Tuli taloon mies,
mies, lanteet kuin norja paju tuulessa,
mies joka puhui naiset pyörryksiin,
piiat pilasi sanoilla ja teoilla,
emännälle näytti uudet maailmat.
Isäntä nurkassa kirvestä teroitti,
iski tahko tuimaa tulta,
kipunat lattialla leikkiä löi,
kohta virtasi veri kipunoita sammuttamaan,
taipui norja paju isännän tahtoon,
punainen veri kirveen kiihkoa sammutti,
sammui tuli vieraan miehen silmistä,
tyyntyi tuuli naisten lanteilta.
Syntyi kauhu emännän mieleen,
piiat surusta itki,
isännän ranteet kahlitsi valtion rauta.
Vaipui talo suruun hiljaiseen,
ei kuullut kukaan kuinka uusi pajukko jo versoi,
kantoi lantiot hedelmää.
Tuuli oli tyyntynyt noustakseen myrskynä ilmoille,
kaikuna menneestä itku ja parku pirtissä raikui,
taas emännän ja piian silmät loisti.
Näin se oli,
näin se on,
näin se tulee olemaan.
Mies norja kuin paju.
3
212
Vastaukset
- n52
todella miun mielein.
Mahtava!!!!
Oletko ennen tuon tyylistä kirjoittanut.
Mitäs jos myö alettaisiikii laulentaa vaik molemmat.Viel kerran.Hyvä kannel soittoas soi!!!!- Rajallinen_
Taisi olla ihan neitseellistä tekstiä - näkyy hienoisena tekstin harottamisena ... silti tykkään kuvasta jota tuo maalaa. Runoni ovat aina hiomattomia, niinkuin ne paperille tulee niin ne tulee, siksikin ne on välillä hieman "kirveellä veistettyjä"
- n52
Rajallinen_ kirjoitti:
Taisi olla ihan neitseellistä tekstiä - näkyy hienoisena tekstin harottamisena ... silti tykkään kuvasta jota tuo maalaa. Runoni ovat aina hiomattomia, niinkuin ne paperille tulee niin ne tulee, siksikin ne on välillä hieman "kirveellä veistettyjä"
niitä juuri yritetään.Minul itelläin aina omast jotai löytyy,mut tää on hyvä kenttä harjotella kun suurin osa on oppilaita,mut vielä kerran,että mie väitän etten iha tyhmä ole ja olen tosissani kun kunnolla kehun!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 16457
- 10412
- 16347
- 3341
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...13206- 1103
- 090
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä090Kuinka moni palstalaisista on näin hyvässä kondiksessa
76-vuotias rokkari Rick Springfield esittelee elämäntyyliään : https://www.youtube.com/watch?v=GbxHuNy6d68367- 161