Mitäpä kuuluu vanhaan mökkikuntaan?Vieläkö on keilahalli keskellä ei mitään?Vai joko on asukasluku laskenut niin,että palvelutkin lähtee pois hiljalleen?Ikävä on mökkivuosia siellä,mökki myytiin ja nyt asuttu jo kauan monen sadan kilometrin päässä.
Terveiset vanhaan mökkikuntaan
Anonyymi
8171
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Keilahalli lienee lahonut jo pilalle. Hautuumaa on pian reunojaan myöten täyttynyt muonavahvuudesta poistuneista asukkaista. Vielä jäljellä olevat taistelevat hampaat irvessä elannostaan selvitäkseen aina seuraavasta talvesta. Pessimistisyys ja muu yleinen juntteus on saanut vahvan jalansijan keskuudessamme.
Ystävä hyvä, aattele mikä brändi ja voimavara Puolangalle on tuo pessimisti teema. Sillä pessimistiimagolla on tahkottu Puolangalle työpaikkoja sekä näkyvyyttä jopa valtakunnallisesti ja se on tuonut kuntaan rahaa. Pessimistiooppera on tilattu ainakin kahdelle ulkopaikkakunnalle ja se on saavutus meille kaikille puolankalaisille. Olkaamme ylpeitä siitä että ollaan Puolankalaisia.
Puolanka paras kaikilla mittareilla. Koti-ikävä iskee jo lyhyelläkin lomamatkalla.
Puolanka on tosi hieno ja kiehtova kunta. Ei missään niin silmä lepää kun Puolangan vaaramaisemissa. Puolankalaiset ovat aivan fantastisia ihmisiä, he ovat hyvin touhukkaita ja kun lukee Paikallislehteä niin jokainen päivä ja viikonloppu on jotain tapahtumia. Aatelkaa vaikka Pessimistioopperaa ja Lankafestareita, Puolankavaarojen Jokkis-ajoja sekä kylätapahtumia joita on kesällä jokaisessa kylässä. Juhannustanssit Puokiolla oli kesäni paras tanssireissu. Ei missään muussa niin pienessä kunnassa päästä vastaaviin suorituksiin. Olen vakaasti harkinnut että eläkkeelle päästyäni muutan Puolangalle. Saanko tulla?
Mieti vielä! Täällä on paljon kateellisia ihmisiä, joista et ehkä tiedä mitään, kun asut muualla!
Meillä on mökki Puolangan itäpuolella ja olen kotoisin Puolangalta sekä kuulumme pariinkin Puolankalaiseen harrastusryhmään joten tunnen paljon Puolankalaisia. Tosi on että Puolangalla on kateellisia mutta vähemmän suhteutettuna väkilukuun kun esim. Oulussa missä asumme. Vastaavasti Puolangalla on enemmän lähimmäistä auttavia ja hyvin ystävällisiä sekä välittömämpiä ihmisiä kuin yleensä. Minulle oli positiivinen yllätys kun huomasin että Puolangalla saattoi mennä naapuritaloihin kutsumatta kylään mikä ei Oulussa tulisi kuuloonkaan. Puolangalla vieraille tarjottiin vielä kahvit ja kerrottiin parhaat hillapaikat ja kalaapajat. Kiitos Moilasen Topin, saatiin ämpärillinen hilloja kuluvana kesänä.
Ja syntyvyys kuulema kasvussa.. Pitäähän niitä maatilallisille jatkajia tulla
Mutta yksi paha vaivaa puolankalaisia ja aiheuttaa masennusta sekä pessimismiä; lähditpä mihin suuntaan hyvänsä, niin olot aina huononee.