Tällä hetkellä minulla on vielä enemmän innostusta kuin kokemusta ja joitakin taimia onkin taas itämässä. Viime kesänä onnistuin kasvattamaan tomaatin mutta aloitin liian myöhään eikä se ehtinyt lyhyen kesän vuoksi tuottaa satoa. Tänä vuonna ajattelin aloittaa aiemmin. Ongelmana kuitenkin on että taimi toisensa jälkeen näyttää kuivuvan pystyyn, missä voisi olla vika. Toinen ongelma on taimien tukeminen, missä vaiheessa niitä kannattaa alkaa tukea ja miten itse hoidatte homman?
Vastaukset 5
- aloitteleva minäkin
Itse en ole kovin kokenut tarhuri, mutta ainakin kaverini vikkien mukaan esim. tomaattiakaan ei kannata liian aikaisin laittaa kasvamaan, ei siitä ole vastaavaa hyötyä. Taimi kasvaa vain liian hentoista vartta jos sitä esikasvatetaan turhan pitkään. Itse laitan vasta huhtikuun puolella tomaatit itämään. Tukea taimi tarvitsee siinä vaiheessa kun se ei näytä omin voimin pyvyvän kunnolla pystyssä. Oletko kastellut taimia liian vähän jos ne kuivuvat pystyyn?
Tomaatit voi kylvää aikaisemminkin, kunhan on suuret ikkunat ja/ tai riittävästi lisävaloa. Mutta huhtikuun alku - puoliväli on tavallisin kylvöaika silloin kun taimet istutetaan ulos tai kasvihuoneeseen jossa ei ole lämmitystä.
Jos kylvömulta sisältää sieni-itiöitä, eli ei ole "puhdasta" , niin taimet voivat kaatua aivan pieninä, kun niiden varsi homehtuu ja latva kuivuu.
Yleensä taimipolte iskee aivan pieniin taimiin.
Idätystä voi jouduttaa ja taimipoltetta estää kylvämällä siemenet kostealle paperille itämään.
Tästä tarkemmin sivuillani: http://www.cedunet.com/~rte47- ahkeraleena
tämä on mulla kolmas kesä itsekasvattaen tomaattia.Viimevuoden onnistu huonosti.Mini/kirsikkatomsut parhaimpia.Nyt ollu viikon itämäs ekat.Laitan pari uutta pian varooksi.Tärkeintä;pimeessä ensin,lämpöses.Ku nousee;valoo.Yleensä muutenkin taimien kaa,lämpöö,sit valoo.Ja vähä viileempää.Eritoten kylmäsiedätys kohdallaan siin kohtaa ku varret kämmenen kokoisii.Ja tukeminen kandee olla siin jo.Ai nii,vettä lapsille.
- kevättuulia
tomaateista saa jos ne kylvää aikaisin. Kun tomaatti on kasvanut pitkäksi niin ei kun istuttaa vaan lähes koko varren multaan. Kun varren kiertää spiraalimaisesti ruukkuun niin saa pitkänkin laihan varren hyödynnettyä. Tomaatti kasvattaa mielettömän juuriston tälla tavalla ja olen ainakin itse saanut ihan avomaalla kasvattaen hirveät määrät tomaatteja, koska taimilla on ollut mahtavat juuret istutettaessa. Vielä avomaalle istutettaessani olen siis kaivanut tomaatin niin syvälle ettei pinnalle ole jäänyt kuin max 10 cm varta.
- Anonyymi
https://www.suomela.fi/piha-puutarha/Kukat-taimet/Ohjeet-taimien-esikasvatukseen-Toiveena-terhakat-taimet----49810 Tuolla on tosi hyvät ohjeet taimien esikasvatukseen. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Metsamanin muru kissa kuollut
Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars1031023Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.137794Kysymys
Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois197730Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su47687Töysä otsikoissa
Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!29666- 61639
- 47610
Tapailtaisko nainen
Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä59545Mistäkö haaveilen
Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä29541Kuinka hyvin kestäisit?
Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?102530