Yksi tiili olisi ainakin vaihdettava ja paria sentin koloa tukittava. Mahdollisesti vieressä olevan leivinuunin kannen valun koloja (kannen yläpinta) pitäisi valaa umpeen.
Mikä olisi sopiva laasti? Kauppojen esitteissä max 2 mm saumoille sopivia laasteja, mutta ne paksummat saumat ja pienet valut?
Mikä olisi sopiva laasti? Kauppojen esitteissä max 2 mm saumoille sopivia laasteja, mutta ne paksummat saumat ja pienet valut?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Vesilasia taisi uuniseppä minulla käyttää pieniin korjauksiin.
Weberillä on laasti uuneihinkin.
Savilaasti ja kalkkilaasti - voi hyvä isä! Sanokaa nyt millä tuo 70- luvun lieden tulisija pitää korjata. Mitkään 2 mm:n saumat eivät tule kuuloonkaan ja kolojakin pitäisi täyttää. Hankkija ja K-Rauta tarjoaa niitä 2 mm:n saumojen laasteja poltetun tiilen muuraamiseen vaikka pussissa lukee etteivät sovi poltetulle tiilelle.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/10467930/outo-ristiriita
Taisi olla Weberin Vetonit jolla Hormiturvamies teki uuden vuorauksen pönttuunin tulipesään. Hyvä tuli, ainakin yhden talven kokemuksella.
Jos tuntuu ylivoimaiselta, Hormiturvamies tms. tekee homman parilla sadalla.
Kukaan täällä ei ole nähnyt 1920- luvun hellauunin kantta ja sen alle kuuluvia rakenteita. Kysyttävä 80v muurarilta.
Tulenkestävät valumassat sopiin juuri näihin hommiin.. ja ps: ikää vasta reilu 60v
No ei.
Kyse ei ole minkäänlaisesta valamisesta.