Toyotan mukahybridiin voi iskeä varas ja viedä patterin. Vaikka Prius ei olekaan sähköauto, se silti tuskin liikkuu mihinkään ilman akkua. Oikeissa sähköautoissa akku on yleensä auton rakenteissa kiinni siten, että sitä ei ihan harrastelijavarkaat varasta.
https://www.msn.com/en-us/autos/news/pro-thieves-in-san-francisco-steal-180-pound-toyota-prius-battery-pack/ar-AAGpUhx?ocid=spartanntp
https://www.msn.com/en-us/autos/news/pro-thieves-in-san-francisco-steal-180-pound-toyota-prius-battery-pack/ar-AAGpUhx?ocid=spartanntp
Vastaukset 6
Vanhimmat
Halusi vain minimoida mukahybridinsä ylläpitokulut, ei liene ainoa.
Ostaa Alepasta muutamia sormipattereita ja laittaa tilalle. Ja taas kulkee.
Hirveä pettymys Terolle; patteriauto ei lähde käyntiin ;)
Terolle ylipääsemätön paikka. Vahainkodissa (parin vuoden kuluttua), tero vielä muistelee kovaa kohtaloaan ja luottamuksen Tojoon rapistumista.
Patteriautojen akun uusiminen on sen verran kallista, että koko talousajattelu osoittautuu haihatteluksi. Ylihintaiset vaihto-osat tekevät varastamisen houkuttelevaksi.
Taitaa olla aika yleinen ongelma Toyotissa jos kannattaa ammatikseen varastaa hybridien akkuja. Niissähän piti olla pitkä takuu. On tainnut jäädä käymättä merkkihuollossa ja akkutakuu rauennut. Sitten tulee kallista kyytiä marmoritiskillä.