940 vm 90 lämmitys

Missähän vika, kun vakioilmanvaihtojärjestelmän lämpöpuhallin ei pyöri? Sulakkeet ovat kunnossa. Mistä päin moottorin pääsee näkemään?
4518
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Eli tavallisella lämppärillä olevaa?

Lämppärin moottorin saa esiin ja puretuksi helposti: pelkääjän puoleinen jalkatilan verhoilu sekä jalkatilan alapaneeli pois, niin sieltähän se puhaltimen moottori löytyy oikeasta ylänurkasta. On kiinni muistaakseni kolmella M10-mutterilla.

Pirun hankalapääsyinen paikka: yksi muttereista lähtee paikaltaan todella hitaasti, ja joudut köykkimään pelkääjän puolen jalkatilassa jokseenkin nurinniskoin.

Ai niin: muistaakseni myös älylaatikon suojakehikko täytyy irrottaa paikaltaan, jotta lämppärin moottorin saa tulemaan pois kolostaan.

Hansikaslokeroa ei muistaakseni tarvitse irrottaa paikaltaan.

No, kuitenkin: moottori on purettu pois paikaltaan noin 20 minuutissa. Paikalleen ujuttamiseen menee hieman enemmän aikaa.

Yleensähän noissa tuppaa laakeri kuivumaan ja pahimmillaan siis jumittumaankin.

Puhaltimen moottorin kunto on ainakin helppo testata, kun irrotat sen virtaplugin ja syötät sille suoraan akulta 12 voltin jännitteen.

Aikoinaan voitelin laakerin sekä 740:ni että 940:ni lämppäreistä, eivätkä sen jälkeen enää vinkuneet eivätkä pykineet.

Ilkka

Äänestä
  • Tarkoitiun juuri vakiolämmitintä. Täytyypä alkaa purkamaan, kiitos ohjeista.

    Äänestä

  • Sain puhaltimen pois paikoiltaan, mutta en osannut avata moottorikoteloa. Pitääkö takakansi vääntää auki jollain, vai voiko kiinnikkeitä taivutella?

    En saanut vaseliinia menemään laakeripesään, kun en uskaltanut avata moottorikotelon pohjaa.

    Äänestä

  • Tumpelo kirjoitti:

    Sain puhaltimen pois paikoiltaan, mutta en osannut avata moottorikoteloa. Pitääkö takakansi vääntää auki jollain, vai voiko kiinnikkeitä taivutella?

    En saanut vaseliinia menemään laakeripesään, kun en uskaltanut avata moottorikotelon pohjaa.

    Itse olen hoitanut tuon ongelman aseöljyllä, aukomatta flektin moottoria sen ihmeemmin. En nyt jaksa muistaa, miten ja missä asennossa olen ruikkinut öljyä akseliin, mutta aseöljy kuitenkin vaiensi kitinät pariksi vuodeksi kerrallaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tumpelo kirjoitti:

Missähän vika, kun vakioilmanvaihtojärjestelmän lämpöpuhallin ei pyöri? Sulakkeet ovat kunnossa. Mistä päin moottorin pääsee näkemään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu