Ollaan vaihtamassa tiskipöytää, ja nykyinen sekoittaja/hana täytyy luonnollisesti irroittaa ja kytkeä uudelleen uuteen altaaseen.
Onko isännöitsijän/huoltoyhtiön homma tehdä tuo, vai pitääkö tilata putkimies ja maksaa itse?
Onko isännöitsijän/huoltoyhtiön homma tehdä tuo, vai pitääkö tilata putkimies ja maksaa itse?
Vastaukset 14
Vanhimmat
Isännöitsijä paikalle vaan!
Soitin tuossa isännöitsijälle näet, ja oli vähän jotenkin "vastahakoinen" asian suhteen ja totesi että "ei meillä oikeen ole" tms..
Mutta jos niiden tuo kytkeä pitäisi niin kyllä saavat tulla kytkemään!
Siis onko teillä isännöitsijänä putkimies.
Varmaan on debetit ja kreditit sekaisin.
jos pelkäät kylmää tahi kuumaa suihkua! Makselehan pois, vai vaaditko naapuriesi maksavan?
eihän isännöitsijän homma ole remontteja tehdä sen voi tehdä itse,jos ei osaa niin sit semmoinen,henkilö kuka osaa.
sinulle.
Jos vaihdat, niinkuin vähän arvelen, tiskipöytäsi esteettisistä syistä (uudet keittiökalusteet, muuten vaan epäsiisti tiskipöytä...), C-rapun mummolla (siis taloyhtiöllä) ei ole mitään velvollisuutta osallistua kuluihin.
ei ole taloyhtiön asia, jos olet vaihtamassa allasta. Taloyhtiön kuuluu hoitaa tiputtavat hanat jne. Tsekkaa ensin, onko kalustesulut nykyisessä hanassa. jos on, tilaa putkimies hoitamaan homma. jos ei, hoida huoltoyhtiön kanssa etukäteen sovittu vesikatko taloon,ja sovi siksi ajaksi putkimies. Maksa itse.
Asennuta sulut viimeistään tässä remontissa - maksa nekin itse.
Juu oorait, homma on nyt selkee.
Ja tosiaan esteettisistä syistä olen vaihtamassa.
Ja omalta puoleltanihan en kyseenalaistanut mitään muuta kuin sen, että voisiko tuon hanansiirron tehdä taloyhtiön huoltomies - eli toisinsanoen kuuluuko tuonlainen homma heidän piikkiinsä. Vastikettahan heidän palveluistaan minä kuukausittain maksan. Mitään muuta en ollut tietenkään ajatellut edes "veloittaa", niinkun joku valopää näemmä luuli.
Kiitokset vastauksista kuitenkin, kysymistä ja keskustelua vartenhan tämä palsta on.
taloyhtiön huoltomies, mutta homma ei kuulu heidän ja taloyhtiön väliseen sopimukseen, joten siitä veloitetaan erikseen ja sen joudut tietysti maksamaan aikaisemmin esitetyistä syistä.
Kyllä se tiskialtaan vaihtotyö on osakkeenomistajan työtä,ja sekoittaja/hana jos on vielä käyttökunnossa on myös osakkeenomistajan itse asennettava tai sitten teettää se työ ulkopuolisella ja maksaa käypäkorvaus.Tiskialtaan ja työtason vaihdossa joutuu myös vesilukon/hajulikon liittään viemäriin siinä kannattaa olla huolellinen,ettei kytke väärin viemäriin,vesivahingon vaara piilee aina tee-se-itse-miesten jäljiltä,suosittelen ammattilaisen käyttämistä,kerron kokemuksella.
Hei!
Tilaa paikalle putkimies. Ei se kuulu isännöitsijälle eikä huoloyhtiölle. ja näin ollen saat varmasti asiantuntevaa palvelua, eikä tule jälkikäteen mitään ikäviä ylläreitä.
Olen itse kiinteistösihteeri ja nää kysymykset on todella tuttuja. varmaan yks yleisimpiä kysymyksiä..
on oikein, että ilmoitit taloyhtiölle.
Heidänhän tulee tarkastaa (ainakin asennusliikkeen kuitista, että työ on tehty asianmukaisesti.)
koska hana ei epäkuntoinen vaan remontoit muutoin niin sinun tulee itse huolehtia ja vastata kustannuksista.
Hanki taloyhtiön Vastuunjakotaulukko.