Aloitteleva "vaeltaja"

Anonyymi

Hakusessa olisi rinkka 1-6 yön reissuille(kevät-syksy). Enempi on vkl painotteisia retkiä.
Olen katsonut Ospreyn 48-65 litran rinkkoja. Atmos AG 50/65 litraa tai Kestrel 48/58 litraa.

Atmos on tukevampi/painavampi näistä kahdesta ja ilmeisesti parempi kantojärjestelmä.
Kestrel taas olisi kevyempi ja siinä olisi myös U-vetoketju mistä pääsisi helposti rinkkaan sisältöön käsiksi.

Mitä kannattaa ottaa huomioo rinkkaa valitaessa?

1

201

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      - sopiva tilavuus, tavaran mahduttava sisälle (paitsi makuualusta). Liian iso on turhan painava, liian pieni paha pakata.
      - sopii kropalle, selän pituus passeli oikein säädettynä. Lantiovyö oikeassa kohdassa lonkan luitten päällä. Naisille omat mallit, joissa lantiovyössä kartiomuotoa enemmän ja kantoviilekkeet muotoiltu kaaravemmiksi (tissit!) ja viilekkeitten yläpäät lähempänä toisiaan (kapeamman hartiat).
      - isossa repussa ehkä myös erillinen pääsy alaosaan. Jokunen pikkutasku ja ehkä myös iso. Kiinnityspisteitä järkevästi. Kaikki ylimääräinen sitten taas painaa lisää ja maksaa lisää.
      - läppä saisi olla säädettävä myös saranapuolelta, voi ylipakata tarvittaessa.
      - Kantomukavuus, jota voi testata kuormaamalla rinkan vaikkapa 15 kg ja kävelemällä ympäri kauppaa vartin verran. Tämä riippuu kantosysteemistä ja selkäosan muodosta, huomattava tuo sovitus joka mainittu yllä.
      - laatu: materiaalit ja työ. Miten kestävää ja hyvin tehtyä.
      - paino: keveämpi on parempi, mutta ehkä ei yhtä paljon hienouksia ja ehkä heikommat materiaalit (kuluminen), mutta siihen voi vaikuttaa sillä miten reppuaan käsittelee.
      - vesitiiveys: tavallisesti ei ole kovinkaan, pitää olla sadesuoja erikseen tai kaikki pakattu keveisiin vesitiiviisiin pusseihin, jätesäkkiin tms. Vesitiivit rinkat pakkaavat olemaan raskaampia ja kalliita, ei taskuja jne kilkkeitä.
      - hinta: hyvä ja luja maksaa. Osprey on hyvä, mutta on muitakin hyviä. Käy kirjastossa selaamassa Erä ja Retkilehdet, jos löytyisi testejä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      216
      1039
    2. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      49
      864
    3. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      98
      821
    4. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      215
      784
    5. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      68
      687
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      48
      609
    7. Panettaako sua

      Yhtään?
      Ikävä
      46
      593
    8. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      566
    9. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      77
      534
    10. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      2
      513
    Aihe