Hampaiden tulosta

Onko muilla samanlaisia kokemuksia hampaiden tulosta... Meillä 11 kk vauveli ja toinen ylähammas tulossa, hirveää kitinää ja yöt levottomia (herää huutaen ainakin kerran), päivällä nippanappa tunnin verran nukkuu ja herää taas huutaen. Kakka on ollut löysän puoleista ja joskus iltapuuron yhteydessä saattaa oksentaa kaikki puurot pois, syöminen ollut vähän muutenkin tappista. Maitopullon juominen on välillä oma taitolaji. Kertokaa kokemuksia vai voisko tää merkitä korvaongelmia?
2470
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Sama homma täällä, meillä on poika nyt 10 kk, neljä hammasta on (ovat tulleet pareittain) ja molemmilla kerroilla on kakka ollut löysänä viikon päivät, oksentelua ja kitinää. Sitten kun hampaat tuli ikenistä läpi, loppui nuo hommat. Itsekin olin jo vähän ihmeissäni, ja mietiskelin jo allergioita ja vaikka mitä, mutta kun toinen hammaspari tuli ja sama homma alkoi tiesin jo mistä kyse. Kauhulla odotellaan seuraavia hampaita. Ai niin ja on muuten kummallakin kerralla kun hampaat tullet mennyt toi syöminen tosi heikoksi, pari lusikkaa ja sitten vain sylkemään. Kyllä se siitä

Äänestä

kirjoitustasi tuli tunne kuin itse olisin kirjoittanut tuon...Eli meillä ollut nyt samanlaista jonkun aikaa ja näyttäisi että neidille on hampaita tulossa. Meillä oli korvatulehdus neidillä jokin aika sitten silloin haro korviaan ja heräili öisin huutamaan eikä pystynyt juomaan maitoa paljon ollenkaan, nuhaa ei ollut eikä lämpöä. vein lääkäriin varmuuden vuoksi ja hänellä oli korvatulehdus. Sitä on vaikeaa joskus erottaa mikä on kitinän syy jos nuhaakaan ei ole sen laittaa helposti vain hampaiden piikkiin. Jos itsellä on epävarma olo mikä lasta vaivaa kannattaa käydä hoitajalle tai läärille näyttää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kokemuksia... kirjoitti:

Onko muilla samanlaisia kokemuksia hampaiden tulosta... Meillä 11 kk vauveli ja toinen ylähammas tulossa, hirveää kitinää ja yöt levottomia (herää huutaen ainakin kerran), päivällä nippanappa tunnin verran nukkuu ja herää taas huutaen. Kakka on ollut löysän puoleista ja joskus iltapuuron yhteydessä saattaa oksentaa kaikki puurot pois, syöminen ollut vähän muutenkin tappista. Maitopullon juominen on välillä oma taitolaji. Kertokaa kokemuksia vai voisko tää merkitä korvaongelmia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu