vatta

rv 38 5 menos, eilisestä saakka ollu masu vähän niinku sekaasin. Ulosteella en oo tavannu käydä täs loppuraskaudes enään ku n. joka toinen päivä ku on hidastunut tuo sulatus. Mutta nyt on ollu eilisestä saakka huono olo, ja vessas oon käyny pahemmalla hädällä jo viisiki kertaa. En ole syäny mitää kummooosta mistä vois johtuu, onko tää niitä synnytyksen alku juttuja joillakin? Kertokaas te joilla on tällaista ollu..
8579
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Mulla on myös ollu maha sekasin. Nyt rv 40 4 eikä tuo asukas tuolta taho ulos tulla.. Enteilisköhän etes tuo synnytystä et maha on sekasin.. Yöllä varsinkin on tosi paljo ilmaa mahassa. Tällähetkelläki maha on sekasin vaikka en kyllä mielestäni oo mitään semmosta syöny mikä vois pistää sekasin..

Äänestä
  • just, no mulla kans noi ilmavaivat.. kääk!!! Ihan kamalaa.. mut jostain oon ollu lukevinani et joillain se synnytys alkaa sillä et vatta menee pikkaasen sekaasin ja suoli tyhjenee.. mut en tiä.. toivotaqan, sullakin noita viikkoja jo sen verran et tuskin pistäsit pahakses jos vaikka tuliski vaveli jo tähän mualimaan ;o) mun puolesta tämä asukki sais tulla.. tsemppiä sulle ja ehkäpäs ollaan yhtaikaa synnyttääs jos hyvin käypi molemmille.. ;o)

    Äänestä

lasta ja kummankin kohdalla on käynyt niin että pari viikkoa ennen synnytystä on suoli tyhjentyny ihan kunnolla...kuuluu asiaan.

Äänestä

Supistukset alkoivat vessassa ravaamisen myötä. Kutsutaan luonnolliseksi tyhjentymiseksi. Podin itse kauheaa ummetusta koko raskausajan ja vessassa ravaaminen alkoi päivällä-sairaalaan lähdimme yöllä-poika syntyi aamuvarhaisella!

Onnea matkaan molemmille=)

Äänestä
  • Niin saishan tuo vauveli jo syntyä, alkaa olo jo käydä vähän painavaks.. :) tänään neuvolassa kävin mut eipä tuolla oikeen mitään sanottu, torstaille taas uus aika ja sit kait pitää lääkäriin lähtee. Painoki oli noussu taas viikossa 1,4 kg, kerää nestettä ihan kauhiasti..
    Supistuksia ei kylläkään oo ollu vaikka niitäki jo oottelen mut toivotaan et tuo suoliston tyhjeneminen enteilis jotain :) Hyvää odotusta sinneki päin ja toivotaan et kaikki meneepi hyvin!! :)

    Äänestä

Joo, tuttu homma, oon kärsinyt samanlaisesta jo monta viikkoa... (rv 39 6) Vessassa käyn 1-4 krt/pvä (anteeksi yksityiskohtainen kuvailu!). Ummetus on täysin vieras käsite!

Toisinaan ilmiöön liittyy supistukset tai "menkkamaiset" kivut, suolen tyhjennys voi siis johtua supistuksista. Sama homma oli ennen raskautta kuukautiskipujen yhteydessä: vessaan oli päästävä _heti_ ja se myös helpotti kipuja.

Äänestä
  • mulla pari päivää ollut vatsa sekaisin .olen ajatellut että nyt on jokin vatsa pöpö liikenteessä.toiv.itsellä ei merkkaa synnytyksen alkua sillä onhan noita viikkoja vielä jokunen jäljellä

    Äänestä

  • rv31 kirjoitti:

    mulla pari päivää ollut vatsa sekaisin .olen ajatellut että nyt on jokin vatsa pöpö liikenteessä.toiv.itsellä ei merkkaa synnytyksen alkua sillä onhan noita viikkoja vielä jokunen jäljellä

    mulla oli kyllä rehti paskatauti viime viikolla.mietin vain että toivottavasti moiset ripuloinnit enteile synnytystä? vauva kyllä potkii mahassa entiseen malliin.

    mahantoiminta on kyllä muutenkin viimosina viikkoina muuttunu, vissiin vauva kasvaa ja painaa suolia. puhumattakan jatkuvasta vessassa käynnistä...nyt jos toista viikkoa pitää suunnilleen ravata vessassa tunnin välein, yöllä selviin onneks vain yhdellä käynnillä! on kyllä ruvetanu taas janottamaan niinkuin alkurasakudessa, sokeriarvot ok.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sekasi kirjoitti:

rv 38 5 menos, eilisestä saakka ollu masu vähän niinku sekaasin. Ulosteella en oo tavannu käydä täs loppuraskaudes enään ku n. joka toinen päivä ku on hidastunut tuo sulatus. Mutta nyt on ollu eilisestä saakka huono olo, ja vessas oon käyny pahemmalla hädällä jo viisiki kertaa. En ole syäny mitää kummooosta mistä vois johtuu, onko tää niitä synnytyksen alku juttuja joillakin? Kertokaas te joilla on tällaista ollu..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu