taimien kasvatus

bea

Tällä hetkellä minulla on vielä enemmän innostusta kuin kokemusta ja joitakin taimia onkin taas itämässä. Viime kesänä onnistuin kasvattamaan tomaatin mutta aloitin liian myöhään eikä se ehtinyt lyhyen kesän vuoksi tuottaa satoa. Tänä vuonna ajattelin aloittaa aiemmin. Ongelmana kuitenkin on että taimi toisensa jälkeen näyttää kuivuvan pystyyn, missä voisi olla vika. Toinen ongelma on taimien tukeminen, missä vaiheessa niitä kannattaa alkaa tukea ja miten itse hoidatte homman?

5

3295

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aloitteleva minäkin

      Itse en ole kovin kokenut tarhuri, mutta ainakin kaverini vikkien mukaan esim. tomaattiakaan ei kannata liian aikaisin laittaa kasvamaan, ei siitä ole vastaavaa hyötyä. Taimi kasvaa vain liian hentoista vartta jos sitä esikasvatetaan turhan pitkään. Itse laitan vasta huhtikuun puolella tomaatit itämään. Tukea taimi tarvitsee siinä vaiheessa kun se ei näytä omin voimin pyvyvän kunnolla pystyssä. Oletko kastellut taimia liian vähän jos ne kuivuvat pystyyn?

    • Tomaatit voi kylvää aikaisemminkin, kunhan on suuret ikkunat ja/ tai riittävästi lisävaloa. Mutta huhtikuun alku - puoliväli on tavallisin kylvöaika silloin kun taimet istutetaan ulos tai kasvihuoneeseen jossa ei ole lämmitystä.
      Jos kylvömulta sisältää sieni-itiöitä, eli ei ole "puhdasta" , niin taimet voivat kaatua aivan pieninä, kun niiden varsi homehtuu ja latva kuivuu.
      Yleensä taimipolte iskee aivan pieniin taimiin.
      Idätystä voi jouduttaa ja taimipoltetta estää kylvämällä siemenet kostealle paperille itämään.
      Tästä tarkemmin sivuillani: http://www.cedunet.com/~rte47

    • ahkeraleena

      tämä on mulla kolmas kesä itsekasvattaen tomaattia.Viimevuoden onnistu huonosti.Mini/kirsikkatomsut parhaimpia.Nyt ollu viikon itämäs ekat.Laitan pari uutta pian varooksi.Tärkeintä;pimeessä ensin,lämpöses.Ku nousee;valoo.Yleensä muutenkin taimien kaa,lämpöö,sit valoo.Ja vähä viileempää.Eritoten kylmäsiedätys kohdallaan siin kohtaa ku varret kämmenen kokoisii.Ja tukeminen kandee olla siin jo.Ai nii,vettä lapsille.

    • kevättuulia

      tomaateista saa jos ne kylvää aikaisin. Kun tomaatti on kasvanut pitkäksi niin ei kun istuttaa vaan lähes koko varren multaan. Kun varren kiertää spiraalimaisesti ruukkuun niin saa pitkänkin laihan varren hyödynnettyä. Tomaatti kasvattaa mielettömän juuriston tälla tavalla ja olen ainakin itse saanut ihan avomaalla kasvattaen hirveät määrät tomaatteja, koska taimilla on ollut mahtavat juuret istutettaessa. Vielä avomaalle istutettaessani olen siis kaivanut tomaatin niin syvälle ettei pinnalle ole jäänyt kuin max 10 cm varta.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      31
      5753
    2. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      13
      5175
    3. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      197
      2449
    4. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      166
      1820
    5. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      80
      1813
    6. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      36
      1509
    7. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1457
    8. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      14
      1395
    9. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      224
      1234
    10. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      94
      1205
    Aihe