Ammattilaisena katsoin tuota Porvoon pakenijoiden volvoa ja muutamaa kuvaa poliisien autoista. Poliisi kertoo että tuli kalustovaurioita.
Katsokaapa pakoa yrittäneiden volvoa. Poliisi on selvästi yrittänyt suistaa autoa metsään, siihen on jollain panssarivehkeellä ajettu kylki kylkeen ja yritetty työntää sitä tieltä, koko kuskikylki tasaisesti painuneena.
Lisäksi suistamisyrityksistä kertoo vaurioitunut takalaita. Ilmeisesti joku konsta on yrittänyt saada volvon pyörähtämään nykäsemällä virka-autolla oppikirjan mukaisesti takarenkaan kohdalle oman auton keulalla.
Volvo on pysynyt tiellä ja vaurioista päätellen on ollut paku jossa puskuri korkeammalla. Onkohan poliisiauto pysynyt tiellä, on nimittäin jäänyt ainakin hetkeksi kiinni volvoon... ainakin keula on hajonnut.
Volvon sivutakalasi ja takalasi ovat töytäsyissä hajonneet, volvon katto takaosasta kärsinyt muodonmuutoksia koska verhoilu katosta roikkuu tai siis levy johon verhoilu ja äänieriste on liimattu.
Katsokaapa tuota takarengasta, miten se ottaa kiinni lähes takaoveen. Oisko suistamisyrityksessä törmätty takapäähän niin että maali on kuoriutunut laidasta ja takarengas vääntynyt vähän eteenpäin, eli akseli/tukitankovaurio...
En moiti poliisin toimintaa, mutta kyllä taas nähdään että kovasta murjonnasta huolimatta volvo on volvo, säilyy ajokykyisenä ja tiellä vaikka pikku pusuja satelee.
volvo kestää
8
118
Vastaukset
- Anonyymi
Omistin juuri tuollaisen V50 Volvon ja sen kylkee tuli toinen auto. Volvon rakenne on kuin kiinalaisen tärkätyn paperin. Jumalattoman ohuet pellit yhdistettynä olemattomaan kehikkoon. No lunastukseen meni se Volvo ja ikinä ei enää moista paperipussia tule. Vanha Carina ajeli pois paikalta omin avuin ja hieman puskurissa jälkiä.
- Anonyymi
Tarinasi kertoo lähinnä siitä että jos tuossa kolarissa olisi osat vaihtuneet olisi Carina ollut poikki ja Volvo lähtenyt paikalta omin avuin.
- Anonyymi
Mua ihmetyttää poliisin väite että miehet ajoivat päin poliisiautoja. Volvon keula on ehjä, tyynyt eivät ole lauenneet ja is:n videossa myös ajovalot palavat. Mikähän heitto tämä on poliisilta, yrittävätkö ne sumuttaa vakuutusyhtiötä vai mitä?
- Anonyymi
Eipä taida valtion autoissa olla vakuutuksia?
- Anonyymi
Vain tyhmät ajavat Volvolla, eivät edes ymmärrä, että puhelimen voi jäljittää.
- Anonyymi
Yliopistoajoilta tuli tutuksi sanonta "tieto ei ole sama kuin totuus, mutta saamastaan tiedosta riippuu mitä yksilö pitää totuutena". Tätähän käytetään aika paljon sekä kansan hallintaan että tiettyjen mielikuvien muodostuttamiseen yksilöillä.
Poliisi tiedottaa varovaisesti koska kaikkea tietoa ei ole vielä saatavilla ja saatavilla olevan tiedon oikeellisuus (totuus) pitää tarkistaa. Takaa-ajo itsessään on tekninen suoritus jossa ovat tietyt elementit ja niillä ominaisuudet.
Varmasti tuhmien poikien takaa-ajosta jotain vielä kerrotaan poliisin toimesta joitain yksityiskohtia, mutta todennäköisesti vasta oikeusistunnossa kuullaan kokonaiskuva ja tapahtumien kulku.
Toki pitää muistaa että sekin on vain yksi käsitys tapahtumista, jonkun toisen tietojen mukaan totuus voikin olla aivan toisenlainen. Odotellaan ja tarkkaillaan maailmaa, asiat ja niiden suhde toisiin asioihin selviää aikanaan. - Anonyymi
Eihän toi edes ole mikään Volvo vaan Ford Focus jossa on erilainen kori. Ei noita 30, 40 ja 50-sarjalaisia kukaan oikeasti Volvoina pidä, mitä lie vaimon kauppakasseja.
- Anonyymi
ihan samaa paskaa kuin Focus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1243744Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai312799Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso72745Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1322373Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani82254- 381756
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es581126"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For821039Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t361030Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 75994