elikkä kun vaihdan patterin niin sammutanko tietokoneen? Ilmeisesti sammutan ja otan virtajohdon pois varuilta. Sit kun patteri on vaihdettu niin käynnistyykö kone? Pitääkö jotain juttuja käydä tekemässä jossakin patterin vaihdon jälkeen? Asiallisia vastauksia kiitos!
patterin vaihti
9
815
Vastaukset
- battery
Jos kellon käynnissä on häikkää, sulla on koneella pöpö. Siihen ei uus patteri auta.
XP-koneen patteri ei voi olla lopussa, ellei kone ole joku kymmenen vuoden takainen. Niihin ei kyllä xp mahdu.- töpseli
välttämättä mikään pöpö! Ittelläni just kuukausi sit sippasi patteri emosta, kello aloitti aina 00.00 kun avasi koneen. NO...ostin uuden patterin ja sama homma!!! Sit vielä toisen ostin ja homma toimii OK! Liikkeessä voi olla vanhentuneita pattereita myynnissä myös!
JA MITEN niin ei Xpkoneen patteri voi olla loppu...en ymmärrä??? Ihan yhtä kuluvaa tavaraahan patterit on, oli käyttis mikä tahansa.
Itse asiassa vain tästä Xpkoneesta vain on mennyt patteri, kahdesta muusta koneestani ei. Niissä on toisessa 98 ja toisessa wintoosa 2000! - battery
töpseli kirjoitti:
välttämättä mikään pöpö! Ittelläni just kuukausi sit sippasi patteri emosta, kello aloitti aina 00.00 kun avasi koneen. NO...ostin uuden patterin ja sama homma!!! Sit vielä toisen ostin ja homma toimii OK! Liikkeessä voi olla vanhentuneita pattereita myynnissä myös!
JA MITEN niin ei Xpkoneen patteri voi olla loppu...en ymmärrä??? Ihan yhtä kuluvaa tavaraahan patterit on, oli käyttis mikä tahansa.
Itse asiassa vain tästä Xpkoneesta vain on mennyt patteri, kahdesta muusta koneestani ei. Niissä on toisessa 98 ja toisessa wintoosa 2000!että xp koneet ei vielä ole niin vanhoja, että patteri olis lopussa. Mutta totta, jos on sekunda patteri niin sitten voi. Pöpöasia kannattaa kuitenkin tutkia ennen kuin lähtee vaihtamaan patteria.
- eli siis
Virta poikki, koneen kylki auki ja vaihto emolevyyn uusi patteri. Voipi olla että pitää vaihdon jälkeen asettaa kellonaika ja päiväys uusiksi, muistelen, et joskun on mulle käynyt niin. Mutta pienimpiä huoltohommiahan tuo on vain...onneksi!
- xxxxx
lämpöpatteri, rannikko-patteristo...
Sormi-paristo, alkali-paristo...
Sitten on vielä "ladattava patteri", kustutaan joskus akuksi...(tosin rannikko-patteristo on "ladattava"...) - Teppo Tulppu
xxxxx kirjoitti:
lämpöpatteri, rannikko-patteristo...
Sormi-paristo, alkali-paristo...
Sitten on vielä "ladattava patteri", kustutaan joskus akuksi...(tosin rannikko-patteristo on "ladattava"...)kustutaan???
Siis hei haloo, mitä. - xxxxxxx
Teppo Tulppu kirjoitti:
kustutaan???
Siis hei haloo, mitä.PATTERI ja PARISTO eivät ole sama asia!
- battery
xxxxxxx kirjoitti:
PATTERI ja PARISTO eivät ole sama asia!
kyllä ne arkipuheessa on. Ei me olla insinöörejä.
- xyz
battery kirjoitti:
kyllä ne arkipuheessa on. Ei me olla insinöörejä.
Esimerkiksi tavallinen sormi"patteri" on oikeastaan nimeltään "pari". Sitten jos pareja on liitetty useita sarjaan, saadaan "paristo".
Ja tietokoneen emolevyllä on litiumpari.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2434629Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii763065- 472473
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua451777- 281753
- 801456
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘851285PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden143965- 69948
Sellainen tunne sydämessä
Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,86894