti tekemällä itselleen veneen, myöhemmin jonkinlaiseen sarjatuotantoon).
Tuohon alhaiseen hintaan löytyy kylläkin syitä, kannattaa selvittää ennen kun lyö kaupat kiinni!
(se että paatti on tuotu trelleborgista suomeen ei luonnollisesti ole mikään todiste merikelpoisuudesta!) - quas
se paatti kirjoitti:
jonka on suunnitellut joku (en muista nimeä) helsinkiläinen arkkitehti 80-luvulla (aloitti tekemällä itselleen veneen, myöhemmin jonkinlaiseen sarjatuotantoon).
Tuohon alhaiseen hintaan löytyy kylläkin syitä, kannattaa selvittää ennen kun lyö kaupat kiinni!
(se että paatti on tuotu trelleborgista suomeen ei luonnollisesti ole mikään todiste merikelpoisuudesta!)Juuri tuohon pörssin halpaan yksilöön kiinnitin huomiota. Mistäköhän noin alhainen hinta mahtaa johtua?
- kuka on rakentanut veneen.
quas kirjoitti:
Juuri tuohon pörssin halpaan yksilöön kiinnitin huomiota. Mistäköhän noin alhainen hinta mahtaa johtua?
Telakka tai itserakentaja joka on vuokrannut muotin (jolloin sinulla ei ole mitään takeita työn laadusta tai materiaalivahvuuksista (toki on esimerkkejä laadukkaista kotiprojekteista))
Jos vielä kiinnostaa, käy katsomassa venettä, kiinitä huomiota ainakin seuraaviin seikkoihin:
-Haiseekko sisällä hometta? (huono yleishuolto)
-Onko vene yleisvaikutukseltaan siisti?
-Onko sillä ajettu karille (katso kölin etu-ala kulma ja laminaatti kölin taka-yläkulman kohdalla (halkeamia). Poista turkki sisätiloista ja etsi äskeisiä korjauksia tai halkeamia (tai kohtia missä jäykisteet tai sisustus on irronnut rungosta.
-Missä kunnossa purjeet (uusi purjekerta maksaa sanaverran kuin moottori). Usein purjeiden halssikulmassa on päivämäärä (yli 15 v purjeet ovat todennäköisesti loppuunkäytetyt)
- Jos vielä kiinnostaa, pyydä että asiantuntija saa selvittää moottorin kunnon.
- Tämä on ne tärkeimmät (mutta eivät kaikki!). Jos itseltäsi puuttuu riittävää asiantuntemusta, yritä saada joku asiantuntija mukaan kun käyt katsomassa venettä (vaikka joutusitkin maksamaan tästä jotain se on kuitenkin halpa vakuutus tulevia kustannuksia ajatellen!)
- HA_
Se suunnittelija oli Ahti Kotikoski ja veneitä tehtiin alussa pieni sarja Tuuli 30 nimellä. Protolla oli tosiaan tarkoitus päästä joukkueeseen Half Ton Cuppiin, mikä ei ihan onnistunut. Potentiaalia veneessä olisi ollut yhtä paljon kuin monessa karsinnosta selviytyneessäkin. Pärjäisi kryssillä monelle nykyveneellekin. Yksi noista alkusarjan veneistä on tullut tutuksi. Jos niissä viimeistely saattoi olla tekijästä kiinni, ei rakenteellisia ongelmia ollut. Näkyypä rikikin pysyneen barduunoineen päivineen pysyneen edelleen pystyssä, vaikka sen tutun veneen omistaja vaihtuikin melkoisen kokemattomaan ja silminnäkijähavainnot ovat kertoneet aika karskista käsittelystä. Seisomakorkeus on sama kuin kaikissa vanhoissa puolitonnareissa, eli se "Green Bookin" luokkaan määrittelemä minimi.
Myöhemmin Quasar 30 nimellä tehdystä sarjasta ei sitten ole satunnaisia näköhavaintoja kummempia kokemuksia. Päällepäin ne näyttävät selvästi tuotteistetummilta, mutta kuorien alle jäävästä en osaa sanoa mitään - Joakim
Vene on tosiaan Kotikosken suunnittelema ja kisapuolitonnariksi alunperin tehty, kuten monet muutkin 9-metriset veneet (Maestro 31, Scampi, Murena jne.). Puolitannareista ehdottomasti nopeampaa päätä. Yksi tuollainen menestyi varsin hyvin IMSissä -95 ja oli lähes aina ennen Inferno 31:iä ja muita IMS3-veneitä maalissa. Ko. yksilö oli myynnissä hyvin pitkään, vaikka pyynti oli kutakuinkin sama kuin nyt myynnissä olevalla.
Veneestä on tehty myös perhemalli, joita on ainakin yritetty myydä n. 30 k€ hinnalla.
Hinnat noudattelevat samaa kuin yleensäkin puolitonnareilla: kisamallit suorilla saalingeilla ja ankealla sisustuksella maksavat 14-25 k€ ja sama runko (usein huonompi eli ei epoxia) kunnolla sisustettuna ja perusmastolla 25-40 k€.
Quasarista on tehty 90-luvun lopulla 33-jalkaiseksi venytetty Wind 328, joka myöskin purjehtii varsin hyvin.- Norppa
Päijännepurjehduksessa käynyt 2 Lahtelaista venettä: 5702 Madonna (vm 87) ja 7760 El Gato (92). Paras sijoitus: 1998 5. Lys 3-luokassa (33 venettä)
ja 22. nopein koko kisa 155 veneestä. - Joakim
Norppa kirjoitti:
Päijännepurjehduksessa käynyt 2 Lahtelaista venettä: 5702 Madonna (vm 87) ja 7760 El Gato (92). Paras sijoitus: 1998 5. Lys 3-luokassa (33 venettä)
ja 22. nopein koko kisa 155 veneestä.Kerrot mielenkiintoisia tuloksia, mutta olisi kovin oleellista sanoa selvästi puhutko tasoitetuista vai purjehdituista ajoista. Lisäksi tällaisilla harvinaisemmilla veneillä olisi syytä mainita millä LYS-luvulla ko. sijoitus on saavutettu.
- Norppa
Joakim kirjoitti:
Kerrot mielenkiintoisia tuloksia, mutta olisi kovin oleellista sanoa selvästi puhutko tasoitetuista vai purjehdituista ajoista. Lisäksi tällaisilla harvinaisemmilla veneillä olisi syytä mainita millä LYS-luvulla ko. sijoitus on saavutettu.
1999 Päitsissä kuultu luku 1.13, sijoitus luokassa tasoitetuin ajoin ja yleiskilpailussa
purjehdusajan mukaan.
- On nähty
Olen käynyt Pohjanmaan veneen katsomassa. Jos sen itselleen hankkii, niin hommaa ja hankintoja riittää. Jos siitä hyvän haluaa tehdä, ei tarvitse ostaa kuin uusi kone (nykyinen bensiini Vire), koko purjekerta, laittaa lähes koko sisustus uusiksi (itsetehdyn näköinen ja osittain homeessa), kyljet naarmuilla --> paikkaus maalaus, maston ja juoksevan rikin kunto??? Eletroniikka? jne.... Voinee sillä tosin lähteä merelle tekemättä mitäänkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst15010999Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i394023Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58643918Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat1913634PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1003461Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1013320Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.721967Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?
Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis151277Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt155958Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun268924