Sain toimeentulotukipäätökset syys ja lokakuulle, niissä oli laskelmat tehty siten että kelan päivärahat oli normaalit, mutta sitten tulikin kirje kotiin että en ole ollut aktiivinen tarkastusjaksolla ja putosi sen muutaman prosentin. Laitoin kelaan viestiä että tekee uudet laskelmat mutta vastauksena ämmä laittoi että en ole ollut aktiivinen edellisellä kerrallakaan. Meniköhän nyt ihan oikein? Työkkärin kurssit on täynnä ja töitä ei irtoa niin aktiivimalli puraisee. Eikö toimeentulotukea pitäisi antaa kuitenkin kun tässä tapauksessa tulot putoaa. Normaalisti ihmiset saa lisää toimeentulotukea jos aktiivimalli pudottaa päivärahaa. Siitähän on jumanlauta lehdissäkin kirjotettu että maksaja pysyy samana, mutta eri nimikkeellä menee. Pitääkö mun tehdä joku kirjallinen valitus kelaan että maksavat jälkikäteen? Siat nyhtää viimeisetkin pennit perkele kohta rahaa edes hernesoppaan.
Toimeentulotuki ja aktiivimalli
Anonyymi
8121
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Et+sinä+sillä+4,65%+lisäyksellä+tukeen+kuitenkaan+mihinkään+menisi.+No,+viinakaupan+halpaviinihyllyn+eteen+ihmettelemään+korkeintaan.
Asiaa taas poljon tuossa "alko"kommentissa !
Suomen ainut instanssi on TE toimisto jonka päätöksestä ei voi valittaa, olkoompa se kuinka väärä ja virheellinen tahansa ! Kela noudattaa poikkeuksetta TE toimiston päätöstä. Vasta kelan päätöksestä voi valittaa, mutta minullakin prosessiin meni 8kk jolloin virheellinen päätös korjattiin. Jos (ja kun) esim. selvityspyynnön tuet katkaistaan niin kynnet on kyllä syöty tuon 8kk aikana. Samaa systeemiä Suomalaiselle EI ole kuin mamuille, jotta mm.hammashuolto, lääkäri yms. on ilmaista. Sos. toimen neuvo - "pitää jättää jotain laskuja maksamatta" , no juu pakkohan se on, kun rahaa ei mistään saa.
Tähän tietenkin löytyy viksuja neuvoja "mene töihin" - kaikille ja kaikilla paikkakunnilla töitä ei löydy, eikä asunnon ym. syiden takia muuttokaan ole ongelmaton
Minulle TE toimisto lähetti selvityspyynnön kouluun hakemisista, tietenkin katkaisivat tuet selvityksen ajaksi. Vaikka olin toimittanut heille hakemuksista tiedon.
Olivat ilmeisesti hävittäneet paperit, asia selvisi mutta korvaukset sekasin pitkän ajan, koska kela toimii kuten te toimisto "raportoi".
Toimeentulotuessa pitää ottaa tulot huomioon todellisen suuruisena. Tarkista toimeentulotukipäätöksessä olevasta laskelmasta miten on tehty. On saatettu käyttää myös 21,5 - kerrointa jonka käyttön laillisuus on hallinto-oikeuden mukaan "on katsottu"-varassa, Kela-paran perusteluista ei saanut mitään tolkkua.
Kun olet jo saanut vastauksen niin päätös ei muutu ellet hae siihen oikaisua oikaisuvaatimuksella toimeentulotukipäätöksessä kerrotulla tavalla ja samalla kannattaa myös vaatia 21,5-kertoimen käyttämättä jättämistä laittomana, tuohon saat perusteluja ja ohjeita tuolta:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15157980/oikaisuvaatimus-215-kertoimen-kaytosta
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15157980/oikaisuvaatimus-215-kertoimen-kaytosta
Kela, eikä hallinto-oikeus pystyneet perustelemaan tuon 21,5-kertoimen käytön laillisuutta. Minun kohdalla eivät ole ottaneet uudelleen käyttöön tuota kerrointa sillä siitä saattaisi tulla lopulta "pataan" KHO:ssa ja Kelan perseily tuon kertoimen käytöllä loppuisi siihen.
On todennäköistä että oikaisuvaatimus hylätään ja aivan varmaa on että se hylätään 21,5-kertoimen osalta. Sitten valitus hallinto-oikeuteen ja tarvittaessa korkeimpan hallinto-oikeuteen. Valituksen voi tehdä itse ja valitus on maksuton.
Etkä missään tapauksessa joudu korvaamaan Kelan kuluja vaikka häviäisitkin joten mitään riskejä ei tuossa ole. Ellet valita et saa mitään mutta jos valitat niin voit saada Kela-paskiaisen varastamat tuet joskus myöhemmin. Sinulla on tuossa vain voitettavaa, hävittäävää eikä hävettävää ole.
Minä olen kyllä saanut toimeentulotukena tuon aktiivimallista johtuvan työttömyyspäivärahan vähennyksen ihan siitä erikseen Kelaa huomauttamatta. Ettei vaan tämäkin ole kunnasta tai virkailijasta kiinni ?
Ei ole mistään kiinni jos on oikeutettu siihen tukeen. Mitään hävettävää siinä ei ole.
Kela-> toimeentulotuki = hain toimeentulotukea kun työansioni oli sillä kuukaudessa, syyskuusssa 132,79e, mutta tämä laitos ilmoittikin: Et ole oikeutettu toimeentulotukeen, kun saat veronpalautusta Joulukuussa.
Kun /jos sinne lähettää valituksen, valituksen käsittelyaika on 6-12kk:tta.
Niin maksappa sitten kuukausittaiset menot,tuo on mennyt naurettavaksi farssiksi.
Mutta, kun kysyessäni mokomaakin järjestelyä, vastaus oli: Olet vääränvärinen.
Känkäblankilla sekin hoituvi ; )
Kyllä mulla käsiteltiin valitus aika nopeasti. Kannattaa aina laittaa se vaikka menisikin enemmän aikaa. Koska sen valituksen käsittelee eri henkilö niin ei voi sama kiusaaja siihe vaikuttaa.
Toki en ymmärrä miksi puhut joulukuun veronpalautuksesta kun nyt on vasta lokakuu?