Koskaan tuota ahdistusta. Sen olen oppinut.
Oikea rakkaus ei
Anonyymi
22<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Puhutaanko hetki rakkaudesta? Mitä rakkaus teidän mielestä on?
Niinpä. En halua hoitaa kenenkään lapsenlapsia.
Toivottavasti omat lapset jaksoit hoitaa.
Oikea rakkaus ahdistaa niin maan pärkeleesti
Valitettavasti näin. Ainakin saavuttamaton
Eikö. Kyllä aitoihin tunteisiin kuuluu niin monia puolia. Varsinkin rakkauteen kuuluu myös harmaita puolia. Huolta toisesta, huolta meistä, kiintymyksen tuskaa ja paljon muuta. Mun mielestä rakkaus ollessaan tarpeeksi voimakasta eli voimakkainta tuottaa myös tuskaa, jota voisi ahdistukseksikin kutsua. Ei niinkään toisen aiheuttamana kuin toisen puolesta. Meidän välisen syvän yhteyden vuoksi. Ehkä näemme rakkauden eri tavalla. Jokaiseen voimakkaaseen tunteeseen, hyviinkin, kuuluu pisara kärsimystä.
Ehkä minä ajattelen sen suruksi ja kärsimykseksi, mutta en ahdistukseksi.
Pelkkä rakkauden parempi puoli ahdistaa. Rakkaus voi olla niin voimakasta että sattuu sydämeen. Tämän kokenut. Suloista tuskaa joka saa pyöriskelemään sängyssään.
Lauri Tähkä jaksoi puurot keittää👍kaikkea hyvää hänelle. Teit miehen työn ja lapsesi pärjäävät maailmalla.
Ajattelen niin, että rakkaus on paljon enemmän kuin parisuhde. En tiedä, miten aloittaja rakkauden kokee. Rakkaus on tunne mutta myös enemmmän kuin tunne. Rakkaus liittyy persoonien välisiin suhteisiin mutta se on enemmän kuin suhde. Rakkaus on syvimmältä Olemukseltaan Persoona. ;)
No voi tokkiinsa ja kuinkahan monta persoonaa ja identiteettiä sinun toimestasi täällä kirmailee sen verran tökeröitä kyhäelmiä on että viivat voi yhdistää toisiinsa vaikka yläkouluikäisen toimesta etten sanoisi peruskoulupohjalta
En ymmärrä. Kirjoitan aina omana itsenäni ja seison tarvittaessa joka kommenttini takana. Sinä et taida kirjoittaa. Silloin kun on oikeasti sanottavaa, elämänviisautta ja kokemusta, ei tarvitse kiusata, vainota eikä kadehtia ketään palstalla niin kuin eräät.
Perätön syytös on myös kunnianloukkaus tai törkeä kunnianloukkaus.
Täällähän kirjoittelee moniongelmaisia nuoria ja nuoria aikuisia, jopa aikuisia. Heidän tekstinsä tunnistaa siitä, että asiasisältö on köyhää ja sairasta, teksti täynnä kirjoitusvirheitä eikä mitään järkevää sanottavaa, kun sitä henkistä kapasiteettiä ei vain ole.
Kannattaisi aika varmaan käyttää rakentavammin ja mennä takaisin sinne koulunpenkille. Sinullakaan ei ole yhtään välimerkkiä tuossa tekstissäsi, taisi mennä peruskoulu rimaa hipoen läpi tai jäädä kesken. Kannattaa mennä takaisin, käydä se loppuun tai korottaa arvosanoja ja hakeutua toisen asteen koulutukseen sen jälkeen, että saat jotain järkevää sisältöä elämääsi.
Tuottaa se. Kun et ole varautunut mihinkään niin voimakkaaseen tuntemukseen, niin varmasti ahdistaa.
Jo se, ettet pääse toista koko ajan niin lähelle kuin haluaisit, tuottaa ahdistusta.
Noinhan se on. Ahdistuminen kuuluu rakkauden tunnekirjoon.
Minä taas haluan hoitaa lapsia. Murkkuikäiset kyllä vaikeinta.
Olisi kiinnostavaa tietää, mitä aloituksella tarkoitetaan.
No varmaan sitä, ettei parisuhteessa tarvitse kestää fyysistä tai henkistä väkivaltaa. Sivusta kommentoin.
Sellaisessa suhteessa ei ole kenenkään hyvä olla. Kaikkia ei ole myöskään tarkoitettu parisuhteeseen. Kaikki eivät tasapainoiseen parisuhteeseen pysty.
Mua taasen kiinnostaisi tietää kuinka pitkäaikaisiin suhteisiin perustuu tämä näkemys?
Meinaan vaan kun itsellä pisin suhde oli 8 vuotta ja senkin aikana tuli huomattua että toisen sairaus tai onnettomuus saattoi tuottaa ahdistusta.
suhteen alussa se että tykkääkö toinen minusta minuna itsenäni ja kelpaanko itsenäni tuotti ahdistusta.
Myöskin toisinaan suhteen ollessa kriisissä se eron uhan ajattelu sai ahdistumaan
Myöskin toisinaan pelko että mitä jos toiselle on sattunut jotain kun se ei vastaa puhelimeen aiheutti ahdistuneisuutta.
Ahdistus ja huolestuneisuus herkille on normaalia kokea kaikenlaisesta pientä ahdistusta.
että että.. kuinka pitkään suhteeseen perustuu tämä ajatus?