Uusi musiikkikomedia, jonka stoori pähkinänkuoressa on, että maailma unohtaa Beatlesin, mutta vain yksi amatöörimuusikko muistaa kappaleet, ja päättää esittää niitä ominaan, hämmensi minua ja paljon.
Sillä siitä puuttui lähes täysin John Lennonin kappaleet! George Harrisoniltakin sivuttiin molempia hänen Abbey Road -laulujaan, "Here Comes the Sun" ja "Something". McCartneylta oli mukana TODELLA monta biisiä, mutta Lennonilta ei juuri mitään. Vaikka joku olisi kovan luokan McCartney-fani, ei silti ole mahdollista mitenkään järjellisesti perustella, miksi toinen puoli tämän kaksikon aikaansaannoksista sivuutetaan lähes kokonaan.
Lennon kuitenkin sävelsi kuuluisia Beatles-kappaleita ihan siinä missä McCartneykin.
Alkupuolella Lennonin biisejä ei ollut yhtään, ja alkoi voimakkaasti vaikuttaa siltä, että niihin kappaleisiin ei ole saatu perikunnalta oikeutta. Sitten tuli kuitenkin "In My Life" -kappale - joka tosin on toinen niistä kahdesta Beatles-laulusta, josta on jälkikäteen syntynyt epäselvyyttä, onko se Lennonin vai McCartneyn. Moni pistää sen Lennonin tiliin, mutta McCartney väittää säveltäneensä sen Lennonin tekstiin. Totuudesta ei ole saatu varmennusta, ja epäselvyys aiheessa elää.
Näin ollen ainoat Lennonin tekemät kappaleet, jotka muistan kuulleeni elokuvassa, olivat "Help!" ja "All You Need Is Love". "Hard Days Night" -kappaleesta puhuttiin, mutta sitä ei soitettu, samaten kävi "Strawberry Fields Forever" -biisille.
Osaako joku selittää syytä, miksi Lennonia juuri elokuvan soundtrackilla säveltäjänä esiinny? Onko syynä perikunnan joustamattomuus lupien myöntämisessä, korkeat korvausvaatimukset biiseistä (joka olisi ajanut elokuvantekijät käyttämään hyvin säästeliäästi Johnin kappaleita) vai jokin muu syy?
Kiitoksia.
Yesterday-elokuva hämmensi ja paljon
Anonyymi
1
122
Vastaukset
- Anonyymi
En ole nähnyt tätä filmiä, mut erikoista on jos ei tosiaan ole tasapuolisesti esillä lauluja. Voiko olla juuri korvausvaatimukset syynä tuollaiseen, vaikea sanoa. Yoko Ono esti?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 833175
- 751281
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.1641194Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401030Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd103961Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.310932- 43839
Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os78825Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en124815- 95807