Hyötyä vai ei?

Rupesin tossa miettimään että oon vetäny noita vitamiinitabletteja varmaan kohta pari vuotta ja en ole hoksannut niistä olevan mitään huomattavaa hyötyä... Tuo parin vuoden putki siksi että harrastan urheilua aika aktiivissesti. Nyt kuitenkin kysyisin että onko kukaan huomannut lisävitamiineista olevan mitään todella huomattavissa olevaa hyötyä?
163753
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Millaisia vitamiiniannoksia syöt? Pelkkä Multitabs ei paljon vaikuta, sillä siinä on niin vähän kaikkea.

Teoriassa suurten vitamiinilisien pitäisi mm. ehkäistä kroonisia sairauksia kuten syöpää, diabetesta ym. tauteja, joiden osatekijä on puuttellinen tai vääränlainen ravinto. Ne vaikutukset näkyvät vasta vuosien kuluttua, ja silloinkin ne voi havaita lähinnä tilastoista, ei aina omasta henkilökohtaisesta kokemuksesta.

Vitamiinien lyhytaikaiset vaikutukset ovat tietääkseni pienempiä. Ainakin B-vitamiinien pitäisi piristää ja D-vitamiinin pitäisi teoriassa suojata talvien flunssilta.

Tiedän tutkimuksia, joissa vitamiinilisien antaminen paransi koehenkilöiden kognitiivisia taitoja muutamassa viikossa. Ajattelin itsekin jossain vaiheessa mennä 15 vuoden tauon jälkeen älykkyystestiin ja katsoa onko siinä väitteessä perää.

Jätä vitamiinit pariksi kuukaudeksi ja kerro meille sitten, mikä on olo.

Äänestä

Sairaudet syntyvät pitkäaikaisen hapetusstressin jälkeen.Siihen menee useimmiten vuosikymmeniä,vitamiiniannokset on tosiaan oltava myös merkittävän suuria ja tasapainossa eri ravintotekijöiden suhteen.

Äänestä
  • tuokin on taas jo todistettu olevan täyttä puppua, lue artikkeli jota suosittelen tuossa alempana.

    Äänestä

  • minä kirjoitti:

    tuokin on taas jo todistettu olevan täyttä puppua, lue artikkeli jota suosittelen tuossa alempana.

    Ai oikein "todistettu"?? Ei Tolonenkaan suosittele vitamiineja käytettäväksi niin kuin tässä "tutkimuksessa".Tiede-lehden artikkelista paistaa asenne joka vie viimeisetkin uskottavuuden rippeet.

    Äänestä

Teräsmieheksi, vai..??!! Oliko pettymys kun saitkin jatkaa "normaalia" elämää sairastumatta esim johonkin vakavaan tautiin!!

Äänestä

Minulla vahva multi-b-vitamiini piristää huomattavasti. Ilman sitä saatan olla hyvin väsynyt.

Epäilen, että C-vitamiini lyhentää flunssan kestoa. Vaikka suurempi apu lienee vihannesten syönnillä. Silloin harvoin kun flunssa tulee (kerran vuodessa), niin kesto on 1..4 päivää.

Äänestä

Niin mahtavatko vitamiinit todella olla hyödyllisiä purkista syötynä... Lueppa viimeisimmän Tiede -lehden artikkeli "Vitamiineista tieteen harharetki" ja yllätyt. Mainitsen tässä vain ja ainoastaan yhden esimerkin; suomalainen tutkimus johon osallistui useiden vuosien ajan tuhansia suomalaisia miehiä, tuloksena havaittiin että esimerkiksi tupakoivilla miehillä beetakaroteenin syöminen lisäravinteena aiheutti shuomattavasti kohonneen riskin sairastua syöpään.

Kannattaa vaihtaa se päivittäinen annos perunaa, riisiä tai pastaa, omenaan, tomaattiin, salaattiin, sipuliin, parsaan ja appelsiiniin, niin eiköhän niitä vitamiineja saa juuri sen verran ja siinä muodossa minkä elimistö tarvitsee!

Äänestä
  • Tämä "harharetki" on "asiantuntija" Huttusen oma harha,jonka Ylen A-piste jo virallisesti oikaisi.Kyseinen "tutkimus" ei kelvannut myöskään lääkelaitokselle.

    Äänestä

  • Ollaanpa sitä nyt polleasti julistamassa noinkin ilmestyskirjamaisen majesteettisin kielikuvin kuin "TIETEEN HARHARETKI" lisäravinteiden hyödyttömyyttä tai suorastaan haittoja... Varmaan kiva kun tollasessa tieteen 7 päivää -tasoisessa lärpäkkeessä kerrotaan miten ne asiat on. Tälläkin palstalla on linkkejä lukuisiin tutkimuksiin ja artikkeleihin jotka todistavat aivan päinvastaista. Mutta ei, nyt on kotimaisessa populaaritiedelehdessä viimein kerrottu TOTUUS ja siihen on uskominen. Pah.

    Äänestä

Hei!
Kyselit onko kukaan huomannut vitamiineista olevan mitään hyötyä. Kyllä, niistä on uskomattoman paljon hyötyä, mutta, vain silloin, kun vitamiinit ovat luonnosta peräisin. Apteekin monivitamiinit ovat lähes aina keinotekoisesti tehtyjä ja niistä saattaa olla jopa haitta, sillä ne sisältävät usein haitallisia lisäaineita. Jopa vauvoille tarkoietuissa D-vitamiini tipoissa on vaarallisia lisäaineita, joiden on havaittu eläinkokeissa aiheuttavan syöpää.

Lisää tietoa löytyy;
www.luontaisnetti.fi

Äänestä
  • Vitamiinivalmisteissa on lisäaineita niin pieniä määriä että sillä ei ole mitään merkitystä.Parhaimpia säilyttäjiä ovat kuivuus ja ilmatiiviys.Synteettisistä valmisteista pitää vain huomioida eri antioksidanttien keskinäinen vuorovaikutus kuten C- ja E-vitamiinit jne.

    Äänestä

  • "Kyselit onko kukaan huomannut vitamiineista olevan mitään hyötyä. Kyllä, niistä on uskomattoman paljon hyötyä, mutta, vain silloin, kun vitamiinit ovat luonnosta peräisin. Apteekin monivitamiinit ovat lähes aina keinotekoisesti tehtyjä ja niistä saattaa olla jopa haitta, sillä ne sisältävät usein haitallisia lisäaineita."

    Täyttä puppua tuo - tyypillistä luomuun uskonnollisella tavalla suhtautuvien faktoihin perustumatonta propagandaa.

    Vitamiinien kemiallinen rakenne on aivan sama, on ne tehnyt appelsiinipuu tai tehdas. Elimistö ei mitenkään pysty huomaaman sitä, mistä se vitamiini on peräisi, vaan käyttää sen, jos vaan muuten imeytymisen edellyttämät olosuhteet on olemassa.

    Täyttä puppua on myös tuo väite lisäaineista ja niiden vaarallisuudesta. Mikä intresssi valmistajalla muka olisi tehdä vaarallisia tai haitallisia tuotteita? Päinvastoin valmistajan intressinä on tehdä mahdollisimman haitattomia tuotteia, joita kuluttajat uskaltavat käyttää.

    Äänestä

  • oikaisija kirjoitti:

    "Kyselit onko kukaan huomannut vitamiineista olevan mitään hyötyä. Kyllä, niistä on uskomattoman paljon hyötyä, mutta, vain silloin, kun vitamiinit ovat luonnosta peräisin. Apteekin monivitamiinit ovat lähes aina keinotekoisesti tehtyjä ja niistä saattaa olla jopa haitta, sillä ne sisältävät usein haitallisia lisäaineita."

    Täyttä puppua tuo - tyypillistä luomuun uskonnollisella tavalla suhtautuvien faktoihin perustumatonta propagandaa.

    Vitamiinien kemiallinen rakenne on aivan sama, on ne tehnyt appelsiinipuu tai tehdas. Elimistö ei mitenkään pysty huomaaman sitä, mistä se vitamiini on peräisi, vaan käyttää sen, jos vaan muuten imeytymisen edellyttämät olosuhteet on olemassa.

    Täyttä puppua on myös tuo väite lisäaineista ja niiden vaarallisuudesta. Mikä intresssi valmistajalla muka olisi tehdä vaarallisia tai haitallisia tuotteita? Päinvastoin valmistajan intressinä on tehdä mahdollisimman haitattomia tuotteia, joita kuluttajat uskaltavat käyttää.

    Tämän kirjeen lähetin A-pisteohjelmaan. joka käsitteli vitamiinitutkimuksista saatuja tuloksia. Se sopii myös vastaukseksi hopö höpö sinulle. A-Piste käsitteli perjantaina 4.3. 2005 vitamiinitutkimuksista saatuja tuloksia. Kaikki nämä tutkimukset, joihin viittasitte mm. Setti- tutkimus, on suoritettu keinotekosilla vitamiinivalmisteilla, mikä jäi ohjelmassanne mainitsematta. Vitamiinitutkimusten ristiriitaiset tulokset johtuvat juuri siitä, käytetäänkö tutkimuksessa keinotekoisesti tuotettua vai luonnosta peräisin olevaa vitamiinivalmistetta.

    Esim. Setti-tutkimuksen lähtökohtana oli tieto, että runsaasti luonnon karotenoideja sisältävä ravinto suojelee tupakoitsijoita keuhkosyövältä. Setti- tutkimuksessa ei kuitenkaan käytetty luonnollisia karotenoideja, vaan pelkästään yhtä keinotekoisesti valmistettua beetakaroteenia.

    Tulokset olisivat olleet täysin päinvastaiset, jos raaka-aine olisi ollut luontaista alkuperää, sillä silloin se olisi sisältänyt myös muita tärkeitä karotenoideja. Tämän vahvistavat uusimmat tutkimukset joissa on havaittu, että positiiviset terveysvaikutukset saavutetaan vain silloin, kun saadaan yhtä aikaa useita eri karotenoideja, kuten ne luonnossa esiintyvät.

    Antti Arolle ja Jussi Huttuselle sekä koko tiedeyhteisölle, jotka nyt ovat ymmällään näistä tutkimustuloksista voidaankin sanoa, että yhtä tärkeää kuin on tehdä tutkimus on osata tulkita tutkimuksesta saatuja tuloksia ja ottaa niistä opikseen. Toivottavasti tämän jälkeen ei tule enää yhtään tutkimusta jossa käytetään keinotekoisia vitamiinivalmisteita, vaan nyt keskitytään luonnon vitamiinien tutkimiseen.

    Tässä tunnetun vitamiinitutkijan Linus Paulingin ajatuksia.

    Ravinnon aineosat eivät milloinkaan esiinny luonnossa ”vapaana” , yksinään; luonnossa ei saa pelkkää proteiinia, pelkkää rasvaa tai pelkkää hiilihydraattia. Näiden kaikkien molekyylit ovat erittäin monimutkaisessa kolmiulotteisessa muodossa, mitä ei vieläkään ole täysin pystytty selittämään. Elimistölle välttämättömät ravintoaineet, kuten vitamiinit ja mineraalit ovat myös yhteen nivoutuneina, ne eivät myöskään esiinny yksittäin, vaan ovat koostuneet yhdistelmämolekyyleistä.

    Setti-tutkimus on juuri osoitus siitä kuinka vaarallisia keinotekoiset vitamiinit ovat, kun niitä annetaan pelkistettyinä. Lääketeollisuus ei suinkaan ajattele sinun tai minun hyvinvointia valmistaessaan keinotekoisia vitamiineja, vaan voiton maksimointia, jos lääketeollisuus ajattelisi ihmisen hyvinvointia se valmistaisi vitamiinit vain luonnon raaka-aineista ilman lisäaineita.

    Älä edes kuvittele, ettei kehosi huomaa ovatko vitamiinit luonnosta peräisin vai kenotekoisesti tuotettuja, jos sinä et asiaa ymmärrä, niin kehosi kyllä ymmärtää. Lääketeollisuus meni juuri tähän samaan halpaan, kuin sinäkin.

    Lisää tietoa saa keinotekoisten ja luonnonmukaisten vitamiinien eroista;

    www.luontaisnetti.fi

    Artikkelit / linkistä
    Artikkelit 2004; Vitamiinit luonnollisina vai keinotekoisina
    Jutusta löytyy vastaus mm. appelssiinin ja keinotekoisen C-vitamiinin eroista.

    Äänestä

  • Vain Aidot vitamiinit toimivat kirjoitti:

    Tämän kirjeen lähetin A-pisteohjelmaan. joka käsitteli vitamiinitutkimuksista saatuja tuloksia. Se sopii myös vastaukseksi hopö höpö sinulle. A-Piste käsitteli perjantaina 4.3. 2005 vitamiinitutkimuksista saatuja tuloksia. Kaikki nämä tutkimukset, joihin viittasitte mm. Setti- tutkimus, on suoritettu keinotekosilla vitamiinivalmisteilla, mikä jäi ohjelmassanne mainitsematta. Vitamiinitutkimusten ristiriitaiset tulokset johtuvat juuri siitä, käytetäänkö tutkimuksessa keinotekoisesti tuotettua vai luonnosta peräisin olevaa vitamiinivalmistetta.

    Esim. Setti-tutkimuksen lähtökohtana oli tieto, että runsaasti luonnon karotenoideja sisältävä ravinto suojelee tupakoitsijoita keuhkosyövältä. Setti- tutkimuksessa ei kuitenkaan käytetty luonnollisia karotenoideja, vaan pelkästään yhtä keinotekoisesti valmistettua beetakaroteenia.

    Tulokset olisivat olleet täysin päinvastaiset, jos raaka-aine olisi ollut luontaista alkuperää, sillä silloin se olisi sisältänyt myös muita tärkeitä karotenoideja. Tämän vahvistavat uusimmat tutkimukset joissa on havaittu, että positiiviset terveysvaikutukset saavutetaan vain silloin, kun saadaan yhtä aikaa useita eri karotenoideja, kuten ne luonnossa esiintyvät.

    Antti Arolle ja Jussi Huttuselle sekä koko tiedeyhteisölle, jotka nyt ovat ymmällään näistä tutkimustuloksista voidaankin sanoa, että yhtä tärkeää kuin on tehdä tutkimus on osata tulkita tutkimuksesta saatuja tuloksia ja ottaa niistä opikseen. Toivottavasti tämän jälkeen ei tule enää yhtään tutkimusta jossa käytetään keinotekoisia vitamiinivalmisteita, vaan nyt keskitytään luonnon vitamiinien tutkimiseen.

    Tässä tunnetun vitamiinitutkijan Linus Paulingin ajatuksia.

    Ravinnon aineosat eivät milloinkaan esiinny luonnossa ”vapaana” , yksinään; luonnossa ei saa pelkkää proteiinia, pelkkää rasvaa tai pelkkää hiilihydraattia. Näiden kaikkien molekyylit ovat erittäin monimutkaisessa kolmiulotteisessa muodossa, mitä ei vieläkään ole täysin pystytty selittämään. Elimistölle välttämättömät ravintoaineet, kuten vitamiinit ja mineraalit ovat myös yhteen nivoutuneina, ne eivät myöskään esiinny yksittäin, vaan ovat koostuneet yhdistelmämolekyyleistä.

    Setti-tutkimus on juuri osoitus siitä kuinka vaarallisia keinotekoiset vitamiinit ovat, kun niitä annetaan pelkistettyinä. Lääketeollisuus ei suinkaan ajattele sinun tai minun hyvinvointia valmistaessaan keinotekoisia vitamiineja, vaan voiton maksimointia, jos lääketeollisuus ajattelisi ihmisen hyvinvointia se valmistaisi vitamiinit vain luonnon raaka-aineista ilman lisäaineita.

