Jo on halpuutus mennyt huippuunsa. Keinonahka/kangas-jakkara on taatusti nykyisten automerkkien surkeimmasta päästä. Puolen millimetrin paksuista keinonahkaa penkin istuinosan reunoissa, voi vittu mitä laatua. Ostakaa vaikka se Dacia, saatte kestävämmän auton neljäsosahintaan.
Mersun penkki kestää 70 tkm
17
443
Vastaukset
- Anonyymi
Taitaa olla nyky-Mersun kestävin osa.
- Anonyymi
Tuulilasi (~3mm) on vaihtoiässä jo 50000 km jälkeen.
- Anonyymi
Nuo penkit menee luultavasti ns. takuuseen.
- Anonyymi
Näkis vaan, eiköhän syy maahantuojan mukaan ole aina käyttäjässä.
- Anonyymi
Mulla meni Volvon vastaavat penkin verhoilut uusiksi halkeilua takia kun auto oli lähes 5 vuotias ja kilsoja suunnilleen 80tkm.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mulla meni Volvon vastaavat penkin verhoilut uusiksi halkeilua takia kun auto oli lähes 5 vuotias ja kilsoja suunnilleen 80tkm.
Ei tainnut mennä enää takuun tai virhevastuun yms piikkiin?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mulla meni Volvon vastaavat penkin verhoilut uusiksi halkeilua takia kun auto oli lähes 5 vuotias ja kilsoja suunnilleen 80tkm.
Mulla ainakin vaihdettiin ilmaiseksi uudet päälliset vastaavilla kilsoilla ja vuosilla Volvon C30:een. Aina kannattaa käydä reklamopimassa, usein voi olla juuri sellaisia ongelmia millä on jatkettu takuu jos ei paljon huudella.
- Anonyymi
Ei muuta kun uusi penkki merkkiliikkeestä. Töineen 4.500 euroa.
- Anonyymi
Tai sitten käy verhoomolla korjauttamassa, hinta noin 500€.
- Anonyymi
Jos noin niin menee takuuseen.
- Anonyymi
Takuu taisi mennä umpeen. Noissahan on surkean lyhyt takuu.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Takuu taisi mennä umpeen. Noissahan on surkean lyhyt takuu.
200 D vm. 88 penkin selkänojasta sivutuen verhoilu kului puhki kahdessa vuodessa ja penkin istuinosa lysähti vinoon viidessä vuodessa, kilsoja siinä vaiheessa oli 150 tkm. Toinen automme on Chevrolet Alero 2001 ja kilsoja nyt 492tkm. Ei kangaspenkit ole mistään rikki, eikä penkki ole antanut mistään periksi. Uskomattoman hyvää sisustus materiaalia mersuun nähden.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Takuu taisi mennä umpeen. Noissahan on surkean lyhyt takuu.
Tuollaisissa asioissa takuu ei lopu siihen viimeiseen päivään, vaan tuotevastuu tulee kysymykseen. Istuimen oletettu elinikä tuskin on 2v/70tkm vaan ihan jotain muuta.
Volvo vaihtoi uudet istuipäälliset autoon takuuseen kun kerni oli hieman alkanut halkeilemaan, vaikka autolla oli ikää lähes 5 vuotta ja ajettu 80-90 TKM.
- Anonyymi
No hätä, Autoverhoomot Tampere Kangasalla korjas penkin posken päivässä ja todella siististi. Laita nahkaa, niin ei tartte hetikohta korjauttaa uudelleen. Minulla kesti tosin 250 000, ennenkuin halkes toisen kerran. Nyt on nahkaa poski ja kestää varmasti ainakin 500 000 km
- Anonyymi
Volvoissa ja Volkkarissa Passatissa Highline varustelulla aika jumalattoman hyvän penkit
- Anonyymi
Mersuissa ja Bemareissa ollut aina paskat penkit, itellä heti selkä kipee kun ajan muijan X&:sta.
Sit kun pääsee Audin ihanaan nahka jakkaraan niin selkä lepää.- Anonyymi
Säästetty ja otettu peruspenkit. Mersuun ja bemariin pitää ottaa ortopedi tai sporttipenkit.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837101Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267063Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1096168Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635205Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274595Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163467Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003390