Iskelmä-Finlandia ehdokkaat

plääh!

Eini, Anneli Saaristo, Vicky Rosti , Jari Sillanpää ja Frederik :(

Joopa joo... Surkeimmat ehdokkaat miesmuistiin.
Kommentteja muilta ?

16

775

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nainen

      Sillanpää varmaan sitten voittaa.

      • jäälleen

        Joo. Kyllä tässä nyt pedattiin Sillanpäälle varma voito. Jos ne muut ehdokkaat olisivat olleet nimekkäämpiä esim. Reijo Taipale,Paula Koivuniemi, Tapani Kansa ... niin kisasta tulisi varmasti tiukempi.

        Jotenkin minusta tuntuu, että kyllä noiden ehdokkaiden valinanssa on Iskelmäradiolla ollut aika vahvasti sormensa pelissä.


    • Pamillon
    • OK.

      Täytyy sanoa ,että ainakin parina aikaisempana vuotena taso oli huomattavasti kovempi.
      Tänä vuonan ei ole ehdolla oikeastaan, kuin yksi "tähti", eli Jari Sillanppää.

      • Siltsu fani

        et hän saa sen palkinnon


    • Iskelmä

      Jari Sillanpää mutta jos Marjatta Leppänen valitsee niin sitten voittaa Anneli Saaristo

    • Anu

      Noista on oikeastan vaan Jari Sillanpää ja Frederik ja ehkä myös Vicky Rosti sellaisia, joiden ehdokkuuden minä ymmärrän.

      Eini ja Anneli Saaristo ovat hyviä laulajia, mutat paljonko heillä on hittejä ?

      Minä en tiedä Annelilta muuta hittiä, kuin "La Dolce Vita " ja Einiltä " Yes sir, alkaa polttaa" ja " Kesä ja Yö".

      • köhköh

        Eini hyvä laulaja?


    • kake

      Eipä ole ennen ollut näin surkeaa listaa. Nyt olisi kyllä ollut aika palkita esim. Reijo Taipale. Mitä ihmettä Reetu tällä listalla tekee?

    • Aika mitäänsanomattomia ehdokkaita nyt tänävuonna. Viimevuonna ja sitä edellisvuonnakin oli aika kova taso, mutta nyt on ihan selvästi otettu ehdokkaaksi tuollaisia pliisuja artisteja, jotta Sillanpää voittaisi.

      • voi voi

        No voi harmi ei ole Justiinan valopää Kansa päässyt ehdokkaaksi mut ei se kyllä pärjäiskään
        tuossa kisasassa.


      • Artisti maksaa
        voi voi kirjoitti:

        No voi harmi ei ole Justiinan valopää Kansa päässyt ehdokkaaksi mut ei se kyllä pärjäiskään
        tuossa kisasassa.

        Miksi Kansa ei ole ollut koskaan edes ehdokkaana?
        Vai onko?


      • jeps
        Artisti maksaa kirjoitti:

        Miksi Kansa ei ole ollut koskaan edes ehdokkaana?
        Vai onko?

        Juttu musa.fi lehdestä :
        Tapani Kansa ruotii kovin sanoin suomalaisen nykyiskelmän tasoa joka on muutamaa poikkeusta lukuunottamatta säälittävää.
        "Iskelmästä on tullut julkkisten tölläämistä " , lataa Tapani Kansa. Jos vuodessa tehdään kolme tai neljä hyvää laulua voi vetää ruksin seinään. Haluan todella nähdä, kuka näitä nykyisiä lauluja vielä muutaman kymmenen vuoden päästä jollottaa.
        Yleispätevä sääntä on, että kunnon laulu syntyy kunnon tekstistä, melodiasta ja tulkinnasta. Se pätee niin vakavampiin, kuin humoristisiinkin lauluihin."

        Ei varmaan ainakaan paranna mahdollisuuksiaan päästä Iskelmä-Finlandia ehdokkaaksi, jos laukoo vähemmän mairittelevia mielipiteitä nykyiskelmämusiikista ( vaikka olisikin oikeassa).


      • voi voi kirjoitti:

        No voi harmi ei ole Justiinan valopää Kansa päässyt ehdokkaaksi mut ei se kyllä pärjäiskään
        tuossa kisasassa.

        Paljon merkkaa , joku Iskelmä-Finlandia. Kaikenmaailman titteleitä voidaan kyllä jaella, mutta kunnonlaulaja tulee toimeen ilman niitäkin.
        Tapsa on kunnonlaulaja.


      • ei voi olla totta.
        Justiinax kirjoitti:

        Paljon merkkaa , joku Iskelmä-Finlandia. Kaikenmaailman titteleitä voidaan kyllä jaella, mutta kunnonlaulaja tulee toimeen ilman niitäkin.
        Tapsa on kunnonlaulaja.

        Kunnonlaulaja muka Kansa ei voi olla tosiaankaan totta.

        Eihän Kansa tarvii titteleitä kun hällä on noita nopeussakkoja niin hällä on titteli KAAHAAJA.


    • Masa

      Ollaan sitten mitä mieltä tahansa Fredikistä, niin on sillä eniten hittejä noista jotka kestää vuodesta toiseen: Tsingis khan (1979) Kolmekymppinen (1980) Sheikiki Ali Hassan (1981) jne... Ja on myös säveltäyt itse kappaleita joten älkää yllättykö jos reetu voittaa. Onko kukaan muu säveltänyt noista ehdokkaista itse musiikkia?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      79
      5496
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3387
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      156
      1992
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      222
      1911
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      167
      1666
    6. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      281
      1459
    7. Voiko olla, onko se tosiaan niin että

      Kumpikin rakastetaan toisiamme. Nyt pitää sukeltaa pakastimeen ❤️🥵
      Ikävä
      57
      981
    8. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      21
      960
    9. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      61
      909
    10. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

      Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
      80 plus
      109
      897
    Aihe