2h k s 51,0 Hyvärilänsato Peltotie 8 C 10
Yllättäen tulen nurmekseen töihin, melko kaukaa. En pääse katsomaan asuntoja, joten tuo yllämainittu, onko kokemuksia, että millainen, sauna olisi kiva. Sokkona joudun ottamaan!
Vapailta markkinoilta ei paljo viisastunut, jotain hökkeleitä metsässä ja yksi kaksio porokylässä, en kuitenkaan halua porokylään.
Osaako kukaan sanoa onko noi Hyvärilnsato asunnot ihan kamalia, juoppoja yms? Onko asunnot edes järkevässä kunnossa, vuokrahan on halpa.
Joku on vaan nyt saatava ja melkolailla heti!
Voi auttakaa, nurmes tietäjät! Kiire!
30
603
Vastaukset
- Anonyymi
Kukaan? Apua!
- Anonyymi
Nurmesta ei voi vuokratasossa verrata isompiin paikkakuntiin.sama mikä maksaa joensuussa,kuopiossa voi nurmeksen vuokratasoista tiputtaa helposti 200-300 euroa pois.
- Anonyymi
Kävin aamulekillä siitä ohi, uteliaisuutta, ei ne mitään luxusasuntoja ole, en tiedä millaisia sisältä. Ei ilmeisesti mitään kamalaa juoppoaluetta. Hieman kaukana toki "keskustasta" :) Mutta reipas kävelymatka.
Vuokrat ei ole pahat.
Joten tervetuloa vaan Nurmekseen, täältä kun muuttoliike on enemmänkin poispäin :) - Anonyymi
Tervetuloa, ota mitä saat, ja jos ei mielytä, sitten parempaa aina saa.
- Anonyymi
Mene ihmeessä Lieksaan asumaan siellä sentään kauppoja ja asuntotarjonta laadukkaampaa.
- Anonyymi
Hieno ja hyvä paikka asua ja ihmiset mukavia muuta ihmeessä tänne nurmekseen :-D
- Anonyymi
Ookei :) Ei tässä enää voi voita, joku oli otettava :)
Kiitos! Nähtäväksi jää, millainen, vapautuu vasta 1.9 joten siihen asti asun auton takaluussa :)
- Anonyymi
Näin otetaan Nurmeksessa uusi asukas vastaan, muuta lieksaan :D
- Anonyymi
Lieksassa on töitä ja sirkushuveja.
- Anonyymi
Sirkusta kerran-pari vuodessa, mutta yhtä tivolia ympäri vuoden.
- Anonyymi
Kyseessä on ns "matalamman tason ihmisten" asuialue.
Ihmetyttää Nurmeksen meininki, näyttää ns "kunnan" asunnoista olevan yli puolet tyhjinä. Eikö kannattais laskea vuokria, kun se tyhjä asunto ei tuota kuin tyhjää, eikä edes sitä, se tuottaa tappiota! Tietysti, jos tulioita ei ole, minkäs sille mahtaa.
Yksityiset vuokraajat on myös kusessa, kun vuokrat tietenkin kovemman, mutta kukapa heiltä vuokraisi?
Huvittuneena katselin, että juoksumatkan päästä penan pupia saisi omakotitalon (120 m2) vuokralle hintaan 600 ekee kk. Asun hesassa ja maksan 30 neliön residenssistä 970 ekee kk :) Tääällä mahdu edes kääntymään ja jos pierasee, haju tuntuu pitkään. Mökkini on Valtimolla, eikä se häävi ole, mut ihan kiva.
Olen miettinyt tästä oravanpyörästä pois pompaamista. Nurmes on ihan kiva, sopivan pieni, mutta ei liian pieni paikka. Tavatoman kaunis! Ihmettelen, miksi paikalliset jaksaa mollata omaa paikaansa!- Anonyymi
No eikä ole, elä nyt hölmöjä puhu.
