"Yleisellä vesialueella järvessä ja tällaisella alueella olevilla valtion omistamilla saarilla ja luodoilla on oikeus metsästää henkilöllä, jonka kotipaikka on kunnassa, johon yleinen vesialue osaksi tai kokonaan kuuluu taikka johon se rajoittuu."
Seuraavan kerran kun tulet ajelemaan sorsien ruokintapaikalta silloin kun herra ei itse ole paikalla, niin otan yhteyttä viranomaisiin. Ilmeisesti luodollesi ei saa astua jalallakaan, vaikka herra olisi muualla. Herra vielä antaa ohjeistusta, missä kohti järveä saa metsästää. Kohteliaisuudesta herran on turha puhua, kun on vuosia sitten soittanut örvellyspuhelun kala-asioissa. Näin Ala-Siikajärvellä
Hieman metsästylakia Euroopan omistajalle
13
172
Vastaukset
- Anonyymi
Käytin omistussanaa luodosta. Luoto ei ole kenenkään omistuksessa, eikä herran omistaman maa-alueen lähistölläkään.
- Anonyymi
Kuka on herra? Vai onko kyseessä Herra, siis Jumalamme, Taivaan Isäksikin kutsuttu? Hänenhän kaikki luodotkin viime kädessä ovat.
- Anonyymi
Jotkut kuvittelevat olevansa Taivaan herroja. Mutta tässä tapauksessa on kyse biologisesta orgasmista.
- Anonyymi
siis organismista :D
- Anonyymi
Kyllähän se vaan niin on että toisten ruokintapaikoille ei mennä ilman lupaa!!
- Anonyymi
Ihan mielenkiinnosta, paljollako myytte lupia luodolle. Oisko 100 euroa / päivä tai 1000 euroa / viikko kohtuullinen hinta. Oliskos vuokravenettä tarjolla. Ei tainnut linnustus onnistua ilman konflikteja edellisessä linnustuspaikassakaan toisella järvellä. Varokaahan, ettei mene ahneuksissa pullasorsanpala väärään kurkkuun.
- Anonyymi
Meinootko jotta jos viskoon rannalle kupillisen jyviä nii muilla ei sitte ou asioo sille rannalle metästämmää. Kannattaa iltalennolla aenakii kahtoo jotta ei vahingossa ammu nuapurin lentävee lehmee
- Anonyymi
Tiijoks vua!!! Kävin heittelemässä jyviä ympär rantoja. Muistakee syksyllä sitte jotta muilla ei ou mittää asijoo sinne torrakoehi kansa tahi ruastuvassa tavataa
- Anonyymi
Muista lukutaito, lue Metsästyslain kohta. Olen varmistanut asian usealta asiaan vihkiytyneeltä ja ovat sanoneet, ettei kukaan voi omia luotoja tai ns yleisiä maa-alueita, vaikka muutamat manttaalimiehet luulevatkin toisin. Oiskoon kaverista appuu?
- Anonyymi
Ajetaan autolla hirvipassiin. Ja hirvi tulee heti. Olikohan moottori ehtinyt äähtyä ja kuljettu vähintään 100m autolta.
Koko aamu oli ollut sateinen. Muutaman tunnin kuluttua liikkeelle lähdöstä pientä jännitystä alkoi olla jo ilmassa. Hirvi ei meinannut ollenkaan jäädä koiran haukkuun, vaan se lähti karkuun.
Otto Tukiainen seurasi yhdessä isänsä kanssa tutkapannan avulla koiran liikkumista metsässä. Näin he ennakoivat hirven liikkeitä.
Kolmikko pääsi hirven kulkureitin eteen autolla. Heidän ei tarvinnut odottaa kuin muutama minuutti, kun hirvi tuli esiin juoksuvauhdilla metsän uumenista. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ajetaan autolla hirvipassiin. Ja hirvi tulee heti. Olikohan moottori ehtinyt äähtyä ja kuljettu vähintään 100m autolta.
Koko aamu oli ollut sateinen. Muutaman tunnin kuluttua liikkeelle lähdöstä pientä jännitystä alkoi olla jo ilmassa. Hirvi ei meinannut ollenkaan jäädä koiran haukkuun, vaan se lähti karkuun.
Otto Tukiainen seurasi yhdessä isänsä kanssa tutkapannan avulla koiran liikkumista metsässä. Näin he ennakoivat hirven liikkeitä.
Kolmikko pääsi hirven kulkureitin eteen autolla. Heidän ei tarvinnut odottaa kuin muutama minuutti, kun hirvi tuli esiin juoksuvauhdilla metsän uumenista.Selvästi möhömahat eivät muuten saa hirviä ammuttua. METSÄSTYS RIKOS
- Anonyymi
Mistä tuossa on kyse?
- Anonyymi
Euroopan omistavat nyt kommunistit ja vihervasemmisto SuperNeuvostoliitto EU:n myötä. Tähän on tultu ja rajat ovat auki elintasopakolaisille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell332114Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.481732Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1121536Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1041266Ootko A-nainen vielä vihainen?
Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja1041044Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.76998Teit yllättävän siirron
Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,35886- 59885
Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗52799Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd101763