niin eli mitä kuuluu sydänlihastulehduksen oireisiin? Pelkkää pistämisen tunnetta rinnassa vai vaikuttaako se jotenkin laajemminkin? Ja miten se voidaan tutkia ja varmistaa? Mitä tapahtuu jos sitä ei älyä hoitaa ajoissa? Kauheasti kysymyksiä, mutta täällä ollaan asiasta puhuttu puolin ja toisin..
Vastaukset 3
- en tiedä
Pahimmillaan johtaa äkkikuolemaan tai sitten vaatii sydämensiirron.
- edelliseen
Varmasti oireina on ainakin kova väsymys ja ahdistuksen tunne fyysisessä rasituksessa. Kaiketi pulssissakin on jotain tavallisuudesta poikkeavaa.
Tuommoisia voi olla kyllä monen muunkin vaivan yhteydessä.
- Miia
Tyypillisesti sydänlihastulehdus tulee flunssan tai muun hengitystietulehduksen seurauksena. Oireita ovat mm. rintakipu, rytmihäiriöt, yleinen väsymys ja flunssasta paranemisen viivästyminen. Joskus sydänlihastulehdus voi olla myös oireeton.
Sydänlihastulehdus pystytään useimmiten diagnosoimaan EKG:llä ja verikokeilla.
Sydänlihastulehduksen hoitona on lepo ja lääkitys. Usein oireista sydänlihastulehdusta hoidetaan sairaalassa aluksi sydänvalvontaosastolla, myöhemmin tavallisella osastolla. Oireetonta sydänlihastulehdusta on hankala hoitaa, kun tulehduksesta ei ole edes tietoa.
Usein oireeton sydänlihastulehdus (ja joskus oireita antanutkin) paranee itsestään, mutta toisinaan nuorten ihmisten äkkikuoleman takaa paljastuu oireeton tai vain vähäisiä oireita antanut sydänlihastulehdus. Jos epäilee sydänlihastulehdusta, pitäisi aina mennä lääkäriin, sillä vaikka tulehdus paranisikin itsestään, se saattaa johtaa esim. sydämen vajaatoimintaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi yritti murhata mopopojan
Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti7013728- 501172
Käviskö tällainen suhde
Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E721163- 841040
Poutalan onnettomuus
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ministeri-mika-poutala-vakavassa-onnettomuudessa/9375980 Kumma kun jutussa ei manit95916Olen pahoillani
Olen mokannut pahasti ja pilannut sinun ja monen muun ihmisen maineen. Anteeksi. Muutan toiselle paikkakunnalle. Hyvästi52767Missä on Sofia Virta? Loistaa poissaolollaan Erikoisjoukot uudelta kaudelta
Vihreiden puheenjohtaja, kansanedustaja Sofia Virta pääsi otsikoihin, kun tieto hänen osallistumisestaan Erikoisjoukot-k34747- 54746
- 97743
Onko sinulla vihan tunteita
Minua kohtaan? Haluatko kostaa jotakin tai tehdä pahaa? Voit tähän sanoa ihan luottamuksella.121706