Uusissa kerrostaloissa asennetaan asuntoihin enää vain yksi ulko-ovi, eli ilman väliovea. Uudetkaan ovet eivät eristä ääntä tarpeeksi. Onko kellään kokemusta tästä asiasta? Antaako taloyhtiö asukkaan itse asentaa välioven?
Saako uusien kerrostaloasuntojen etuoviin asentaa välioven?
11
8857
Vastaukset
- Anonyymi
Onko liian vaikeaa kysyä vaikkapa isännöitsijältä?
- Anonyymi
Kyllä. Talo on vielä rakenteilla. Ja kiinnostaa muiden kokemukset, jos käytännöt vaihtelevat taloyhtiöittäin.
Sisäänpäin aukeavat ulospääsyyn tarvittavat ovet ovat hätätilanteessa kuolemanloukku pahimmassa tapauksessa, siksi niitä ei nykyisin asenneta. Taitaa jopa olla kiellettyä...
- Anonyymi
2016 joulukuussa valmistunut Hason aso asunto kerrostalo ja ulko-ovessa on väliovi ja parveovi on myös kahdella ovella on parempi.
- Anonyymi
Saahan siellä vaikka paistaa makkaraa. Ei kukaan kiellä väliovia asentamasta valmiiseen asuntoon. Rakennusvaiheessa niitä ei saa asentaa, koska rakennusluvan saaminen edellyttää, että suunnitelmissa ei ole huoneiston porrastaso-ovessa väliovea. Mutta jälkeenpäin se ei enää ketään kiinnosta.
Näin maalaisjärjellä ajattelin. Viimeistään saa tietää, kun talo on valmis ja kysyy isännöitsijältä. Kiinnostaa vain jo nyt, onko kukaan saanut luvan asentaa tai onko lupaa edes tarvittu.
- Anonyymi
Välioveton kirjoitti:
Näin maalaisjärjellä ajattelin. Viimeistään saa tietää, kun talo on valmis ja kysyy isännöitsijältä. Kiinnostaa vain jo nyt, onko kukaan saanut luvan asentaa tai onko lupaa edes tarvittu.
Sen kun menee kauppaan, ostaa välioven karmeineen ja asentaa. Ei siihen lupia kysellä eikä tarvita.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sen kun menee kauppaan, ostaa välioven karmeineen ja asentaa. Ei siihen lupia kysellä eikä tarvita.
Saakohan vuokraasuntoon asentaa liukuoven
Parvekkeelata t ai vatekaapiin ja b alot joko kolmivaijåheisen atai bikavirtasujalla tai sateen suojalla jos koti on täs vakuutettu kasko
- Anonyymi
Mikäli rappuelämä häiritsee, niin kyllä saa. Postiluukusta kun tulee kaikkea ylimääräistä. Täälläkin on rakennettu sutta ja sekundaa melkein viisikymmentävuotta ja yli.
- Anonyymi
Kyllä ne virolaisetosaa
Silikkoonilla laatat seinään
- Anonyymi
Jos paloturvallisuuden vuoksi on kielletty uusissa taloissa niin silloin sen ainoan oven pitäisi olla sellainen että mitään postiluukkuja ei siinä saisi olla. Postilaatikot kun taitavat siirtyä keroostalojen ala-auloihin joka tapauksessa. Sen lisäksi mikseivät voisi kehittää sellaista lisäovea missä tuplaovi aukeaa kuten tuplaikkunakin niin että molemmat aukevat yhdellä kahvalla ulospäin. Eikö kyse ole vain totekehittelystä, joka on jäänyt insinööreiltä tekemättä kun uusia määräyksiä on tehty.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1121236
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1201111- 1381003
- 98833
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten308792Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82704Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54626Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist49609Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64592- 75514