Mulla on jo jonkin aikaa ollu vaikea masennus. Rajua ylä- ja alamäkeä on koettu. Kaikki pahat asiat muistan. Olen menettänyt elämänhaluni kokonaan. Päälle päin mä olen yleensä iloisen näköinen, mutta romahdan sekunneissa jos sellainen olo tulee.
Olen viillellyt ja hakannut itseäni.
Tuntuu aina kuin olisin yksin, vaikka ympärillä olisi ihmisiä. En luota enää keneenkään. HELP PLEASE.
NimiMerkillä. Tyttö17.
Haluan tappaa itseni :(
4
323
Vastaukset
- Anonyymi
Mulla on niiin sama fiiilis. Neljä vitun vuotta oon yrittänyt maan päällä selvitä. Koulu ahdistaa ja haluaisin vaan kuolla. En nää mitään tulevaisuuutta ja en usko että elän edes kovin kauaa enää. Onhan se vitun itsekästä jos tappaisi itsensä, mutta kun mikään ei onnistu ja mikään ei toimi niin mitä vitun järkeä on jatkaa elämää. Kiitos ja anteeksi <33
- Anonyymi
Hei eipähä mitää hätää... Mul on tullu sama fiilis kun oon ollu kutos luokal ja nyt oon 7c:llä ja oon selvinny siitä asteikosta koita vaikka jotai utta (ei uutta tapaa tappaa ittes tosin) joten kokeile jotai niiku kerhoja tai voit mennä puhuu jollekulle terapistille se saatta auttaa sua ja molemmille tulee hyvä mieli :D
Älä mieti sitä tapan ityes kohtaa mieti vielä tulevaisuuteen susta saattaa tulla viel jotai :D Hei te, joilla on itsetuhoisia ajatuksia,
Hyvä, että kirjoititte tilanteestanne tänne! Kannustan kertomaan ajatuksista ja tuntemuksista vanhemmille tai muille turvallisille aikuisille, jos ette ole sitä vielä tehneet. Lisäksi on olemassa auttavia palvleuita, joihin voi olla yhteydessä matalalla kynnyksellä ja anonyymisti. Niistä voi saada lisää neuvoja:
- Sekasin-chat nuorille, https://sekasin247.fi/. Sekasin-chat on auki vuoden jokaisena päivänä, maanantaista perjantaihin klo 9-24 sekä lauantaisin ja sunnuntaisin 15-24. Chatissa päivystävät mielenterveyden ammattilaiset sekä koulutetut vapaaehtoiset.
- Tukinet -tukipisteesi netissä, https://tukinet.net/. Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja chattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja. Tukinet on avoinna 24/7.
- Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää numerossa 09 252 5010 arkisin klo 09.00-07.00 sekä viikonloppuisin ja arkipyhinä klo 15.00-07.00.
Ystävällisin terveisin
SOS-kriisikeskus/KataJos haluat jutella 16v pojan kanssa joka on kokenut myös elämässä voimakkaita ylä ja alamäkiä niin jos vain siltä tuntuu nii voit laittaa viestiä osoitteeseen: [email protected]
Muista että meissä Suomalaisissa on ihmisiä jotka on valmiita tekemään kaikkensa että muilla kanssaihmisillä on hyvä olla. Minun henkinen hyvinvointi on toisten ihmisten ansiota, joten aion tehdä kaikkeni että parannettua muiden hyvinvointia. Oot muutenki varmaa söpö ja ihana tyttö, nii anna vielä mahdollisuuksia itelles.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja tuntuu kiinnostavan vain muiden rahat
En muista kenenkään muun olleen huolissaan yhtä paljon muiden rahoista kuin persujen. Mistähän se kertoo?692539Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset
Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U892436Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?
Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut192161Purralla luistaa hihna isolla pyörällä
Näki taas eilisillan tv-tentissä kuinka paniikissa oli kannatusromahduksen takia. Ei saanut kuin tiuskittua yksittäisiä441831Antti Lindtman heikko johtaja - ei valtiomiesainesta lainkaan
kyllä se eilen taas nähtiin. Ei pystynyt Antti vastaamaan edes toimittajan yhteen yksinkertaiseen kysymykseen - juu tai931801Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia
joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin1171727Miksi kaikki avioeronneet miehet eivät kunnioita naisia?
Niin. Miksi avioeronneet miehet kohtelevat huonosti naisia, jotka lähestyvät heitä? Tämä on kokemuksen rintaääntä. Tämä2591659Mitä koululla tapahtui?
Onks kellää mitää vinkkilöit miks helikopteria tarvittii vuoksenniskan koulul https://www.is.fi/kotimaa/art-200001193287251087Persuilla kannatusromahdus - enää 13,5%.
Ylen tuorein puolueiden kannatusmittaus kertoo, että persujen kannatus on enää 13,5 prosenttiyksikköä. Kepu on mennyt he3251030Haluat nainen torjua minut
Yhä uudelleen ja uudelleen. Huomaan sen. Ymmärrän miksi, mutta silti se sattuu. Eihän minulla ole muuta kuin haaveet si9997