1,6 koneongelmista

Anonyymi

Peugeotilla on ollut vähän ongelmia ja huonoa tuuria näiden 1.6-koneiden kanssa.
- Jos 1.6 -Bensakoneessa nokkaketju rallattaa - kannattaa saman tien viedä huoltoon, pitäisi mennä takaisinkutsu-takuuseen. Kannattaa kysyä.
- Diesel eli 1.6 HDi-koneissa on pieni suunnitteluvirhe jonka seurauksena yleensä turbo hajoaa. Turbossa ei ole mitään vikaa, mutta öljynkierrossa on, kerää ns sakkaa öljypohjan sijasta väärään paikkaan ja öljykierto häiriintyy. Öljynvaihtoväliksi ainakin minulle suositeltiin huollossa 10.000 km ja sadan tuhannen välein huuhdellaan öljytilat.

Bensakoneessa on osin BMW:n suunnittelemaa tekniikkaa, tosin pösön valmistamana. Diesel-kone on Peugeotin ja Fordin yhteistuotos, samaa 1.6-konetta on myös Volvoissa, Mazdassa, Minissä, Fordissa ja toki Peugeotissa ja Citroenissa ja kohta Opelissa.

4

152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kun näitä kauhutarinoita kirjoittelee niin kannattaa muistaa ettei esim. 1.6HDI kone ole enää sama kuin mitä se oli tullessaan markkinoille.

      • Anonyymi

        Että oikein baijerin tekniikkaa myös sisältää nuokin🤪🤪🤯🤯


    • Anonyymi

      Mihin "ns sakka" mielestäsi kertyy ? Ei sitä oman 407 öljypohjassa ainakaan ollut 170tkm kohdalla, kun tarkastin.

      • Anonyymi

        Sehän se ongelma on että sakka ja "paksumpi" mönjä ei jää öljypohjaan vaan lähteen uudelleen kiertoon. Turbo pyörii koneesta riippuen 200000-300000 kierrosta minuutissa eli voitelu laakeripesässä on erittäin tärkeää.

        Paksu öljy on myrkkyä koneelle, kiertoreiät voivat olla vain 2mm halkaisijaltaan. HDi-koneissa ongelma on öljyn paluureiät turbosta. Jos ne tukkeutuvat niin että kierto hidastuu, öljy kuumenee liikaa ja alkaa hiiltymään.

        Hiiltynyt öljy vaurioittaa laakeripesää, laakereita ja akselia. Laakerivaurio kuuluu kyllä käyttäjälle kierrosten mukana elävänä ujeltavana äänenä. Tämän pitäisi olla selvä merkki siitä että nyt auto huoltoon ja pian.

        Ujeltava ääni voi syntyä myös turbon siivekkeiden vaurioista, joita minulla on ollut uudessa transporterissa jo kahdesti, mutta niissä on eri koneet.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      123
      8679
    2. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      673
      5184
    3. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      25
      3462
    4. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      36
      2394
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      126
      1672
    6. 60
      1599
    7. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      182
      1436
    8. Nainen, ota nyt rauhallisesti

      Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä
      Ikävä
      138
      1377
    9. Ajattelen sinua kiitollisuudella

      Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi
      Ikävä
      60
      1129
    10. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      22
      1070
    Aihe