Roska pokkarin kennossa

Miten saan roskan pois Canon Powershot S120 pokkarin kennosta? Näkyy kuvassa tummana pisteenä.
11175
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Et mitenkään. Poista kuvankäsittelyssä jos häiritsee. Huollosta voi kyllä kysyä hintaa.

Äänestä

Niinpä. Paljon kuvattu ja aina taskussa joten pölyä on päässyt sisään. Lightroomissa saa osi


ttain poistefttua, pikkusen jää huntua kuitenkin.

Äänestä

Pölynimurilla voisi koittaa saisiko pois. Mitään takeita ei ole ja voi mennä pahemmaksikin. Kyseessä taitaa olla n. 10 vuotta vanha malli, joten korjauttaa ei oikein kannata.

Äänestä

Imurilla imu koko objektiiviin ja pumppaa zoomia

Äänestä

Purat kameran, puhdistat kennon, kasaat kameran. Sinänsä tuota ei kannata teettää noin vanhaan kameraan, eikä se ole kovin yksinkertaista tehdä itse. Jos löydät räjäytyskuvan jostain, kannattaa kokeilla ja samalla varautua ostamaan uusi kamera.

Äänestä
  • Kameran purkamiset pitäisi tehdä ns. "steriilissä tilassa" missä ei ole ilmassa eikä työpöydällä mitään epäpuhtauksia, pölyä. Voi olla aika turhauttavaa kun kotona työpöydän ääressä tehty kameran purkaminen ja puhdistus ei tuottanutkaan tulosta, vaan kenno on kohta entistä likaisempi.

    Äänestä

Jos tilanne on, että kamera kierrätykseen tai yritettävä jollain vippaskonstilla, niin sitten...

yksi konsti voisi olla optiikan puhdistusneste. Sellainen, joka haihtuu melko nopeasti pinnalta pois, vaikka ei edes pyyhittäisi. Optikkoliikkeissä näitä on myyty silmälasien ja muiden linssien puhdistukseen. Sellaista nestettä jos lorauttaa virrattomaan kameraan, sopivaan kohtaan, ja antaa kuivua, niin kirkastuisiko...

Mutta oliko musta piste varmasti kennolla, eikä vain näyttöruudulta sammunut pikseli?

Äänestä
  • Jos aikoo kaataa jotain nestettä kameraan niin kannattaa käyttää kusta. Rahat säästyy ja lopputulos on sama.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Jos aikoo kaataa jotain nestettä kameraan niin kannattaa käyttää kusta. Rahat säästyy ja lopputulos on sama.

    Kuulin, että joku oli katsellut televisiota: Afrikassa alkeellisissa oloissa, oli jotain luonnonmateriaalista tehtyä nesteastiaa pesty lehmän kusella. Jopa länsimaisissa voidetuubeissa on monissa näkynyt sisällysluettelon kohdalla: urea. Mutta optiikan puhdistusneste, joka haihtuu samantien, on hiukan eri asia kuin kusihuuhtelu afrikkalaisessa savimajassa maitoastialle.

    Kamerakauppias käytti joskus objektiivin etulinssin puhdistukseen alkoholia. Pullosta vanutikkuun tippa alkoholia, ja tikulla pyöräytettiin siitä linssin pintaan. Neste haihtui saman tien, mutta poltti pois rasvaa, sormenjälkeä, tms. sotkua. - Nykyään tuota puhdistustapaa ei voi suositella kaikille objektiiveille. On ties mitä kummallisia päällysteitä linsseissä.

    Äänestä

Kerran onnistui yhdestä Powershotista imurilla poistaa roska kennolta, imuroimalla akkukotelon kautta, ilmavirta imi roskan eri paikkaan tai ehkä aivan uloskin kamerasta, ettei haitannut.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Miten saan roskan pois Canon Powershot S120 pokkarin kennosta? Näkyy kuvassa tummana pisteenä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu