Kattoko kukaan eilen neloselta Dr Philliä? Siis mä en oo koskaan nähny niin lihavaa lasta. Poika on 4-vuotias ja painaa 70kiloo! Ja äiti väittää ihan pokkana et syöttää sitä oikein! Lääkärit ei ollu löytäny pojasta mitään sairautta, aineenvaihdunta häiriöö eikä MITÄÄN VIKAA, ja äiti väittää pokkana et poika syö terveellisesti.
Mä tulin tosi surulliseks sen pojan takii, ja vihaseks sille lehmälle joka ei tajunnu ollenkaan miten lasta kasvatetaan. Hitto että oli kyllä tyhmä yksilö.
Onneksi jenkeissä voidaan lihavat lapset huostaanottaa, ja samaa on ehdotettu suomessakin. Tänään pitäs tulla viel jotain läski keskustelua Dr. Phillissä.
Mä tulin tosi surulliseks sen pojan takii, ja vihaseks sille lehmälle joka ei tajunnu ollenkaan miten lasta kasvatetaan. Hitto että oli kyllä tyhmä yksilö.
Onneksi jenkeissä voidaan lihavat lapset huostaanottaa, ja samaa on ehdotettu suomessakin. Tänään pitäs tulla viel jotain läski keskustelua Dr. Phillissä.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mä katoin myös kyseistä ohjelmaa.. Miten joku voi puolustella sitä, että lapsi painaa 70 kiloa!! Ei helvetti... Ihan kaameeta.. "keksi tai kaksi silloin tällöin". Paremminkin koko paketti neljä kertaa päivässä...
Toivottavasti meillä täällä Suomessa ei koskaan kohdata vastaavaa.. Teki mieli paiskata televisio ulos ikkunasta. V...u että ihmiset on välillä idiootteja!!!!!
Siinä ohjelmassa juuri oli hyvin asiallista keskustelua lihavien omasta vastuusta omasta tilastaan. Todettiin, että geenit kyllä vaikuttaa MUTTA jotta se prosessi lähtee käyntiin on oltava lihomista edesauttavat elämäntavat ja huonot valinnat. Esim. ne naiset siinä jaksossa, joka tuli noin viikko sit, painoivat 150 & 170 kiloa ja veivät 2 paikkaa lentokoneessa... Karseeta. Ja se yks Bitch sanoi aina lentokoneessa karjuvansa olevansa lihava ja että viereinen penkki myöskin kuuluu hänelle (oli ilmeisesti varannut myös paikan oikeesti).
Eli, aika päinvastaista kun tällä keskustelupalstalla, jolla lihavilla ja ylipainoisilla ei tunnu olevan lainkaan osuutta omaan tilaansa...Käsittämätöntä.
Uskaltaakos kukaan pällä palstalla tunnustaa että tarvii kaksi paikkaa lentokoneessa?
Mitenkähän muuten Finski ja muut euroopplaiset yhtiöt tekee, laskuttaako ne koko hinnan toisestakin paikasta? Ainakin pitäisi koska kukaan toinen ei siihen voi istua.
Mut ois se karseeta kärsiä siinä lihavan vieressä. Toinen vie toiseltakin tilaa ja kehtaa vielä matkustaa noin. Ruumaan tuommoset tyypi, jos ei oo edes älyä maksaa siitä toisesta paikasta, kun sen toisen paikan kumminkin vie.
Äidillä kyllä täytyi olla jotain häikkää päässään, ehkä hän haluaa lapsestaan lihavaa, koska oli itsekin 150 kiloinen...tai ei ymmärrä ettei 4.vuotias lapsi tarvitse yhtäpaljon ruokaa kuin aikuinen ihminen.
Mielestäni kuitenkin tervettä lasta on turha pistää dietille, vaan tasapainoittaa ruoka niin, ettei kiloja pääse tulemaan lisää, niin pikkuhilaa pituus ottaa painon kiinni.
Myöskään lapselle ei tarvitse edes kertoa tästä, vaan antaa hänen eteensä terveellistä monipuolista ruokaa ja karkkiakin kohtuuden rajoissa silloin tällöin.
Monille lapsille on tullut syömishäiriö koska, heitä on käsketty lapsena laihduttamaan, ilman tarkempia ohjeita, siirretty vastuu lapselle.
Mielestäni lapsen paino on aikuisen vastuulla.
Äidit ja isät ne ruuat jääkaapppiin ostavat ja suunnittelevat miten kotona aterioidaan, ottaako kukin itse jääkaapista evästä, kun nälkä yllättää vaiko syödäänkö yhdessä pöydän ääressä.
Kotoa lähtee ne terveelliset ruokatottumukset.
mielummin syömishäiriö kuin liikalihavuus!