Musiikkiterapeutti?

Niin, mitä musiikkiterapeutin luona tehdään?
Tietäisiköhän kukaan...? Lauletaanko, soitetaanko vai mitä?
2211
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Juuh, kyllä siellä kaikenlaista tehdään, soitetaan, lauletaan, liikutaan ja kuunnellaan. Voidaan vaan rentoutua musiikkia kuunnellen tai tehdä jotain rytmejä. Ei mulla henkilökohtaista kokemusta tästä ole, mutta oon kuullu luennon aiheesta. Kai se riippuu aika paljon siitä, millaisia ongelmia henkilöllä on. Vaikeasti kehitysvammaisilla lapsilla käytetään usein musiikkiterapiaa hoitomuotona.

Äänestä

mulla on kokemusta! siellä laulettan,soitetaan jutellaan jne..ihan riippuu mitä haluun tehä..viimeks piirreltiiin ja kuunneltiin musaa :/! ite henk.kohtasesti en tykkä äkäyä siellä:D!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


terapian tarpeessa. kirjoitti:

Niin, mitä musiikkiterapeutin luona tehdään?
Tietäisiköhän kukaan...? Lauletaanko, soitetaanko vai mitä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu