Onko tietoa tai ennakkotapauksia...
Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö, alle kouluikäinen. Tekijä yläasteikäinen. Onko tämä rangaistavaa? Nyt tekijä ja uhri täysi-ikäisiä.
Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö, alle kouluikäinen. Tekijä yläasteikäinen. Onko tämä rangaistavaa? Nyt tekijä ja uhri täysi-ikäisiä.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Alle 15-vuotiashan ei joudu rikosvastuuseen. Yli 15-vuotias vastaa rikoksesta, jonka tekee. Ja lapsen seksuaalinen hyväksikäyttöhän on rikos. Että ei siinä sen kummempia ennakkotapauksia tarvitse etsiskellä. Rikoslaista löytyy vastaus.
Turha valittaa tapahtunutta.
Voiko olla näin, että selvästi toista lasta vanhempi lapsi saa hyväksikäyttää lasta joutumatta siitä vastuuseen? Esimerkikki tapaus: uhri 5v, tekijä 14v.
Monesti uhri vaikenee tapahtuneesta ja vasta jälkeen päin muistot heräävät.
Ikävä kyllä suomessa alle 15 vuotias ei vastaa lain mukaan mistään, mitä tekee. Japanin tyyliin saa tehdä mitä haluaa mutta iän takia ehkä korkeintaan sijaiskotiin tms.
Joskus tuli dokumentti siitä kuinka Japanissa alle 18 (?) vuotiaat tappavat jonkun ihan vain kokeakseen sen tunteen koska tietävät ettei siitä jää merkintöjä papereihin.
Suomessa taas oli viime vuoden puolella vielä tämä 14 vuotias rikollinen joka ryösteli paikkoja, poliisi otti monesti kiinni mutta eivät voineet asialle mitään vaan piti päästää vapaaksi.
Tämä se on kerrassaan mainiota suomen lakitouhua.
Kuulostaa mun tapaukselta. Olin 4-7, veljet yläasteella. Vaikka oiski ollu jossain vastuussa lain mukaan nii asia on semmonen josta vaikenen. Se on suljettu pois. Joilleki ystäville kerroin joskus ja kadun sitä. Siitä tuli niidenki seurassa vaiettu juttu. Koko juttu jätti jäljet ja tuntuu ettei olisi jotenkin saanut,koska veljetki oli niin nuoria. Saa nähdä miten mahdollinen tuleva poikaystävä suhtautuu traumoihin. Vielä en oo pystyny suhteisiin vaikka oon jo päälle 20. Sitäki saa aina selitellä...
Kaikki edellämainittu on totta. Lisäksi, vaikka tekijä olisi ollut täysi-ikäinen, rikos vanhenee käsittääkseni kymmenessä vuodessa, joten jos uhri on ollut alle kouluikäinen hyväksikäytön tapauksessa, ja on nyt jo täysi-ikäinen, asia on mennyttä, eikä sille mitään mahda tässä elämässä.
... muistaakseni tuo vanhenemisaika ko. tyyppisissä rikoksissa. Lisäksi aikomuksena on tietääkseni muuttaa lakia siten, että jatkossa tuo laskenta aloitettaisiin vasta siitä kun uhri tulee täysi-ikäiseksi. Eli tällöin uhrilla olisi 38 vuoden ikään asti mahdollista nostaa syyte. Mielestäni tuon tyyppiset rikokset eivät pitäisi vanheta koskaan.
kyllä lapsiin sekaantuu jos sun toinenkin
En tiedä voiko alaikäiselle kostaa tekoa. Takana voi olla, että tekijä itse on ollut samankokenut.
Toisaalta asiasta puhuminenkaan on turhaa, jos aikaa on mennyt jo kymmeniä vuosia... Mutta tietenkin jos käyttäjä käyttää aikuisena toisia aikuisia väärin, niin voisi tietenkin mennä joskus ja sanoa tälle itseään väärinkäyttäneelle, että jos tavat eivät parane, niin tulee julkisuutta toisessa asiassa.
Mielestäsi siis puhuminen on turhaa jos tapauksesta on aikaa jo kulunut??? Haloo? Vaietaan kaikki. Jatketaan niin kuin ennenkin ja kirous siirtyy sukupolvilta toisille! Kävikö mielessäsi että ehkä se ei olisikaan KOSTO vaan oikeuden toteutumista? Sitäpaitsi uskoisin että myös tekijä olisi hyvä saada avun piiriin. Vai?
Laitan jälleen kerran saman linkin minkä jo aikaisemminkin johonkin http://www.tukinainen.fi/palvelut.htm
Tuolta saa neuvoja lakiasioissa ja tukea muutenkin.