Hei kaikille akvaarion pitkäaikaisille omistajille.
Minulla on ollut akvaario parisen vuotta ja tänään viimeksi jouduin lopettamaan yhden kalan vesipöhön takia. Asiasta tuli mieleeni, että mikä on "normaali" kalakuolemien määrä esimerkiksi vuositasolla? Kalojenhan pitäisi kuitenkin elää useampia, joskus jopa kymmeniä vuosia.
Onko yleistä, että vaikka kuinka yrittää hoitaa akvaariotaan hyvin, näitä kuolemia tulee (tai on pakko lopettaa)?
Masentaa, kun olen tehnyt kaikkeni akvaarion eteen ja vesiarvot, ruokinnat yms. Pitäisi olla ok.
Haluaisin tietää rehellisiä määriä kalakuolemista. Harkitsen jo akvaariosta luopumista tämän takia.
Normaali kalakuolemien määrä
Anonyymi
1
105
Vastaukset
- Anonyymi
Älä nyt tuollaisen takia luovuta. Kaloja on minullakin kuollut välillä,tauteja ja sairauksia tulee siinä missä ihmisilläkin.
Jatka ihmeessä akvaarion pitoa !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse424056SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo2743986Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1353507Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky883483Korpelanvaara
Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit232345Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv341833Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575631739- 371640
- 331558
- 941505