Nopeat mielialavaihtelut

Anonyymi

Hei. Ongelmani on nopeasti vaihteleva mieliala. Saatan olla hetken TODELLA energinen ja ihan todella nopeasti muutun taas hiljaiseksi ja väsyneeksi. Kun olen todella energinen en pysty ollenkaan keskittymään tunnilla tai edes pysymään paikoillani penkissä. Olen lukenut netistä tästä ja usein törmään 2 suuntaiseen mielialahäiriöön mutta siinähän on pitkät mania jaksot ja minulla saattaa mieliala vaihtua kymmeniä kertoja päivässä. Mistä tämä johtuu ja mitä voin tehdä asialle?:( oon siis 15v ja nyt koulussakin alkaa loppua motivaatio kun ei näitten energisyys ”kohtausten” takia pysty keskittymään. Moni on sanonut että ”mielialan vaihtelut kuuluu ihan teinin elämään” mutta kun en niiden kanssa oikeasti pysty tekemään MITÄÄN muutakun heilumaan tuolissa ja jos en saa liikkua, rupeaa ahdistamaan ja rupen raapimaan kättäni huomaamattani:(((

3

441

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hei, mieliala ja vireys voi vaihdella monesta eri syystä, eikä sinun tapauksessasi välttämättä ole kyse kaksisuuntaisesta, mutta: Kaksisuuntaiseen kuuluu monilla hypomania-, mania- ja depressiokausien lisäksi myös sekamuotoiset jaksot, jolloin mieliala voi vaihtua monta kertaa viikossa tai päivässä.

      II-tyypin kaksisuuntaisessa ei tule manioita vaan hypomanioita, jotka on lievempiä ja saattaa kestää lyhimmillään vaan muutaman päivän ajan. Sen jälkeen saattaa tulla sekamuotoinen jakso tai parin viikon masennus.

      Se on totta että mielialan vaihtelut ja yllä kuvaillut oireet kuuluu tiettyyn pisteeseen asti ihan normaaliin teini-ikään. Jos voit jutella asiasta vanhempiesi kanssa, se voi helpottaa ja he voivat ehkä tukea sinua. Jos olet huolissasi ja sinun on kovin vaikea olla, suosittelen sinua menemään kouluterveydenhoitajalle tai kaupungin nuorisopoliklinikalle juttelemaan asiasta. Olipa kyse mistä tahansa, sinulla on oikeus päästä keskustelemaan luotettavan ja asiantuntevan henkilön kanssa.

      Tsemppiä!

    • Anonyymi

      Voi olla myös epävakaa persoonallisuushäiriö, kaksisuuntainen tai ei kumpikaan. Voi siis tosiaan olla normaalia ja ohimenevää. Jos sinua huolettaa, ota ihmeessä yhteyttä koululääkäriin.

    • Anonyymi

      Nuorella ihmisellä mielialat voi heitellä paljon (kuuluu murrosikään) ja aivojen kehitykseen. Kaikenlaiset tunteet kuuluvat elämään. En olisi huolissani, jos tämä mielialavaihtelu ei tuota sinulle hankaluuksia.

      Jos tämä kuitenkin jatkuu ja jatkuu.. ehkä hyvä käydä puhumassa kouluterveydenhoitajan kanssa.

      Älä murehdi tai ahdistu, kaikki selviää aikanaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      82
      1399
    2. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      68
      1197
    3. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      205
      1192
    4. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      214
      1184
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1039
    6. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      103
      993
    7. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      65
      913
    8. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      129
      894
    9. Ihmeelliseltä pikkunaiselta....

      Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t
      Ikävä
      123
      788
    10. Tiesin, että olet jotenkin paha ihminen

      Vaikka muuta osaat esittää.
      Ikävä
      77
      765
    Aihe