Abortti pitäisi kieltää lailla

Anonyymi

Se on moraalisesti todella väärin!!!1!

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Juuri toisinpäin. Sitä ei ikinä saa kieltää! Kielto nostaaa aborttien määrää, mutta se ei ole ainoa syy. Tunteellinen näkemys vääristää koko asian.

      Mummoni oli 20 kertaa raskaana. Keskenmenoja 11. Näistä 9 jäi lopulta elämään. Naiset saavat keskenmenoja tietämättään. Ja tähän älkää tulko uskovaiset hörhöämään mitään.

      Mikä salapoliisi erottelisi sen, mikä lapsi tuli keskenmenolla ja mikä abortilla? Koko aborttikieltoajatus on maailman hölmöin juttu.

      Koko luonto toimii täysin toisin. Antaa elämälle runsaan populaation jälkeläisiä ja vain osa jää elämään.

      Ihminen ei ole keskosena mitään,. Ei mitään. Ei edes 1 vuotiaana kukaan muista itsestään yhtään mitään saati 24 viikon ikäisenä.

      Kyse on oikeastaan päinvastainen. Meillä ja maailmassa on niin huonoja vanhempia, että heille ei soisi lapsia lainkaan. On tuhat kertaisesti parempi lapselle syntyä kotiin joka kykenee huolehtimaan hänestä kuin kotiin, jossa ongelmana on mielenterveys, alkoholi, huume, rikollisuus tai muuten vaan jääminen heitteille.

      Siksi abortti vapaana on elintärkeä. Se on elintärkeä myös naisen mielenterveydelle ja mahdollisuudelle elää miehen kanssa tasa-vertaisena.

    • Anonyymi

      Ei todella ole. Toivottavasti sitä ei ikinä kielletä, se olisi hirveää takapakkia kehitykselle. Myöskin rikollisuus rehottaisi taas erilaisten puoskarien toimesta, jolloin naisten terveys ja turvallisuus olisi uhattuna. Naisen on oikeus päättää mitä kehollansa tekee, eikä kenenkään ikinä tätä pitäisi tuomita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      89
      3707
    2. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      92
      1959
    3. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      87
      1783
    4. Nuorempi mies

      Olen tänään ajatellut sua paljon, miten toimittaisiin makuuhuoneessa jne! 😏🔥
      Ikävä
      144
      1642
    5. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      162
      1483
    6. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      65
      1478
    7. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      98
      1453
    8. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      167
      1402
    9. Jos siis saamme

      Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j
      Ikävä
      100
      1324
    10. Onko sinulla

      Joku nyt huonosti? :(
      Ikävä
      86
      1287
    Aihe