Nykyomakotitalo meluisin asumismuoto?

Anonyymi

Rivarissa monta kymmentä asuntoa, pihoissa on pienille lekuja, mutta ketään ei näy ulkona.

Sama kerrostaloissa.

Omakotitaloissa DIY melu, jotkut lapsiperheet sallivat lapsille melun kuin asuisivat korvessa ja vaikka tietävät muiden häiriintyvän (hyvin harvinaista muissa asumismuodoissa, joissa sallitaan vain vauvan itkut ja muut kiukuttelut, ei yletöntä tramppahuutoa tai urheilua, ja mopo ja autoharrarastajat plus koirahäkit.


Ihme jos joku ostaa omakotitaloja.

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itsekkyys kasvaa rahapussin koon kasvaessa. Tästä puhuttiin viime viikolla, rikkaisen haastatteluistq.

      Eli nykyään maahanmuuttajien tai köyhien naapurina hiljaista. He ovat jo kokeneet sodan kauhut tai ihmisen julmuuden. Eivät halua itse häiritä ja meluta ja kiusata.

      Mutta myötätuulessa kulkeneilla on häiriköintiin energiaa.

    • Anonyymi

      Olen asunut omakotitalossa 21 vuotta. Tämä asuinalue alkoi rakentumaan silloin ja on vähitellen kasvanut täyteen. Alkuperäisiä rakentajia-asukkaita on ehkä puolet nykyisistä asukkaista. Meillä on ollut aika hyvä yhteishenki tähän saakka. Lapset ovat syntyneet, kasvaneet ja osalla muuttaneet jo omilleen, uusia perheitä on tullut tilalle.
      Sen olen huomannut, että omakotitalossa asuvat yleensä opettavat lapsiaan paremmin, kuin vuokra-asunnoissa asuvat. Omassa asunnossa korjaat ja maksat itse, jos jotakin rikot, mutta vuokralaiset ... Ei se ole rahapussista kiinni se itsekkyys.

      Poikkkkeuksia löytyy joka asiassa, niin tässäkin. Kaikille eivät ole selviä tonttien rajat tai toisen lelujen, tavaroiden, kodin tai tapojen kunnioittaminen. Jos on varakkuutta, niin ehkä niitä leluja tai muita tavaroita ei pidetä arvossa. Uuden saa, jos entinen sattuu menemään rikki. Normaalissa, keskituloisessa perheessä, jossa asuntolainat muistuttavat olemassaolostaan, on pakko katsoa menoja ja tuloja.

      Asuinalue, jossa asun, on ollut yhteisöllinen. Koko naapurusto on kasvattanut lapsia ja opettanut tapoja. On ojennettu omia ja naapurin lapsia. Joskus on toki ollut erimielisyyksiäkin, mutta huutajia on hiljennetty yhteisessä ymmärryksessä. Hiekkalaatikoilla hiekka on lennellyt omien ja naapurien päälle ja taas on ojennettu kaikkia asianosaisia. Ovikelloja on käyty kilauttelemassa, jos naapurissa on tullut kinaa jne.

      Ajat ovat muuttuneet! Nyt alueellamme asuu vain muutama lapsiperhe, mutta he ovatkin hm... lapset saavat huutaa mielin määrin, mutta naapurista ei saisi kuulua ääntä. Aikuinen lapsemme kuuntelee musiikkia keskellä päivää hieman tehokkaammista laitteistaan, niin soitetaan poliisit. Pitäisikö minunkin hälyttää poliisit paikalle, kun lapset huutavat kurkku suorana? Olen ollut ymmärtäväinen tähän saakka, mutta ... Toiseen naapuritaloon tuli uudet asukkaat, jotka juovat hieman vahvempia janojuomia ja niiden vaikutuksen alaisena alkavat riitelemään - toisinaan keskellä yötä! Tämä meteli hetättää koko asuinalueen ja kuinka ollakaan - he soittivat poliisit, kun meillä kuunneltiin musiikkia keskellä päivää. No poliisit veivät kylläkin tämän ilmoituksen tehneen mennessään, kun hän räyhäsi, eikä ymmärtänyt lopettaa.

      Ajoittainen musiikin kuuntelu, mopojen pärinä, ruohonleikkureiden äänet, lasten äänet, jopa riitely - eivätkö ne ole niitä arjen ääniä? Jokaisessa taloudessa tulee aiheutettua ääniä ja elämäntilanteen muuttuvat. Lapsiperheessä on erilainen äänimaailma, kuin murrosikäisen tai aikuistaloudessa. Jos haluaa asua hiljaisuudessa, niin silloin täytyy etsiä asunto jostakin haja-asutusalueelta, kaukana naapureista. Pienillä vierekkäisillä tonteilla omakotitaloissa ei voi välttyä kuulemasta koko naapuruston elämisen ääniä. Rivitalo on samanlainen, sielläkin naapurin äänet kuuluvat.

      Maahanmuuttajista hiljaisina naapureina voidaan olla montaa mieltä. On hyviä ja huonoja kokemuksia. Kaikilla elämän alueilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      224
      4312
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      70
      2777
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      394
      2443
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2363
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      43
      1657
    6. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      555
      1406
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      57
      1340
    8. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      96
      1334
    9. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      78
      1329
    10. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      125
      1206
    Aihe