- Anonyymi
Kunnan asunnoissa vuokrat ovat halvimmat. Asuntojen kunto vaihtelee riippuen ketä on ollut vuokralaisina. Suurempi ongelma on jotkut naapurit. Valitettavasti usein on nistejä, juoppoja ja mielenterveysongelmaisia. Myös romaanien lukeminen on yleistä. Tämä tarkoittaa, että meteliä voi olla mihin aikaan tahansa. Ikkunoita, ovia, autoja ja pyöriä hajotetaan psykoosissa ja jotkut tykkäävät jopa ammuskella. Jokainen voi miettiä, onko satasen tai kahden säästö kuukaudessa sen metelin ja turvattomuuden arvoista.
- Anonyymi
Miehet pamputtavat ja vistaavat toisiaan talon lähimaastoissa. T: Tom of Nurmes
- Anonyymi
Kerropas kokemuksia, kun olet ilmeisesti jo muuttanut, oliko niin karua, että lähdit paremmille jahtimaille?
- Anonyymi
Hei!
On ihan ok, hieman on nuhjusia kämppiä, naapurin on.... heh heh :I No on ihan ok.
Hetken kestää, ja pian muualle :) Mut ei nää mitäån kauhaita ole! - Anonyymi
Sutsi-Satsin politiikan mukaan tyhjäkin asunto tuottaa, kukaan muu kuin sutsi-satsi vaan ei ymmärrä miten :D
- Anonyymi
Mutta meillä onkin "suomen paskin kaupunginjohtaja"!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mutta meillä onkin "suomen paskin kaupunginjohtaja"!
Perinne jatkuu kun sutsi-satsin jälkeen saatiin sutsi-satsi-parkkinen.
- Anonyymi
Nurmeksessa mahdollista saada mukava ja miellyttävä vuokra-asunto edullisesti.
- Anonyymi
Asunnon voit saada edullisesti, mutta palvelut on Joensuussa, ja jos ei ole omaa autoa niin ei ole kuin taksi kyyti ainut kyyti, julkista liikennettä ei ole, tulee kalliiksi se halpa asunto, täällä ei toimi enää kunnolla yhtään mikään niin että terve tuloa vuan.
- Anonyymi
Ei ole enää kiirettä vastailla: viesti on kirjoitettu tai aloitettu jo vuonna 2019!!!
- Anonyymi
Henkilöjunakin kulkee Nurmes- Helsinki väliä, pääsee matkalla jaloittelemaankin toisin kuin bussissa.
- Anonyymi
Matka henkilöjunalla =(Lättähattu) Joensuusta Nurmekseen, tai päinvastoin on tosi edullinen.
Lippuautomaatti ollut epäkunnossa vuosikausia, etkä "konnariinkaan" törmää junassa, joka vaatii matkalippua nähtäväksi. 🤣🤣🤣 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Matka henkilöjunalla =(Lättähattu) Joensuusta Nurmekseen, tai päinvastoin on tosi edullinen.
Lippuautomaatti ollut epäkunnossa vuosikausia, etkä "konnariinkaan" törmää junassa, joka vaatii matkalippua nähtäväksi. 🤣🤣🤣Siis ilmainen Joensuun juna muutaman kerran päivässä, niinkö?
- Anonyymi
Vastailette 6 vuotta myöhässä. 2019 kirjoitettu!
- Anonyymi
Mitä sitten, hyvää infoa tänne muuttaville!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitä sitten, hyvää infoa tänne muuttaville!
Kyllä!
- Anonyymi
Palveluita ei Nurmeksessa enää juuri ole, niitä tärkeitä, pahimpana kun vietiin viikonloppu ja ilta päivystys.
Mutta tilanne on sama kaikissa pienissä kunnissa ja kaupungeissa. Ei Nurmes ole siinä enää poikkeus. Sama kaikilla. Jos asut Ivalossa, matka päivystykseen liki 400 km. Utsjoelta 600km. Hätätilassa viedään norjaan koska ne osaa.- Anonyymi
Kyllä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1674949Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka621565- 121519
Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1211411Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s91153Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.951037Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit40967Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249298925- 151824
Hinduille tiedoksi
USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu279747