Paljonko ajaa jos bensa mittari näyttää 0km?

Anonyymi

Minulla on Audi A6 2.4 vm. 2005.Kuinka monta kilometriä Audilla ajaa jos mittari näyttää 0km?Olisi kiva vain tietää jos tulee eteen sellainen tilanne että mittari näyttää 0km niin paljonko sillä pääsee eteenpäin ennen kuin bensa loppuu kokonaan.

2

5111

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Useasta VW-konsernin valmistamasta autosta kertyneellä kokemuksella sanoisi, että polttoainetta on jäljellä n. 7 litraa silloin kun merkkivalo syttyy.

      • Anonyymi

        Merkkivalo ei nykyisissä syty bensan määrän mukaan vaan rajana on tietty kilometrimäärä minkä laskennallisesti pääsee jäljellä olevalla määrällä sen hetkisen tietyn ajan keskikulutuksen mukaan laskettuna.
        Raja Km-määrä taitaa vaihdella hieman eri mallien välillä, mutta ne millä minä olen ajanut se ollut 70-100 km välillä- jos autossa ajotietokone siitähän tarkkailemalla tuon näkee, sitä en sitten tiedä että miltä matkaa se tuon keskikulutuksen laskee -ajotietokoneen "lyhytmuisti" tai vielä lyhyempi jakso..?

        -A6:sta en tiedä mutta ainakin -03 mallisessa A4:ssa oli jo näin.

        Nollaan kilometriin ja mittarin tyhjään näyttämään en ole koskaan ajanut, mutta juttuja kuullut että kymmeniäkin kilometrejä jotkut olisivat päässeet- mittareissa yksilöeroja joten kokeilemalla vain selviää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      24
      4512
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      33
      3523
    3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      54
      3394
    4. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      20
      3338
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      123
      2920
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      28
      2670
    7. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      116
      2350
    8. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      12
      2341
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2165
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      33
      1774
    Aihe