    Älä edes kuvittele, ettei kehosi huomaa ovatko vitamiinit luonnosta peräisin vai kenotekoisesti tuotettuja, jos sinä et asiaa ymmärrä, niin kehosi kyllä ymmärtää. Lääketeollisuus meni juuri tähän samaan halpaan, kuin sinäkin.

    Lisää tietoa saa keinotekoisten ja luonnonmukaisten vitamiinien eroista;

    www.luontaisnetti.fi

    Artikkelit / linkistä
    Artikkelit 2004; Vitamiinit luonnollisina vai keinotekoisina
    Jutusta löytyy vastaus mm. appelssiinin ja keinotekoisen C-vitamiinin eroista.

    Näissä E-vitamiini- ja Settitutkimuksissa tehtiin sama ratkaiseva virhe,ei huomioitu eri antioksidanttien keskinäistä vuorovaikutusta jota ilman syntyy haitallisia vaikutuksia.Ei sillä muuten ole väliä ovatko ne luonnollisia vai synteettisiä valmisteita,lisäaineilla ei ole käytännön merkitystä.

    Äänestä

  • Vain Aidot vitamiinit toimivat kirjoitti:

    Tämän kirjeen lähetin A-pisteohjelmaan. joka käsitteli vitamiinitutkimuksista saatuja tuloksia. Se sopii myös vastaukseksi hopö höpö sinulle. A-Piste käsitteli perjantaina 4.3. 2005 vitamiinitutkimuksista saatuja tuloksia. Kaikki nämä tutkimukset, joihin viittasitte mm. Setti- tutkimus, on suoritettu keinotekosilla vitamiinivalmisteilla, mikä jäi ohjelmassanne mainitsematta. Vitamiinitutkimusten ristiriitaiset tulokset johtuvat juuri siitä, käytetäänkö tutkimuksessa keinotekoisesti tuotettua vai luonnosta peräisin olevaa vitamiinivalmistetta.

    Esim. Setti-tutkimuksen lähtökohtana oli tieto, että runsaasti luonnon karotenoideja sisältävä ravinto suojelee tupakoitsijoita keuhkosyövältä. Setti- tutkimuksessa ei kuitenkaan käytetty luonnollisia karotenoideja, vaan pelkästään yhtä keinotekoisesti valmistettua beetakaroteenia.

    Tulokset olisivat olleet täysin päinvastaiset, jos raaka-aine olisi ollut luontaista alkuperää, sillä silloin se olisi sisältänyt myös muita tärkeitä karotenoideja. Tämän vahvistavat uusimmat tutkimukset joissa on havaittu, että positiiviset terveysvaikutukset saavutetaan vain silloin, kun saadaan yhtä aikaa useita eri karotenoideja, kuten ne luonnossa esiintyvät.

    Antti Arolle ja Jussi Huttuselle sekä koko tiedeyhteisölle, jotka nyt ovat ymmällään näistä tutkimustuloksista voidaankin sanoa, että yhtä tärkeää kuin on tehdä tutkimus on osata tulkita tutkimuksesta saatuja tuloksia ja ottaa niistä opikseen. Toivottavasti tämän jälkeen ei tule enää yhtään tutkimusta jossa käytetään keinotekoisia vitamiinivalmisteita, vaan nyt keskitytään luonnon vitamiinien tutkimiseen.

    Tässä tunnetun vitamiinitutkijan Linus Paulingin ajatuksia.

    Ravinnon aineosat eivät milloinkaan esiinny luonnossa ”vapaana” , yksinään; luonnossa ei saa pelkkää proteiinia, pelkkää rasvaa tai pelkkää hiilihydraattia. Näiden kaikkien molekyylit ovat erittäin monimutkaisessa kolmiulotteisessa muodossa, mitä ei vieläkään ole täysin pystytty selittämään. Elimistölle välttämättömät ravintoaineet, kuten vitamiinit ja mineraalit ovat myös yhteen nivoutuneina, ne eivät myöskään esiinny yksittäin, vaan ovat koostuneet yhdistelmämolekyyleistä.

