Myyntityö lopetettava välittömästi

Anonyymi

Kaikenlainen myyntityö on lopetettava Suomessa ja maailmalla välittömästi nyt ja tällä sekunnilla! Ihminen osaa kyllä itse ostaa tarvitsemansa tuotteen tai palvelun ja olla sitten palveluntarjoajaan yhteydessä. Netin kautta saa löydettyä tarvitsemansa tiedon tarpeeseensa, joten tähän(kään) ei myyjän esittelyitä ja puheita tarvita.

Miltä sinusta tuntuisi, jos soittelisin sinulle ja alkaisin kaupittelemaan jotain tuotetta tai palvelua? Vastaisit minulle "ei kiitos", mutta silti jatkaisin höpöttämistä. Olisi pakko jatkaa, koska pomo hengittäisi niskaan ja hokisi "myymyymyy" mantraansa.

Ja seuraavaksi joku tulee selittämään "no puhelinmyynti nyt on ihan eri huttua kun vaikka paperikoneiden myynti". Ihan samat lainalaisuudet yritysympäristössäkin pätevät. Yli 70% tuotteen/palvelun ostosta on jo kokonaan tehty, ennenkuin myyjä tulee kuvaan (kiitos netin ja erilaisten tietokantojen).

Yhteenveto: eikö olisi sopivampaa korvata koko myyjän rooli asiakaspalvelijan / neuvonantajan (advisor) roolilla? Se olisi tätä päivää ja se olisi kaikille osapuolille miellyttävin tapa hoitaa asiat. Myyjän (eli asiakaspalvelijan) ei tarvitsisi tuputtaa tai miettiä tulostavoitteita, vaan hänen rooli olisi pikemminkin tietoa tarjoava. Toki tässäkin tavassa myyntihenkisyyttä varmasti olisi, mutta asiakkaan kannalta tämä lähestymistapa olisi huomattavasti mieluisampi (asiakas on ensin itse yhteydessä myyjäyritykseen eikä toistepäin). Yritysten kannalta tämä toimintamalli olisi myynnin kannalta tietysti huonompi, mutta toisaalta brändiarvo ja maine ehkä kasvaisivat ja niiden ansiosta myös liikevaihto kasvaisi. Osa yrityksistä myös katoaisi kokonaan markkinoilta, mutta silloin voidaan vetää päätelmä, että kyseisen yrityksen tuotteille/palveluille ei vaan ollut kysyntää.

Kielletään siis proaktiiviset myyjät ja feissarit ja korvataan heidän neuvonantajilla ja asiakaspalvelijoilla. Mitä olette ehdotuksesta mieltä?

8

284

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joo olen harkinnut että kauppakeskus ostokset jää tekemättä kun niissä käytävillä myyjät ahdistelevat. Jokin joukkokirje tai kampanja tämmöistä myyntiä vastaan olisi hyvä. Samaten puhelin myynnin lakkauttamiseksi. Sähköposti mainoksia vastaankin sekä ponnahdus ikkuna evästeiden käytöllekin loppu paikallaan. FoldCap

      • Anonyymi

        Puhelin



















        myynti


    • Anonyymi

      Kyllä. Esimerkiksi sähkönmyyntityö, jolloin ihminen on suomen asiakastiedon myyntityön armoilla. Ampua pitäisi.

    • Anonyymi

      Oon täysin erimieltä, mulla ei olis yhtäkään vakuutusta ilman myyjää ja niille on ollut tarvettakin

    • Anonyymi

      Myyjän tehtävä on tehdä kauppa eikä kaivella percettä.

      Jos myyjä ei saa tehtyä kauppaa niin hän joutaa roskiin.

    • Anonyymi

      Suurin osa myyjistä on täysiä kusettajia

    • Anonyymi

      myyjät ovat kovia puhumaan mutta moraalittomia

    • Anonyymi

      ilman myyntiä loppuu myös tarjonta. Tärkein ammattikunta bisneksenteossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      247
      45329
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11223
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      197
      10860
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9701
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8518
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6501
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3200
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2212
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      36
      1602
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1500
    Aihe