    Setti-tutkimus on juuri osoitus siitä kuinka vaarallisia keinotekoiset vitamiinit ovat, kun niitä annetaan pelkistettyinä. Lääketeollisuus ei suinkaan ajattele sinun tai minun hyvinvointia valmistaessaan keinotekoisia vitamiineja, vaan voiton maksimointia, jos lääketeollisuus ajattelisi ihmisen hyvinvointia se valmistaisi vitamiinit vain luonnon raaka-aineista ilman lisäaineita.

    Älä edes kuvittele, ettei kehosi huomaa ovatko vitamiinit luonnosta peräisin vai kenotekoisesti tuotettuja, jos sinä et asiaa ymmärrä, niin kehosi kyllä ymmärtää. Lääketeollisuus meni juuri tähän samaan halpaan, kuin sinäkin.

    Lisää tietoa saa keinotekoisten ja luonnonmukaisten vitamiinien eroista;

    www.luontaisnetti.fi

    Artikkelit / linkistä
    Artikkelit 2004; Vitamiinit luonnollisina vai keinotekoisina
    Jutusta löytyy vastaus mm. appelssiinin ja keinotekoisen C-vitamiinin eroista.

    "Älä edes kuvittele, ettei kehosi huomaa ovatko vitamiinit luonnosta peräisin vai kenotekoisesti tuotettuja, jos sinä et asiaa ymmärrä, niin kehosi kyllä ymmärtää."

    Pistäpä tästä asiasta tieteellisesti tutkittua näyttöä esille! Vitamiinin kemiallinen rakenne on nimittäin aivan sama oli se appelsiinissa tai pillerissä. Kun se pilleri vatsassa liukenee, ei vatsakalvot pysty mitenkään erottamaan, mistä vitamiinimolekyylit ovat peräisin. Väitteesi on aivan samaa tasoa, kuin homeopatia-uskovaisten vedenmuistiväitteet!

    Muuten - tuskin kukaan syö pelkkiä vitamiinipillereitä. Ne nautitaan aina ruokailun yhteydessä mm. sen varmistamiseksi, että rasvaliukoisia vitamiineja varten on rasvaa käytettävissä.

    Äänestä

Olet todennäköisesti vetänyt multitabsia...? Vaihda jossain sivistysvaltiossa (mitä ravitsemukseen ja lisäravinteisiin tulee, siis) valmistettuun kunnon laatutavaraan. Vireys, keskittymiskyky, vastustuskyky, mieliala, libido - nuo ainakin parantuvat tai pysyvät vähintään ennallaan, lisäravinteita ottaessasi, vaikka
ylikuormitus, saasteet, sairaudet, stressi ja muut ikävät jutut yrittää loputtomasti hyökkiä elimistösi kimppuun.

Eivät ne lisäravinteet mitään piristeitä tietenkään ole - et kai odottanut mitään teräsmies-fiilistä? Sitä voit hakea stimulanteista, jotka sitten ovatkin hyvin lyhytaikaista hyötyä antavia aineita. Lyhytnäköistä touhua, siis. Nopeasti antavat voittajafiiliksen mutta pitkässä juoksussa ainoastaan verottavat elämänvoimaa. Ravinteet vaikuttavat hyyyyvin hienovaraisesti ja pitkällä aikavälillä. Ne suojelevat, säilyttävät elimistöäsi, pitävät olon hyvänä tai vähintään kohtalaisena tilanteessa jossa joku heikommin eväin varustaunut tyyppi kaatuisi. Painotetaan vielä: vitamiinit, kivennäisaineet, rasva- ja aminohapot EIVÄT anna supervoimia.

Älä vaan missään nimessä lopeta lisäravinteiden nauttimista, varsinkin ja erityisesti jos urheilet aktiivisesti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kiinnostunut... kirjoitti:

Rupesin tossa miettimään että oon vetäny noita vitamiinitabletteja varmaan kohta pari vuotta ja en ole hoksannut niistä olevan mitään huomattavaa hyötyä... Tuo parin vuoden putki siksi että harrastan urheilua aika aktiivissesti. Nyt kuitenkin kysyisin että onko kukaan huomannut lisävitamiineista olevan mitään todella huomattavissa olevaa hyötyä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu